Acum este Joi Apr 18, 2024 2:25 am

Articole Nikonisti.ro

Filtre Nikon neutre

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Filtre Nikon neutre

Mesajde Gregor Samsa » Vin Apr 03, 2009 8:03 pm

Am o intrebare. Are rost sa achizitionez filtre neutre pentru obiectivele nikon, in ideea ca vor proteja lentila? Afecteaza acest tip de filtre focalizarea sau calitatea imaginii, sau pot fi folosite strict ca element de protectie?
Nikon D800, Nikkor 24-70/2.8, Nikkor 50/1.8, SB 900
Gregor Samsa
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Apr 03, 2009 3:18 pm

Re: Filtre Nikon neutre

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 07, 2009 3:18 pm

Gregor Samsa scrie:Am o intrebare. Are rost sa achizitionez filtre neutre pentru obiectivele nikon, in ideea ca vor proteja lentila?

Daca vrei filtre de protectie, iti cumperi filtre de protectie, preferabil HOYA PROTECTOR HD (PRO-Slim). Vezi link magazin online.
Gregor Samsa scrie: Afecteaza acest tip de filtre focalizarea sau calitatea imaginii, sau pot fi folosite strict ca element de protectie?

Afecteaza doar expunerea, pentru ca absorb o parte din lumina incidenta, pentru acele rare ocazii cind fotograful are nevoie de timpi de expunere mai lungi sau diafragme mai deschise decit ar permite in mod normal conditiile de fotografiere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre Nikon neutre

Mesajde Gregor Samsa » Mar Apr 07, 2009 10:20 pm

Multumesc.
Nikon D800, Nikkor 24-70/2.8, Nikkor 50/1.8, SB 900
Gregor Samsa
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Apr 03, 2009 3:18 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron