Acum este Joi Mar 28, 2024 2:20 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme blit Yongnuo YN568EX

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Probleme blit Yongnuo YN568EX

Mesajde fantozzic » Mar Ian 20, 2015 6:06 pm

Salut,

Mi-am achizitionat doua blituri Yongnuo YN568EX si am urmatoarele probleme:

1. Cand il pun in modul i-TTL si declansez, blitul se aprinde, dar in poza rezultata lumina nu blitului este surprinsa. Pare a fi o problema de sincronizare, dar nu imi dau seama cum sa rezolv. Pe display-ul blitului apare o icoana care cred ca corespunde High Speed. Am cautat in manual, am incercat mai multe setari ale aparatului, blitului, dar acelasi rezultat (expunere 1 secunda si poza este neagra, blitul se declanseaza inaintea aparatului).Am aceeasi problema la ambele blituri, de aceea ma gandesc ca nu pot fi defecte, ci o setare.

2.Cand il pun in modul manual, fie ca este setat la 1/1, fie ca este la 1/128, are aceeasi putere. Aceeasi problema la ambele blituri.

Nu sunt cumparate din tara, asa ca nu le pot duce la garantie foarte usor.

Ceva idei?

Multumesc!
fantozzic
 
Mesaje: 39
Membru din: Vin Apr 29, 2011 3:36 pm

Re: Probleme blit Yongnuo YN568EX

Mesajde moaartea » Mie Ian 21, 2015 4:13 am

ce body ai?

zici ca nici pe manual nu merg..ciudat... incearca sa le resetezi la setarile din fabrica, poate ajuta...

de asemenmea zici ca ori e la 1/1 ori e la 1/128 in poza pare aceeasi putere...si in realitate pare aceeasi putere? ca iti poti da seama cu ochiul liber daca da putere mai mare sau mai mica blitul doar observand lumina de la blitz...(cand faci testul asta blitul il ti in mana si declansezi manual cu butonul de test)

ziceai ca apare un simbol ciudat pe blitz? pune o poza, chiar cu telefonul sa vedem ce setari ai la blitz, poate depistam vreo eroare la setari, ceva...

incearca pe alt body la vreun prieten si vezi daca face la fel...si incearca la tine alt blitz vezi daca face la fel sau nu...

de asemenea, e putin probabil, dar oricum, vezi sa nu iti fie oxidate contactele de pe body si sa nu faca contact corect (desii cateodata ar trebui sa faca contact corect iar alte ori nu...oricum uite-te si la asta...problema aparea mai ales la d90/d3x00 si d5x00)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Probleme blit Yongnuo YN568EX

Mesajde fantozzic » Joi Ian 22, 2015 12:02 pm

multumesc pentru sfaturi, mai jos rezultate.

am D610

am resetat setarile, nu ajuta.

l-am testat pe aparat, in mana si cu trigger wireless, are aceeasi putere.

simbolul ciudat apare cand pun flashy sync speed peste 1/200.

am incercat pe un alt aparat si are aceleasi probleme.

nu sunt oxidate contactele, am incercat alt blit si merge fara probleme.
fantozzic
 
Mesaje: 39
Membru din: Vin Apr 29, 2011 3:36 pm

Re: Probleme blit Yongnuo YN568EX

Mesajde moaartea » Joi Ian 22, 2015 2:31 pm

fantozzic scrie:l-am testat pe aparat, in mana si cu trigger wireless, are aceeasi putere.


daca i-ai setat puterea in manual de pe spatele blitului si nu din triggerele wireless-daca sunt capabile de asa ceva-si l-ai declansat cu niste triggere care nu suporta ttl si blitul da aceeasi putere atunci nu prea ai ce sa ii faci...e o problema cu bliturile....

incearca totusi sa pui la 1/128 si la 1/1 si declanseaza cu butonul de test de pe blitz si vezi daca tot da aceeasi putere atunci nu ai ce sa ii faci..trebuie sa le trimiti inapoi....iti dai seama daca e aceeasi putere din ochi pt ca se vede cu ochiul liber diferenta de putere, si din timpul cat dureaza pana apare luminita de reasy la blitz...la 1/128 e instant nu se stinge pe cand la 1/1 sta 2-4 secunde....

altceva nu imi trece prin minte...daca face asa trebuiesc trimise inapoi...vezi poate mai se gandeste cineva la ceva, dar eu nu mai stiu ce sa spun
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Probleme blit Yongnuo YN568EX

Mesajde waleed » Mie Apr 08, 2015 10:04 am

Pe partea de polarizare este in schimb excelent; ar mai avea si dezavantajul ca daca va fi nevoie vreodata sa-l cureti, trebuie sa fii foarte atent cu el pentru ca este un filtru cu suprafetele din plastic, care se pot zgiria mai usor. Plasticul este insa foarte bine tratat si filtrul se murdareste mai rar decat celelalte; e cam in genul (protectiilor) de ecran de la telefoanele mobile din zona high ca pret.
waleed
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 08, 2015 9:47 am


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori