Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:08 am

Articole Nikonisti.ro

Arctic Butterfly

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Arctic Butterfly

Mesajde Just Mikey » Dum Mai 24, 2015 2:03 am

M`am gandit sa scriu acest " review " ca si o avertizare pentru cei care vor sa achizitioneze acest produs. Si pentru schimb de pareri cu cei care il folosesc sau l`au folosit.

Din pacate .. astazi am primit " mult asteptatul " meu accesoriu pt. curatarea senzorului .. o " perie " de la Visible Dust numita Arctic Butterfly 724 pe care am dat in jur de 95 de Lire ( mai bine nu dadeam ). Toate bune si frumoase. Nu folosisem pana acum asa ceva dar din care am vazut pe internet .. destul de usor .. nu necesita nici certificare ISO 9001 .. nici facultate, masterate, doctorate .. nici cursuri speciale de work & safety ..

Tin sa mentionez ca pana astazi nu am avut niciodata probleme cu curatarea camerelor mele. Daca era ceva " serios " trimiteam camera in service dar cand era doar putin praf foloseam Rocket Blower`ul si optiunea de " Clean Sensor " care se activeaza la fiecare oprire a camerei.

Sesizand pe pozele de astazi 2 urme de praf mi`am luat D4s`ul si noua " jucarie .. si m`am pus pe " curatat " ..

Acuma .. e noapte. Nu pot face poze de test. Maine o sa imi dau seama cat de rau mi`am distrus senzorul ..
Abea dupa ce am vazut rezultatul la 2 aplicari ale periutei am mai citit pe internet ca unii au patit`o cu aceste " periute " ele fiind deja contaminate de noi. Altii spun ca au zgariat senzorul.

Acum astept sa vina dimineata.

Arctic Butterfly .. cea mai proasta investitie pe care am putut sa o fac ( si dupa cum imi arata senzorul .. cheltuielile continua ) ..
Nikon D4s / Nikon D7100
Nikkor 14-24 f2.8 / Nikkor Micro 60 f2.8 / Nikkor 24-70 f2.8 / Nikkor 70-200 f2.8 / Nikkor 200-400 f4 / Nikon SB910
Think Tank, Manfrotto, Black Rapid Strap
Schneider Optics B+W Filters User
Avatar utilizator
Just Mikey
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Oct 13, 2013 8:08 pm

Re: Arctic Butterfly

Mesajde Just Mikey » Dum Mai 24, 2015 10:42 am

A venit dimineata, m`am trezit .. si am vazut rezultatul " curatarii " senzorului cu o porcarie contaminata cu uleiuri sau ce doamne o fi avut pe ea. Fiecare poate sa traga concluziie lui de aici .. tin sa mentionez ca inainte de folosire peria nu a fost folosita, atinsa, etc .. sigilata in punga cutia care continea acest produs, si coverul sigilat.
Fişiere ataşate
 Before.jpg
Urmele care m`au facut sa vreau sa " folosesc " aceasta ustensila aseara.
 After.JPG
Si rezultatul ..
Nikon D4s / Nikon D7100
Nikkor 14-24 f2.8 / Nikkor Micro 60 f2.8 / Nikkor 24-70 f2.8 / Nikkor 70-200 f2.8 / Nikkor 200-400 f4 / Nikon SB910
Think Tank, Manfrotto, Black Rapid Strap
Schneider Optics B+W Filters User
Avatar utilizator
Just Mikey
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Oct 13, 2013 8:08 pm

Re: Arctic Butterfly

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mai 24, 2015 12:50 pm

Just Mikey scrie:A venit dimineata, m`am trezit .. si am vazut rezultatul " curatarii " senzorului cu o porcarie contaminata cu uleiuri sau ce doamne o fi avut pe ea. Fiecare poate sa traga concluziie lui de aici .. tin sa mentionez ca inainte de folosire peria nu a fost folosita, atinsa, etc .. sigilata in punga cutia care continea acest produs, si coverul sigilat.


"Porcaria" nu a fost deloc contaminata (daca nu ai pus tu mânuţa pe ea sa vezi cat e de fina e si sa nu strice ceva ... ); ea si-a facut treba si a imprastiat contaminarea senzorului, ba chiar a colectat tot praful de pe senzor si l-a depus electrostatic in zonele cu ulei sau alte contaminari lichide aflate deja pe senzor.

O curatare de senzor in service costa 165 lei (sau 28 lire sterline ... probabil 30 in Londra); costurile tale: 95 lire peria, inutilizabila acum pentru ca e contaminata cu "prostii", 28-30 lire o curatare de senzor in service ... pierderea neta: 95 lire sterline (pierderea neta poate fi mai mica daca reusesti sa pacalesti pe cineva vânzându-i peria contaminata ;) )

Avantaje: ai aflat ca nu "tot ce zboara se (si) maninca", ai aflat (sau vei afla) cat costa si ce insemana o curatare de senzor in service, ai aflat ca trebuie sa folosesti in prima instanta o pompa de suflat si ai aflat care sunt bazele economiei de piata si ca aceasta perie se foloseste numai in cazul in care pe senzor exista numai praf ...
Sper din tot sufletul sa nu fi dat cu peria si pe oglinzi ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Arctic Butterfly

Mesajde Just Mikey » Dum Mai 24, 2015 1:15 pm

Bogdane eu ti`am mai observat postarile si pe la altii .. tu citesti ce scrie lumea? Sau crezandu`te prea inteligent faci o trecere in diagonala printr`un text si din putinul pe care il intelegi te apuci si raspunzi cu o incarcatura destul de mare de ironie din moment ce 90% din raspuns nu are de a face cu subiectul. Inainte sa intru in polemici cu tine, cu acelasi sentiment de stima cu care te semnezi tu, eu te invit sa RECITESTI primul meu post si pasii pe care i`am urmat ( poate ai sa ajungi si la partea unde spun ca imi trimit camera la curatat in service cand e prea " murdar " senzorul ). OK? :)

P.S. NU am pus manuta pe perie sa vad cat de fina e ( " admirabila " intentia de a fi ironic .. poate iese data viitoare .. acuma a iesit total altceva ). Si cand imi curat senzorul, lentilele folosesc niste manusi Antistatice de la Kinetronics destul de bune .. din moment ce pana acum am reusit sa imi pastrez echipamentul OK ..
Nikon D4s / Nikon D7100
Nikkor 14-24 f2.8 / Nikkor Micro 60 f2.8 / Nikkor 24-70 f2.8 / Nikkor 70-200 f2.8 / Nikkor 200-400 f4 / Nikon SB910
Think Tank, Manfrotto, Black Rapid Strap
Schneider Optics B+W Filters User
Avatar utilizator
Just Mikey
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Oct 13, 2013 8:08 pm

Re: Arctic Butterfly

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mai 25, 2015 7:51 am

Just Mikey scrie:... partea unde spun ca imi trimit camera la curatat in service cand e prea " murdar " senzorul ). OK? :)

OK: la inceput, senzorul nu era "prea murdar", asa ca nu necesita o curatare in service (cum procedai de obicei); dupa ce ai dat cu peria pare ca senzorul a devenit exact murdar dupa standardul tau (ca in situatiile in care il trimiteai la curatat). Nu era mai bine daca ai fi urmat procedura deja cunoscuta? (fizic si economic)

Just Mikey scrie:P.S. NU am pus manuta pe perie sa vad cat de fina e ( " admirabila " intentia de a fi ironic .. poate iese data viitoare .. acuma a iesit total altceva ). Si cand imi curat senzorul, lentilele folosesc niste manusi Antistatice de la Kinetronics destul de bune .. din moment ce pana acum am reusit sa imi pastrez echipamentul OK ..

Nu am spus ca ai pus mina pe perie; am spus exact "daca nu ai pus tu mânuţa pe ea sa vezi ..." care indica o probabilitate; e foarte posibil ca sa contaminezi peria prin atingerea involuntara a ei de "ceva" (?) chiar purtand acele manusi ...

Ce este cert, e faptul ca ai avut pe senzor o murdarie lipicioasa, care a fost imprastiata eficient de respectiva perie, peria nefiind destinata eliminarii unor astfel de particule ci doar a prafului, depus electrostatic pe senzor. Depus electrostatic, eliminat electrostatic.

Ca tie ti se pare comentariul meu ironic ... nu esti singurul: toti cei care fac cite o "nefacuta" si li se explica (cu) ce au gresit se simt ofensati.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron