Acum este Joi Mar 28, 2024 9:42 pm

Articole Nikonisti.ro

inele macro fara contacte

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

inele macro fara contacte

Mesajde matei » Joi Ian 15, 2015 8:56 pm

Salut,
Va rog sa ma ajutati daca merita sa achizitionez inele macro fara contacte in conditiile urmatoare:
1. D7100 + nikkor 1.4G sau tamron 17-50 varianta fara vr + trepied
2. Una nevasta care doreste foarte mult sa fotografiez florile dansei "de aproape".
3. Un barbat, eu, care nu doreste sa achizitioneze obiectiv dedicat, inca. Are alte prioritati in privinta obiectivelor.
4. Filmul urmator https://www.youtube.com/watch?v=xI6EiZ848sE
Ce stiu:
1. Focalizarea se face manual, dof foarte ingust, folosesc focus stacking in photoshop cu mai multe poze focalizate in planuri succesive.
2. Mai stiu ca o sa am probleme cu lumina.
3. Expunere manuala
Ce nu stiu:
1. Conform filmuletului de mai sus, daca blochez diafragma pe la jumatate e bine? La capat ma gandesc sa nu apara aberatii cromatice.
2. Daca blochez diafragma pe deschis se mai infileteaza pe tub? Aici presupun ca da.
3. O sa am mari probleme cu lumina? Mai am 3 blitzuri, umbrele, dar presupun ca nu sunt de prea mare ajutor, iar daca as cumpara lumina circulara cu leduri cred ca nu mi-ar place acea lumina fada, fara umbre deloc.
4. In ultima instanta cumpar inele cu contacte ? De la 60 de lei la peste 400 pentru niste poze din cand in cand, parca e prea mare diferenta, mai ales ca infloresc destul de rar.
5. Sunt convins ca mai sunt multe lucruri pe care nu le stiu si pe care astept sa mi le impartasiti, ca sfaturi.
Multumesc!
matei
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iun 21, 2012 9:17 am

Re: inele macro fara contacte

Mesajde DannyMC » Joi Ian 15, 2015 9:51 pm

Daca tot nu esti foarte pasionat, mai bine cumperi o lentila de close-up! Cu inele fara contacte pe acele obiective iti vei blestema zilele.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: inele macro fara contacte

Mesajde matei » Joi Ian 15, 2015 11:08 pm

M-am gandit si la lentila close-up, dar as vrea sa pastrez calitatea obiectivului.
Floare fixa, aparat fix, cuplat la laptop, monitor. Cred ca ar fi mai usor asa. Functioneaza live view in conditiile astea?
Teoretic ar trebui, cu focalizare manuala. Pe un monitor de 24 ar trebui sa vad destul de bine focalizarea. E de munca, sunt convins, dar ce nu face omu pentru nevasta. Este si un challenge. Cred ca multe probleme imi vor crea luminile, obiectivul fiind foarte aproape de floare, nu imi va lasa prea mult loc de manevra.
Aici am gasit si un calculator cu distantele
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/macro-extension-tubes-closeup.htm
Multumesc pentru sfat
matei
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iun 21, 2012 9:17 am

Re: inele macro fara contacte

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Ian 15, 2015 11:17 pm

matei scrie:...
Floare fixa, aparat fix, cuplat la laptop, monitor. Cred ca ar fi mai usor asa. Functioneaza live view in conditiile astea?
Teoretic ar trebui, cu focalizare manuala. Pe un monitor de 24 ar trebui sa vad destul de bine focalizarea. E de munca, sunt convins, dar ce nu face omu pentru nevasta. Este si un challenge. Cred ca multe probleme imi vor crea luminile, obiectivul fiind foarte aproape de floare, nu imi va lasa prea mult loc de manevra.
...


Un filmulet exact pe cazul tau: https://www.youtube.com/watch?v=kRini-FJ2f0
Cu iluminarea ... improvizezi pe parcurs, functie de sotie :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: inele macro fara contacte

Mesajde matei » Dum Ian 25, 2015 1:40 pm

Până la urmă am luat inele fără contacte.
Încerc să mă apuc de treabă, primele impresii:
1. neaparat suflate de praf pe interior,
2. cum atingi obiectivul să refocalizezi se mișcă, trebuie șină, parcă focus rail îi spune.
Atașez o poză făcută cu telefonul, cu primul setup de macro, sper în final să iasă ceva.

LE nu stiu de ce nu s-a incarcat, am trimis direct de pe telefon.
Fişiere ataşate
 20150125_132251.jpg
matei
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iun 21, 2012 9:17 am

Re: inele macro fara contacte

Mesajde matei » Dum Ian 25, 2015 2:55 pm

Si prima poza, nu se putea altfel decat boboc...
Marile probleme, miscatul si lumina, mai trebuie mini trepiede...
Am incercat un fel de low key sa nu se vada prea bine ;)
Fişiere ataşate
 nikon.jpg
matei
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iun 21, 2012 9:17 am

Re: inele macro fara contacte

Mesajde DannyMC » Dum Ian 25, 2015 4:15 pm

Ti-a iesit excelent pentru prima incercare si nu numai!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: inele macro fara contacte

Mesajde matei » Dum Ian 25, 2015 5:16 pm

Multumesc de incurajare, mai am de invatat. Poate aici nu se observa, dar nu prea imi place cum a iesit imbinarea de focus in photoshop, sunt unele zone care au ramas sterse, out of focus. Sa invat cum fac treaba asta manual.
De exemplu, tija as fi vrut sa ramana cea mai putin clara. Floarea la mine pe monitor se vede mai rosie decat pe laptop unde e violeta.
Daca imi ma puteti da sfaturi si idei
matei
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iun 21, 2012 9:17 am

Re: inele macro fara contacte

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Ian 25, 2015 7:16 pm

matei scrie:... sunt unele zone care au ramas sterse, out of focus. Sa invat cum fac treaba asta manual.
De exemplu, tija as fi vrut sa ramana cea mai putin clara. Floarea la mine pe monitor se vede mai rosie decat pe laptop unde e violeta.
Daca imi ma puteti da sfaturi si idei


O idee despre cum se repara zonele cu probleme dupa stack: https://www.youtube.com/watch?v=DDpaKjA7RWI (pe la minutul 10).

Mare atentie la sinele de focus: cele cu adevarat bune sunt extrem de scumpe si nici nu prea se gasesc; de curand am achizitionat si eu una ieftina, dar pot spune deja ca e o porcarie totala (asta e: https://www.youtube.com/watch?v=8IXw0xWQ02I). Rezultate mult mai bune am obtinut cu ajutorul inelului de focalizare al obiectivelor (un 60/2.8D de la Nikon si un Tamron 90/2.8). Ceva explicatii aici: https://www.youtube.com/watch?v=mzVD95-9YOU (cam lung clipul, dar merita ;) )

Cat despre culori: e vorba despre spatiul sRGB acoperit de monitoare ... poti avea mai multa incredere in monitor decat in ecranul laptopului in general.

Rezultatul tau este foarte bun.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori