Acum este Mar Apr 16, 2024 8:23 pm

Articole Nikonisti.ro

card pentru nikon d750

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

card pentru nikon d750

Mesajde Adam Onisim » Vin Oct 23, 2015 2:47 pm

am cumparat un card SDXC uhs 1 de 64 gb lexxar, si pe ecran imi arata ca intra doar 1.1K la nef. stie cineva de ce doar 1100 poze intra? in mod normal 64g / 27mb cat are poza trebuie sa intre pe card 2370 poze la calitatea nef
Adam Onisim
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 24, 2015 12:20 pm

Re: card pentru nikon d750

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Oct 23, 2015 5:30 pm

Ce arata aparatul (1.1K) este o aproximare a numarului de cadre ce se pot stoca; in realitate vei putea stoca un numar mai mare de cadre, dar e posibil sa nu ajungi la valoarea data de socoteala ta: si cei 27MB reprezinta tot o aproximare/medie a dimensiunii unui cadru.
Mai e si problema capacitatii cardului: daca se trece peste 32GB, sistemul de fisiere (DSC-urile scrise pe card) se schimba tocmai pentru a putea adresa un spatiu mai mare de stocare; blocurile de stocare individuale sunt mai mari, iar fisierele vor ocupa un spatiu pe card ceva mai mare decat dimensiunea lor exacta, cu fiecare cadru pierzandu-se ceva din spatiul de stocare real.

Daca vei monta in aparat un card de 32GB si vei inmulti cu 2 numarul afisat de cadre pe ecran, vei constata ca acesta nu va fi 1.1K ci peste. Altfel spus, pe cardurile de dimensiune mai mica se scriu cadrele intr-un mod mai judicios decat pe cele de dimensiune mare.

Asta nu inseamna ca 32 de carduri de 2GB vor fi mai judicioase decat un card de 64GB, mai ales pe D750 :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron