Acum este Joi Mar 28, 2024 12:41 pm

Articole Nikonisti.ro

D7100 + card wifi

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

D7100 + card wifi

Mesajde Mihai Gonguta » Mar Iul 12, 2016 3:07 pm

Salutare,

As dori cateva pareri din partea dumneavoastra legate de utilizarea unui card Wi-Fi cu D7100, am ales varianta asta deoarece nu prea sunt incantat de adaptorul celor de la nikon.(daca ar fi fost foarte mic sa intre undeva ascuns ar fi fost ideal)
Folosesc un card de 64 gb 150mb/s in slotul 1 si as dori sa achizitionez un card Wi-Fi 8gb pe care sa il folosesc in slotul doi,acum intrebarea mea este daca eu il tin in aparat in slotul 2 si nu il folosesc va consuma baterie?
Deoarece nu il voi folosi constant m-am gandit sa il folosesc in felul urmator , setat in meniu -Rolul cardului din fanta 2 - Fanta 1 Raw -Fanta 2 Jpeg (nu are rost sa trimit raw pe mobil sau tableta) .
A incercat cineva varianta asta? Acum pentru ca nu am mai folosit asa ceva nu stiu daca avem o optiune in aparat sa oprim transmisia Wi-Fi? sau daca setez stocarea inapoi pe modul "depasire" se va oprit instant conectiunea WiFi fiind cardul in slotul 2 ?

Astept parerile dumneavoastra.

Cu stima,
Mihai Daniel Gonguta

P.S : Primul meu post :P
Mihai Gonguta
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 12, 2016 2:36 pm

Re: D7100 + card wifi

Mesajde emil » Mar Iul 12, 2016 6:00 pm

Nu am folosit carduri WiFi, dar atentie, cardurile de tip mai vechi de la Eye-Fi nu vor mai functiona din septembrie.

Daca cumperi un card nou sa ai grija sa nu fie din seria de carduri care nu vor mai functiona (altfel il cumperi degeaba), mai multe detalii :
http://www.theverge.com/circuitbreaker/2016/7/1/12083294/eye-fi-discontinuing-x1-x2-wi-fi-sd-card-support
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori