Acum este Vin Apr 19, 2024 5:06 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitie filtru polarizare 58mm

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sfat achizitie filtru polarizare 58mm

Mesajde Drawday » Sâm Oct 25, 2014 9:03 am

Salutare!
Ce recomandati, din experienta, dintre acestea sau la pret asemanator (primeaza calitatea optica, constructia):
Cokin Pure Harmonie C-PL Super Slim 58mm - filtru polarizare circulara 190 lei
Filtru Hoya Polarizare Circulara HMC 58mm 190 lei
Filtru Hoya Polarizare Circulara Slim 58mm New 151 lei
Marumi 58mm Super DHG Circular PL.D 159 lei
Printre altele observ ca cel Cokin are factor compensare: 1 stop fata de Hoya Slim: 3 stop. Asta cum s-ar traduce, ca 3 stop inchide prea mult sau ca 1 stop este ineficient pentru treaba asta.
Multam!
Drawday
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Apr 10, 2012 9:15 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie filtru polarizare 58mm

Mesajde DannyMC » Sâm Oct 25, 2014 10:44 am

Drawday scrie:Printre altele observ ca cel Cokin are factor compensare: 1 stop fata de Hoya Slim: 3 stop. Asta cum s-ar traduce, ca 3 stop inchide prea mult sau ca 1 stop este ineficient pentru treaba asta.

Scopul filtrului e sa polarizeze, nu sa intunece imaginea, deci in principiu, un filtru cu factor de compensare mai mic ar trebui sa fie un avantaj. :?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie filtru polarizare 58mm

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Oct 26, 2014 10:04 am

Cokin Pure Harmonie C-PL Super Slim este intr-adevar un filtru foarte luminos (eu am varianta pe 77mm), dar dezavantajul lui major este ... e extrem de slim! motiv pentru care va fi foarte greu de demontat de pe obiectiv daca se blocheaza (daca se folosesc si inele step-down e si mai rau).
Pe partea de polarizare este in schimb excelent; ar mai avea si dezavantajul ca daca va fi nevoie vreodata sa-l cureti, trebuie sa fii foarte atent cu el pentru ca este un filtru cu suprafetele din plastic, care se pot zgiria mai usor. Plasticul este insa foarte bine tratat si filtrul se murdareste mai rar decat celelalte; e cam in genul (protectiilor) de ecran de la telefoanele mobile din zona high ca pret.
Factorul de prelungire a expunerii de doar 1 stop nu va fi un impediment decat in conditii de lumina redusa, asa ca daca o sa-l uiti montat, nu va avea efecte majore in calitatea imaginii, in conditii normale.

Pe de alta parte, daca obiectivul nu este unul super-wide, nu este neaparat necesar un filtru super-slim si scapi si de eventualele probleme de blocare si poti monta si capacul original al obiectivului - care pe filtrele super-slim nu prea mai sta fix si e nevoie de un alt capac care sa imbrace filtrul; dintre cele 2 din lista ta, eu as alege Hoya HMC (nici Marumi nu e rau :) cele Super DHG fiind mai bine tratate ).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie filtru polarizare 58mm

Mesajde Drawday » Dum Oct 26, 2014 10:31 am

@DannyMC De acord cu tine!
@Bogdan Dulgheru Merci de info, poate ii va ajuta si pe altii cu aceeasi dilema!
Pan' la urma ma voi alege cu-n Hoya Polarizare Circulara Slim Pro1 Digital 58mm 2nd, la aceiasi bani, clasa superioara ca si calitate, constructie. Asadar am eliminat dilema ce-o aveam cu filtrele enumerate.
Discutia poate continua/(sau nu) daca mai sunt amatori. Eu am reusit sa gasesc doar un top cu filtre de polarizare si ala pentru alt diametru.
Drawday
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Apr 10, 2012 9:15 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie filtru polarizare 58mm

Mesajde johndoe21ro » Lun Ian 12, 2015 7:00 pm

Drawday scrie:@DannyMC De acord cu tine!
@Bogdan Dulgheru Merci de info, poate ii va ajuta si pe altii cu aceeasi dilema!
Pan' la urma ma voi alege cu-n Hoya Polarizare Circulara Slim Pro1 Digital 58mm 2nd, la aceiasi bani, clasa superioara ca si calitate, constructie. Asadar am eliminat dilema ce-o aveam cu filtrele enumerate.
Discutia poate continua/(sau nu) daca mai sunt amatori. Eu am reusit sa gasesc doar un top cu filtre de polarizare si ala pentru alt diametru.



Pai si de ce crezi ca ar conta ca ai gasit un top cu filtre de polarizare de alt diametru? :)
Nikon Z6 II, Nikon D500, Nikkor AF-S 300mm f4E PF ED VR, Nikkor AF-S 105mm f1.4E ED, Tamron 35mm f1.4 Di USD, Nikon AF-S TC-14E III, Giottos MT9371 & Manfrotto MHXPRO-BHQ2
https://www.flickr.com/photos/17918331@N02/sets/72157647453976404/
johndoe21ro
 
Mesaje: 492
Membru din: Joi Ian 29, 2009 10:55 am
Localitate: Craiova

Re: Sfat achizitie filtru polarizare 58mm

Mesajde Just Mikey » Mar Mai 12, 2015 4:57 pm

Daca nu ai cumparat inca filtru .. iti recomand sa arunci o privire peste B+W 58mm MRC ..
Din punctul meu de vedere sunt superioare calitativ fata de HOYA ..
Nikon D4s / Nikon D7100
Nikkor 14-24 f2.8 / Nikkor Micro 60 f2.8 / Nikkor 24-70 f2.8 / Nikkor 70-200 f2.8 / Nikkor 200-400 f4 / Nikon SB910
Think Tank, Manfrotto, Black Rapid Strap
Schneider Optics B+W Filters User
Avatar utilizator
Just Mikey
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Oct 13, 2013 8:08 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron