Acum este Joi Mar 28, 2024 11:23 pm

Articole Nikonisti.ro

To Manfrotto or not to Manfrotto

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

To Manfrotto or not to Manfrotto

Mesajde RPP » Mie Apr 22, 2015 12:12 pm

As dori cateva pareri din partea voastra legate de alegerea unui trepied bun:

- Manfrotto MK055XPRO3 + Cap bila 498RC2 - E la oferta acum de 999, ceea ce mi se pare un pret excelent pentru ce ofera(doar capul singur e vreo 500 ron separat). Ar fi un dezavantaj ca e greu, 3.1Kg, dar in gama si dimensiunile astea ar trebui sa fie mai teapan decat un adolescent in prima noapte norocoasa.

- Noul Manfrotto 190 GO care suna foarte interesant cu noul(prima oara la manfrottodin cate stiu eu) sistem de strangere a picioarelor cu mansoane. Are jumate din greutatea celui de mai sus sis sustine pana la 7kg(fata de 9). Mai mult decat suficient. Problema e pretul cam scumpisor de 900 ron(mna, produs nou) la care mai trebuie si un cap decent la vreo 350 ron(494RC2).

Setup-ul meu foto e undeva la 1.5-2kg, ceea ce il plaseaza mult sub posibilitatile celor doua trepiede, dar in materie de trepiede prefer sa fie overkill decat sa ma trezesc ca mi-l da de pamant orice pala usoara de vant sau balbaie picioarele ca unor fotomodele pe toace de 20.

Evident ca urmaresc ceea ce urmareste toata lumea: ieftin, de calitate, usor, capacitate decenta de sustinere(5+).

Orice comentariu/sugestie e binevenit.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: To Manfrotto or not to Manfrotto

Mesajde moaartea » Mie Apr 22, 2015 7:25 pm

nu am pus mana pe nici unul din ele,m-am uitat la specificatii doar si eu l-as lua pe MK055XPRO3 dintre cele 2 prezentate de tine, din urmatoarele motive:

e mai inalt ceea ce sigur la un anumit moment o sa te ajute
sustine mai multa greutate,deci poti sa pui pe el si ceva la care acum nu te gandesti (poate un slider motorizat pt timelaps sau mai stiu eu ce)
are clips-uri (sper ca asa se numesc) iar alea in practica sunt mai ok decat mansoanele rotunde cu infiletare pt ca mansoanele le poti suprastrange si sa te chinui sa le desfaci, le poti substrange si sa te trezesti ca aluneca vreo sectiune de la un picior in jos, si cel mai important le desfaci/strangi mai incet decat clipsurile si asta iar e un minus sau poate sa fie depinde ce faci.
singurul minus ar fi daca faci ffffff multe peisaje ca e mai greu si mai mare, atunci m-as orienta spre ceva cat mai usor si mai mic ca sa il transporti usor

cat despre vant sau orice altceva sa il doboare, multe trepiede au un carlig sub ele sau au un loc de unde sa atasezi un carlig(un filet mama pe coloana centrala de obicei) pe care sa fie agatat o punga cu nisip, pt stabilitate(la fel de bine poti atasa orice altceva care incape acolo, daca e vant fff puternic sau esti intr-o pozitie in care trepiedul sta precar,ex pe niste pietre aproape verticale de la munte si sa surprinzi un timelaps la un alpinist cum escaladeaza acel munte...)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: To Manfrotto or not to Manfrotto

Mesajde RPP » Vin Apr 24, 2015 9:03 am

Multumesc frumos pentru pareri.

Legat de sistemul de strangere a picioarelor, stiu ca e o intreaga polemica fara sfarsit, clapete vs mansoane. Fiecare au avantaje si dezavantaje. Personal, le-am probat pe-amandoua si nu ma deranjeaza nici un sistem atat timp cat sunt de calitate.

Si eu inclin spre 055 pentru inaltimea si rigidatea crescuta dar trebuie sa recunosc ca principalul motiv e sa ies cu el in vacante pentru peisaje si expuneri lungi de seara/noapte. Iar aici greutatea la jumate a lui 190 trage f. mult la cantar.
Probabil ca solutia de compromis aici ar fi un 055 de carbon, dar de ala nu ma pot atinge decat daca-mi vand o mana(2000 ron, fara cap).

Mai vad, ma mai gandesc. Nu cumpar trepied in fiecare zi, prefer sa aleg bine de la inceput.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: To Manfrotto or not to Manfrotto

Mesajde Just Mikey » Mar Mai 12, 2015 5:03 pm

Eu personal detin Manfrotto 055XPRO3 si sunt foarte multumit de el. Calitatea materialelor si a constructiei este ireprosabila. In schimb capul cu bila folosit de mine este o varianta mai buna fata de cea care o ofera ei in KIT .. eu am varianta MH055M0-Q2 ( tot din seria 055 ). Am cantarit si eu mult Carbon vs. Aluminiu si am ales sa il iau pe cel de aluminiu deoarece era putin mai inalt si diferenta de greutate e insesizabila ..
Nikon D4s / Nikon D7100
Nikkor 14-24 f2.8 / Nikkor Micro 60 f2.8 / Nikkor 24-70 f2.8 / Nikkor 70-200 f2.8 / Nikkor 200-400 f4 / Nikon SB910
Think Tank, Manfrotto, Black Rapid Strap
Schneider Optics B+W Filters User
Avatar utilizator
Just Mikey
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Oct 13, 2013 8:08 pm

Re: To Manfrotto or not to Manfrotto

Mesajde IPSParinte » Mar Mai 12, 2015 8:21 pm

Nu detin niciunul din aceste trepiede dar ceea ce detin este un trepied de 3 kg si ce pot sati spun este ca se simte greutatea cand trebuie sal cari dupa tine. Si am 182 cm si conditie fizica buna. Cand ai de carat mult pe trasee de munte sau alte locatii e nasol. Urmatorul meu trepied o sa fie sigur mai usor.
Asta e doar parerea mea personala.
IPSParinte
 
Mesaje: 78
Membru din: Lun Oct 28, 2013 12:54 pm

Re: To Manfrotto or not to Manfrotto

Mesajde Just Mikey » Mar Mai 12, 2015 8:37 pm

IPSParinte scrie:Nu detin niciunul din aceste trepiede dar ceea ce detin este un trepied de 3 kg si ce pot sati spun este ca se simte greutatea cand trebuie sal cari dupa tine. Si am 182 cm si conditie fizica buna. Cand ai de carat mult pe trasee de munte sau alte locatii e nasol. Urmatorul meu trepied o sa fie sigur mai usor.
Asta e doar parerea mea personala.


Parintele are dreptate. Aspectul acesta nu l`am luat nici eu prea mult in considerare. Dupa trepied am fost nevoit sa cumpar un ruxac calumea pe care sa pun trepiedul cand urc pe munte. Dar eu am mers pe ideea ca 200 de grame in plus sau in minus nu conteaza prea mult.
Nikon D4s / Nikon D7100
Nikkor 14-24 f2.8 / Nikkor Micro 60 f2.8 / Nikkor 24-70 f2.8 / Nikkor 70-200 f2.8 / Nikkor 200-400 f4 / Nikon SB910
Think Tank, Manfrotto, Black Rapid Strap
Schneider Optics B+W Filters User
Avatar utilizator
Just Mikey
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Oct 13, 2013 8:08 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron