Acum este Mar Apr 16, 2024 8:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Recomandare 2 filtre pt: Obiectiv portret & obiectiv macro

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Recomandare 2 filtre pt: Obiectiv portret & obiectiv macro

Mesajde radu191289 » Mar Mai 05, 2015 6:09 pm

Voi ce filtru ati folosi pentru obiectivul macro (insecte, fotografie de produs, mai exact sticlute) si ce filtru ati folosi pentru obiectivul de portrete (folosit mai mult in exterior decat in interior)?
Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm f/3.5G ED VR ... Macro, ma gandeam la polarizare circulara
Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G ... Portret, ma gandeam la un filtru UV

Am atasat o fotografie facuta acum cateva zile care imi palce foarte... credeti ca un anumit filtru m-ar fi ajutat cu ceva?

http://s280.photobucket.com/user/radu191289/media/DSC_2085-HQ_zpsxl3jhpwe.jpg.html

PS: Lasam la o parte filtrele de tip close-up.
Avatar utilizator
radu191289
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Mar 08, 2015 9:35 pm
Localitate: Bacau

Re: Recomandare 2 filtre pt: Obiectiv portret & obiectiv mac

Mesajde DannyMC » Mar Mai 05, 2015 7:00 pm

radu191289 scrie:Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm f/3.5G ED VR ... Macro, ma gandeam la polarizare circulara

La insecte nu ai ce sa faci cu polarizarea. La fotografie de produs, poate, pentru eliminarea reflexiilor, dar asta se va intampla doar daca lumina este polarizata la sursa.

radu191289 scrie:... credeti ca un anumit filtru m-ar fi ajutat cu ceva?

Nu!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare 2 filtre pt: Obiectiv portret & obiectiv mac

Mesajde moaartea » Mar Mai 05, 2015 9:52 pm

radu191289 scrie:... credeti ca un anumit filtru m-ar fi ajutat cu ceva?

Nu![/quote]
+1


radu191289 scrie:Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm f/3.5G ED VR ... Macro, ma gandeam la polarizare circulara

vezi ce s-a scris mai sus

radu191289 scrie:Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G ... Portret, ma gandeam la un filtru UV


eu sunt de parere ca MAXIM filtru neutru(protector) sau eventual uv sa pui pe aceste obiective. dar sa fie filtre de calitate. daca ai grija de obiective si nu le folosesti in conditii vitrege (ex de la stropi de sampanie pe obiectiv si pana la fotoreporterii care au obiectivele pline de praf, noroi , etc) atunci poti chiar sa nu mai pui nici un filtru.

sunt 2 gandirii aici: unii care spun ca un filtru de calitate nu influenteaza optic deloc si protejeaza mai ales obiectivele scumpe de zgarieturi si alte accidente precum si de micro zgarieturile care sunt cauzate de praf cand il stergi de pe obiectiv(in timp se intampla asta si aceste micro gzarieturi poate sunt observabile cu o lupa dar daca sunt foarte multe influenteaza imaginea daca ar fi sa compari imaginea de la un ob cu muuuulte zgarieturi fine si unul perfect nou) si un filtru e ieftin de schimbat daca se intampla ceva cu el in comparatie cu lentila frontala a obiectivului........si altii care spun ca daca ai grija de ob atunci e mai bine sa nu pui nimic in fata obiectivului prin care sa mai treaca lumina....eu sunt de parere ca un filtru de calitate nu poate face niciodata rau, daca e de calitate si nu influenteaza optic imaginea finala.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Recomandare 2 filtre pt: Obiectiv portret & obiectiv mac

Mesajde DannyMC » Mie Mai 06, 2015 6:56 am

DannyMC scrie:pentru eliminarea reflexiilor, dar asta se va intampla doar daca lumina este polarizata la sursa.

Erata: ce am scris mai sus este valabil pentru reflexia pe metal! Alte suprafete, (cum ar fi sticla) polarizeaza, asa ca reflexiile pot fi eliminate cu un singur filtru.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare 2 filtre pt: Obiectiv portret & obiectiv mac

Mesajde radu191289 » Sâm Mai 09, 2015 11:04 pm

Multumesc pentru raspunsuri, pana la urma voi merge doar pe un filtru protector, Vad filtre hoya intre 90ron (standard) si 170ron (slim, rezistente)
Avatar utilizator
radu191289
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Mar 08, 2015 9:35 pm
Localitate: Bacau


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator