Acum este Vin Mar 29, 2024 12:13 am

Articole Nikonisti.ro

monopied de mana portabil (dslr + iphone 6 plus)

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

monopied de mana portabil (dslr + iphone 6 plus)

Mesajde Ionel Daniel » Lun Aug 17, 2015 3:29 pm

buna ziua,
caut sa cumpar un monopied de mana portabil pt dslr (d7000) dar care sa il pot folosi si
ca si stick pt selfie pe un iphone 6 plus, gen sa ii pot monta demonta suportul de prins telefon.

stie cineva vre-un model ? multumesc mult.

ionrl.
Ionel Daniel
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Iul 28, 2013 5:13 pm

Re: monopied de mana portabil (dslr + iphone 6 plus)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Aug 17, 2015 4:46 pm

Diferenta de gabarit intre un D7000 si orice telefon face ca monopiedele sa fie dedicate fiecarui device in parte: pentru D7000 va fi mai mare, mai lung(sa depaseasca 1,5m), mai greu/gros (sa sustina aparatul+obiectivul, peste 1-1,2kg), mai ...

Pentru telefon lungimea de 1m e cam suficienta (la aceasta lungime se adauga cea a bratului intins), stick-ul va fi subtire si foarte pliabil pentru ca va sustine doar 2-300gr ... si foarte important: selfie-stick-urile au ceva electronica in ele pentru a putea declansa telefonul (prin bluetooth de obicei) de pe minerul acestuia.

Cu un monopied obisnuit se va putea sustine lejer un telefon, dar acesta nu va putea si declansat simplu de la distanta (doar cu intarziere la declansare sau cu o telecomanda dedicata); cu un selfie-stick nu se va sustine in veci un DSLR, fie el si cel mai mic model.

Insusi modul de folosire (monopied= 1 picior vs. stick=bat) face ca cele 2 suporturi sa fie incompatibile, desi orice monopied va sustine telefonul, nu insa si pentru selfie (greutatea monopiedului fiind de 3-4-5 ori mai mare decat a telefonului pe care il sustine); reciproca este imposibila!

Modele de monopiede sunt foarte multe si fiecare trebuie sa si-l aleaga dupa propriile preferinte, in concordanta cu statura si aparatura din dotare (D7000 + obiective).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: monopied de mana portabil (dslr + iphone 6 plus)

Mesajde mihailtufan » Mie Oct 28, 2015 2:10 pm

Eu mi-am luat un selfie stick pentru d7100: https://www.smart-products.ro/accesorii/kit-monopod-profesional-younteng-42-125cm
Cu un obiectiv usor, gen 50 mm, camera sta ok, insa cu ceva mai greu care depaseste 1,5 - 2 kg nu mai rezista asa bine si nu am incredere sa-l tin.
mihailtufan
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 25, 2012 8:48 am


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron