Acum este Joi Mar 28, 2024 11:20 pm

Articole Nikonisti.ro

Imprimanta canon iP7250

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Imprimanta canon iP7250

Mesajde sfedu » Joi Iul 23, 2015 1:27 pm

Salutare, in situatia in care are cineva acest model de imprimanta, tocmai mi-a ajuns imprimanta canon iP7250 si numai nu reusesc sa o fac sa functioneze, in permanenta imi clipeste alternativ ledul alb de la butonul de power si ledul portocaliu de la butonul de dedesupt, iar cand pun cartusele nu se aprind ledurile de pe ele.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Imprimanta canon iP7250

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Iul 23, 2015 1:59 pm

Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Imprimanta canon iP7250

Mesajde sfedu » Joi Iul 23, 2015 7:42 pm

Am dezlipit toate protectiile si am urmat pasii din manual, maine ajung acasa si mai incerc.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Imprimanta canon iP7250

Mesajde sfedu » Dum Iul 26, 2015 8:36 am

Era imprimanta defecta, am trimis-o inapoi.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Imprimanta canon iP7250

Mesajde sfedu » Mie Aug 05, 2015 9:43 pm

Mi-au reparat imprimanta; eu o folosesc pentru printat dvd-uri, cee ce am observat este ca se consuma repede cerneala, la 31 de dvd-uri facute, 3 din culori (cartuse) au scazut cu o treime.
Spuneti-mi va rog cand se schimba cartusele, stiu ca nu se lasa sa se termine de tot, dar din service mi-au spus sa le schimb inainte sa apara avertizarea ca sunt pe final, ca se blocheaza chipul. Nu imi este foarte clar cand sa le schimb, la ce nivel sa fie cand le schimb.
Multumesc.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Imprimanta canon iP7250

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 06, 2015 8:56 am

Eu sunt de parere sa le schimbi cand apare atentionarea din partea imprimantei.
Cartusele au fiecare chip individual, iar in cazul in care doresti sa le reumpli, chipul trebuie schimbat sau resetat; deci nu are nici cea mai mica importanta daca se blocheaza sau nu chipul de pe cartus. Daca reumpli cartusul inainte de atentionarea imprimantei, chipul are deja memorata limita de schimbare, iar imprimanta iti va trimite atentionare de cartus gol, chiar daca el este (aproape) plin de la reumplere.
Ideea de baza este ca odata cartusul introdus in imprimanta, chipul se activeaza si nu se mai poate face nimic.

Nu stiu daca e mai rentabil sa reincarci un cartus sau sa cumperi unul nou compatibil (cele originale sunt foarte scumpe).
Pe site-ul PRODUCTON iti poti face o idee asupra preturilor si costurilor.

Pentru un volum de tiparire mare se recomanda imprimante cu sistem CISS.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Imprimanta canon iP7250

Mesajde sfedu » Joi Aug 06, 2015 2:25 pm

Multumesc mult, acum m-am lamurit.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori