Acum este Vin Mar 29, 2024 12:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Ajutor slider

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Ajutor slider

Mesajde sfedu » Vin Aug 14, 2015 12:53 pm

Salutare, am un slider, modelul este Ashanks 60CM track slide dolly, problema este ca pe cap este un surub gros (cel care se infileteaza in aparat) si nu stiu cum sa fac sa il schimb.
Multumesc.
Fişiere ataşate
 DSC_3398.JPG
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Ajutor slider

Mesajde sfedu » Vin Aug 14, 2015 1:22 pm

De schimbat am vazut ca nu il pot schimba, am sa caut un cap trepied ca sa il pot infileta pe acel surub, dar nu stiu care este marimea surubului. Pentru ca nu ma descurc cu engleza atasez o imagine cu descrierea produsului poate ma puteti ajuta.
Multumesc.
Fişiere ataşate
 Untitled.png
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Ajutor slider

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 14, 2015 7:24 pm

In instructiuni se specifica ca acel surub este de 3/8", caracteristic pentru capetele de trepied.
Ca sa montezi aparatul, iti trebuie un cap de trepied care are filetul de montare pe picioare de 3/8, urmand ca aparatul sa fie montat pe respectivul cap (prin placuta acestuia).

In general capetele maricele (ca volum, capacitate, etc.) au filet de 3/8; doar cele mititele (pentru compacte) au filet de 1/4 si in acest caz iti va trebui un surub convertor de la 1/4 la 3/8 ... nu cred ca va fi cazul totusi.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori