Acum este Mie Apr 24, 2024 7:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Giottos / Fancier

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Giottos / Fancier

Mesajde Merlin » Mie Ian 13, 2010 4:05 pm

Salutare oameni buni!

Iaca se apropie momentul sa imi iau un alt trepied, ceva mai robust si mai .. versatil fata de cel pe care il detin acum.
Se dau urmatoarele date ale problemei:
- am nevoie de un trepied care sa sustina minim 5 kg, greutatea trepiedului nu conteaza prea mult, prefer foarte robust si mai greu decat usor si firav;
- pe el va trona un body D 700 + 24-70 sau D 700 + 70-200 ori D 700 + 105 VR.
- m-ar interesa ca trepiedul sa permita rabatarea coloanei centrale a.i. sa poata fi abordata si partea macro dar sa poata fi si inaltat suficient de mult incat sa il pot folosi la portret si peisaj fara sa stau ghebos.
Eu m-am gandit la modelele astea doua.
- link magazin online
- link magazin online
Pentru inceput par a fi suficiente si banuiesc ca pot acoperi situatiile de mai sus cat de cat!
De, stiu si eu ca nu le poti avea pe toate intr-unul singur si sa le mai faca si perfect, insa doresc sa stiu ce parere aveti de cele doua exemplare. Cu timpul voi cauta ceva mai performant.
1) Care are capul mai bun, mai ergonomic si mai robust?
2) Care este mai bun per total?
3) La care se poate schimba mai usor capul cu unul pentru fotografiat panorame?

Cu multumiri,
Dorin
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Giottos / Fancier

Mesajde sorinsava » Mie Ian 13, 2010 10:26 pm

La Fancier nu dau la specificatii cit cintareste fara capul pe bila.Nu se intelege din poza ce sistem de prindere are capul principal. E sigur detasabil?
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Giottos / Fancier

Mesajde Merlin » Vin Ian 15, 2010 8:27 am

... pai din specificatii cred ca da, de pus mana personal pe ele nu am reusit!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Giottos / Fancier

Mesajde Dan Pop » Vin Ian 15, 2010 1:25 pm

Merlin scrie: Eu m-am gandit la modelele astea doua.
- link magazin online
- link magazin online

Arunca-ti o privire si pe Giottos 9361, fie la pachet cu MH5001, fie cu link magazin online, care mi se pare mai solid, cumparat separat. Nu am incredere in firma Fancier, am vazut prea multe chinezarii ieftine de la ei. Giottos 9361 (sau 9371 daca vrei si mai inalt) este mult mai flexibil decit 9251, coloana fiind orientabila si nu doar reversibila.

Am folosit combinatia D300 + AF-S 300/2.8 pe 9361 + SLIK 700 PRO DX si nu am avut nici un fel de probleme de stabilitate.

Capul se schimba prin simpla insurubare, nu este necesara nici o scula.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Giottos / Fancier

Mesajde soulwise » Sâm Ian 16, 2010 2:33 am

Eu am Fancier-ul despre care se vorbeste pe aici . Capul principal are mari probleme in a tine "pe loc" un aparat ceva mai greu cu un zoom mediu -mare atasat , gen D 90 cu grip si 18-105 sau 70-300 . Ansablul pica "in nas" de cele mai multe ori ( mai ales in cazul 70-300 ) , acest lucru fiind vizibil la timpi mari de expunere . Trebuie o mana puternica care sa stranga de fiecare data foarte bine surubul de blocare a bilei , altfel calitatea fotografiei nu prea poate fi garantata .
Problemele nu apar cand se utilizeaza obiective scurte si usoare gen 18-55 , 35 / 1.8 , 50 / 1.8 deci tind sa cred ca greutatea care poate fi sustinuta de capul principal al modelului Fancier WF-5602 Professional este prea mica . Picioarele sunt mai mult decat ok pentru greutatea echipamentului meu actual capul insa lasa de dorit ( sau cer eu prea multe de la el ) .
Ca sa rezum , picioare / mecanism in general ok si destul de bine construit in banii aceia dar capul cam musai sa fie schimbat mai ales daca il pui la munca serioasa - expuneri lungi cu echipament greu .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Giottos / Fancier

Mesajde Merlin » Sâm Ian 16, 2010 8:56 am

Va multumesc oameni buni!
Am decis: balanta inclina serios spre Giottos 9361 + SLIK 700 PRO DX. Este exact ceea ce imi doresc! Cu timpul voi mai adauga si un cap nodal si gata.

O ultima intrebare mai am: cat de bine se fixeaza placuta aia rotunda? Nu se poate invarti cumva in jurul axului, domnule Pop.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Giottos / Fancier

Mesajde Dan Pop » Dum Ian 17, 2010 12:39 am

Merlin scrie:O ultima intrebare mai am: cat de bine se fixeaza placuta aia rotunda? Nu se poate invarti cumva in jurul axului, domnule Pop.

Se fixeaza foarte bine, un "sabot" de alama o preseaza radial, impiedicind rotirea in jurul axului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Giottos / Fancier

Mesajde Sebi M » Mie Ian 20, 2010 1:58 pm

Eu nu as pune un D700 si asemenea obiective pe Giottos.
Parerea mea e sa sa pui ceva bani mai multi si sa iti asiguri integritatea aparaturii. Recomandarea mea ar fi Manfrotto sau ceva nou, intr-adevar putin mai grele (ca masa) dar foarte robuste si usor de manevrat: Bilora
Din pacate in Romania nu am gasit Bilora decat la Sinpro in Timisoara
Sebi M
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 14, 2009 7:00 pm

Re: Giottos / Fancier

Mesajde Dan Pop » Mie Ian 20, 2010 4:31 pm

Sebi M scrie:Eu nu as pune un D700 si asemenea obiective pe Giottos.

Ceva exemple concrete de Giottos serie 93xx (seria pro de la Giottos) care au colapsat sub greutatea echipamentului?

Am si Giottos si Manfrotto, dar primul mi s-a parut intotdeauna mai solid si mai maniabil. Manfrotto cistiga doar in situatiile cind trebuie fotografiat cit mai aproape de sol, pentru ca la Giottos trebuie inlocuita coloana pentru a obtina distanta minima fata de sol.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Giottos / Fancier

Mesajde Merlin » Mar Iul 13, 2010 11:24 am

Gata! Le-am achizitionat pe ambele ... sunt extrem de incantat! Foarte robuste, usor de manevrat si stabile precum o stanca. Va multumesc pentru sfat dle. Pop. Poate putin incomoda coloana centrala pentru macro .. insa abordez acest gen extrem de rar. Momentan! Capul face un panning pe cinste, presimt ca am sa folosesc combinatia si pentru a filma anumite secvente, desi nu este un cap video.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron