Acum este Mar Apr 16, 2024 6:51 pm

Articole Nikonisti.ro

baterii

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

baterii

Mesajde ady L320 » Dum Dec 28, 2014 12:13 pm

buna ziua tuturor!!! am intampinat o problema si nu sunt lamurit cu asta. am un COOLPIX L320 si recent am cumparat baterii reincarcabile ANSMANN 2700 mAh si nu se aprinde aparatul cu ele...le-am tinut la incarcat 12 ore dar tot degeaba...nu da nici un semn, nu se aprinde deloc, ca si cum nu ar avea deloc baterii....acuma nu stiu de unde vine problema: ori bateriile sunt defecte ori aparatul nu suporta bateriile de 2700 mAh fiindca sunt prea mari...va multumesc de vreun raspuns!!!
ady L320
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 28, 2014 12:04 pm

Re: baterii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 28, 2014 1:23 pm

Aparatul suporta in mod sigur acei accu, dar pot fi alte cauze
Prima ar fi polaritatea incorecta; verifica polaritatea ca in manual.
A doua cauza ar putea fi ca accu sa nu fie incarcati; un timp de 12 ore, cu un încărcător lent poate fi insuficient pentru o capacitate mare. Verifica capacitatile de încărcare ale incarcatorului si fa o extrapolare la 2700 mah cat au accu. Posibil ca unul din ei sa fie sub parametrii nominali, si ar fi cazul sa fie verificati...
A 3-a cauza ar putea fi o setare in aparat gresita, adica pe baterii de 1,5V si nu pe accu... Accu au o tensiune mai mica de 1,5V si daca apatul e setat pe baterii sa vda ca nu exista tensiunea coresp.
Ca recomandari: vezi manualul, vezi setările aparatului, verifica polaritatea, verifica accu.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori