Acum este Vin Apr 19, 2024 2:26 pm

Articole Nikonisti.ro

WU-1A

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

WU-1A

Mesajde starpom » Vin Oct 03, 2014 10:02 pm

Din descriere am inteles ca adaptorul wireless este doar pentru a conecta aparatul foto la un telefon sau o tableta, la PC sau laptop ar exista solutii de conexiune wireless pentru D3200 si D600?
starpom
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 10:38 pm

Re: WU-1A

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 03, 2014 11:33 pm

starpom scrie:Din descriere am inteles ca adaptorul wireless este doar pentru a conecta aparatul foto la un telefon sau o tableta, la PC sau laptop ar exista solutii de conexiune wireless pentru D3200 si D600?


Din câte știu eu nu. Mă refer la existența unor soft-uri comaptibile cu adaptoarele Nikon WU-1a/b.

În plus, adaptoarele WU-1a/b mai au o calitate interesantă, de îndată ce le conectați la aparat vor scoate din funcțiune LCD-ul acestuia :-)

Adică nu veți mai putea vedea imaginile pe care le faceți decât pe telefon/tabletă.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: WU-1A

Mesajde starpom » Sâm Oct 04, 2014 1:34 pm

ce idiotism. la ce kkt imi trebuie mie sa conectez prin wifi la telefon cand 10-15-20 fotografii imi vor umple memoria telefonului? si la ce kk la agatat anume de android? nici nu au softuri de redactare complexe pe acest os tot de kk copiat de pe linux?

sunt zeci de modele tableta cu windows, chiar le era greu sa creeze un bridge pentru microsoft?
starpom
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 10:38 pm

Re: WU-1A

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Oct 04, 2014 6:31 pm

starpom scrie:ce idiotism. la ce kkt imi trebuie mie sa conectez prin wifi la telefon cand 10-15-20 fotografii imi vor umple memoria telefonului?



Ca să scriem pe limba dvs.: de ce „kkt” ar trebui să trimitem RAW-uri în telefon ???
_______

Pentru ceilalți:

Posibilitatea de a trimite imagini în telefon sau tabletă (de preferință) este o facilitate excelentă, atât pentru impresionarea prietenei pe care o fotografiem în parc (sau a clienților) cât și pentru fotograful care vrea să analizeze comod imaginile abia realizate.

Cel mai elegant e să fotografiem RAW + jpeg (small basic) și să „trimitem” jpeg-urile prin wi-fi.
Acestea (jpeg small basic) vor avea sub 1MB/buc, deci în 1GB vor încape ceva mai mult de 1000 imagini :-)

La un DSLR de 16mp, un jpeg small are 4MP, mai mult decât ecranul oricărui telefon (sau tabletă), perfect pentru vizionare.
La fel de perfect pentru a trimite rapid imagini pe Facebook :-)

Iar pentru prelucrare și utilizări serioase, avem RAW-urile care rămân pe cardul aparatului :-)


P.S.

Sunt mai multe soluții de a „trimite” imagini în telefon, nu doar WU-1a/b (spre norocul nostru) :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: WU-1A

Mesajde starpom » Dum Oct 05, 2014 2:19 pm

e clar, dar ce solutii sunt pentru a nu scoate la fiecare 30 minute cardul din aparat si transferat pe un sistem de stocare? un 3200 inca mai inteleg ca orice facebook-ist si-l permite dar cand merge vorba deacu de d600 -800 chiar este aberant sa faci adaptor sa trimiti poze pe android. ramane ca BMW sa puna pe masini jante de dacie. daca aveti vreun contact pe la nikon transmitetile ca sunt niste idioti.
starpom
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 10:38 pm

Re: WU-1A

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Oct 05, 2014 2:52 pm

starpom scrie: transmitetile ca sunt niste idioti.


Există carduri Eye-Fi și multe altele similare.

Merg pe imensa majoritate a aparatelor care acceptă carduri SD.
Le-am testat pe D5100, D800, Df :-)


Pentru ceilalți:

Ați putea arunca o privire aici:
http://www.radugrozescu.ro/dslr-ul-si-tableta/
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron