Acum este Mie Apr 24, 2024 9:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde cosminprund » Mar Apr 21, 2009 11:14 am

Reloaded pentru ca exista inca un topic similar. Vechiul meu trepied a devenit neutilizabil cu D80 + Nikon 16-85, nu mai tine "bila". Dupa cum arata trepiedul nu pot schimba doar capul, asa ca vreau un nou trepied. Plus ca prefer sa-mi ramana vechiul trepied pentru montat blitzul.

Prioritatile mele sunt:
- Sa fie usor
- Sa nu fie greu :D
- Cit se poate de mic cind este impachetat.
- Preferabil sa-l pot folosi si pentru macro, dar nu dau bani multi in plus pentru asa ceva.
- Sa sustina 3+ Kg. Adica 2x greputatea echipamentului actual.

Momentan ma uit la: link magazin online
Nu-i gasesc un cap sa-mi placa. Prefer un cap pe bila pentru ca par mai compacte, insa mi-ar folosi un cap cu mansoane reglabile pe 3 directii - cu conditia sa fie compact. Ma tenteaza asa ceva: link magazin online

Ce parere aveti?
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 21, 2009 12:40 pm

cosminprund scrie:Momentan ma uit la: link magazin online
Nu-i gasesc un cap sa-mi placa. Prefer un cap pe bila pentru ca par mai compacte, insa mi-ar folosi un cap cu mansoane reglabile pe 3 directii - cu conditia sa fie compact. Ma tenteaza asa ceva: link magazin online

Ce parere aveti?

1. Ca n-ai gusturi rele.
2. Ca esti dispus sa investesti peste 2000 ron in acest proiect.

Mie imi place versatilitatea oferita de trepiedele Giottos din seria 93xx, a caror coloana este inclinabila intr-o larga gama de unghiuri. Evident, n-au cum sa fie la fel de usoare ca un trepied din fibra de carbon.

La joystick-ul Manfrotto 322RC2 nu mi-a placut mobilitatea pe directia sus-jos, nu ai la dispozitie decit citeva grade. Daca vrei mai mult, trebuie sa cauti pozitia care permite rasturnarea lui, chestie care mie mi s-a parut cam peste mina. Am optat pentru joystick-ul Manfrotto 222, care sta mult mai bine la capitolul mobilitate si care face fata foarte bine chiar atunci cind e folosit cu coloana la orizontala, deci este confruntat cu un cuplu deloc neglijabil.

Joystick-urile sint comode de orientat, dar nu foarte comode atunci cind vrei sa faci ajustari foarte fine pe o singura axa.
Aici capul cu mansoane e mult mai adecvat. Am ales un SLIK PRO 700 DX pentru ca mi-a placut ideea placutei de prindere circulare. Mansoanele demontabile il fac portabil fara nici un fel de probleme.

Daca esti serios a propos de fotografia macro de pe trepied, investigheaza diversele capete micrometrice, care sint de neinlocuit in acest domeniu (si nu prea utile in afara lui).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde cosminprund » Mar Apr 21, 2009 1:24 pm

Ca de obicei, un raspuns bine documentat, multumesc mult. Citeva comentarii mai jos.

Dan Pop scrie:Mie imi place versatilitatea oferita de trepiedele Giottos din seria 93xx, a caror coloana este inclinabila intr-o larga gama de unghiuri. Evident, n-au cum sa fie la fel de usoare ca un trepied din fibra de carbon.


Mie-mi plac plimbarile la munte si-mi place sa ma car cu trepiedul dupa mine, deci este extrem de important sa fie usor. Sunt dispus la compromisuri sa iasa trepiedul usor, imi dau seama ca nu le pot avea pe toate.

Dan Pop scrie:La joystick-ul Manfrotto 322RC2 nu mi-a placut mobilitatea pe directia sus-jos, nu ai la dispozitie decit citeva grade. Daca vrei mai mult, trebuie sa cauti pozitia care permite rasturnarea lui, chestie care mie mi s-a parut cam peste mina.


Trepiedul actual e tot Manfrotto si e dotat cu un joystick similar. Dezavantajul aducerii capului de trepied in pozitia care permite rasturnarea, pe linga faptul ca e incomod, limiteaza compozitia: dintr-o data aparatul este in pozitia "portrait", nu mai e "landscape". Numai ca eu n-am stiut de existenta unui alt tip de cap joystick, am presupus ca dezavantajul e "la pachet".

Dan Pop scrie:Am optat pentru joystick-ul Manfrotto 222, care sta mult mai bine la capitolul mobilitate si care face fata foarte bine chiar atunci cind e folosit cu coloana la orizontala, deci este confruntat cu un cuplu deloc neglijabil.


Argh. Inca o data imi spun ca trebuie sa vin in Bucuresti, sa ma plimb prin magazin si sa vad/pipai. Ce sa zic, magazinele sunt deschise si Sambata asa ca voi face un efort.

Dan Pop scrie:Daca esti serios a propos de fotografia macro de pe trepied, investigheaza diversele capete micrometrice, care sint de neinlocuit in acest domeniu (si nu prea utile in afara lui).


Nu sunt asa de serios. Daca ar fi mai ieftine ar fi o treaba, dar pina una-alta ma descurc cum pot. Plus ca nu-s convins de utilitatea capului micrometric in natura, unde oricum bate vintul si misca floarea, sau se plictiseste goanga si pleaca. Plus ca cele mai bune poze macro de pina acum le-am facut din mina, sau mai precis, de pe coate :D

Multumesc inca o data.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 21, 2009 2:15 pm

cosminprund scrie:Plus ca nu-s convins de utilitatea capului micrometric in natura, unde oricum bate vintul si misca floarea, sau se plictiseste goanga si pleaca.

Din acelasi motiv nu sint convins nici de utilitatea trepiedului la fotografia macro in natura.
cosminprund scrie:Plus ca cele mai bune poze macro de pina acum le-am facut din mina, sau mai precis, de pe coate :D

Nu intimplator, dupa parerea mea ;)
cosminprund scrie:Multumesc inca o data.

Cu placere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde mandea » Mar Apr 21, 2009 2:43 pm

Dl. Prund, astept cu viu interes noutati in acest topic, probabil o sa fac si eu un drum pana la F64 sa ma joc putin cu repectivele masinarii, aflandu-ma cam in aceeasi sfera de interes.

Un prieten mi-a indicat urmatorul site care mi s-a parut foarte interesant in materie de macro:
http://www.juzaphoto.com/eng/articles/f ... graphy.htm

p.s. puteti folosi cu incredere cotiere si genuchere de genul celor pentru role/skateboard, mai ales acum cand vremea permite o tinuta mai lejera.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde glumetu » Mie Apr 22, 2009 8:51 am

si eu sunt in cautare de trepied + cap + placuta.

Dupa ce m-am dat de ceasul mortii in jurul unui Gitzo, mi-a mai venit mintea la cap si mi-am dat seama ca pentru uz ocazional este overkill (stiu, stiu - ma tine o viata intreaga, oricum voi sfarsi cu un Gitzo asa ca mai bine il iau de la inceput si salvez bani etc).

Asa ca set-up-ul la care ma uit acum si care a primit multe feedback-uri excelente ar fi:
- trepied: Feisol CT-3442 (285 EUR + TVA)
- cap cu bila: Markins Q3 (270 USD + TVA)
- placuta (pentru D300): P300U (50 USD + TVA)

Combinatia mi se pare ok ca si pret avand in vedere ca:
- trepiedul este din fibra de carbon, usor si inaltut (eu fiind inalt)
- in combinatie cu Q3 face un setup extrem de compact (Q3-ul intra intre picioarele stranse ale trepiedului)
- face cam 80-90% din ce stie Gitzo, dar la aprox. jumatate de pret.

Sigur, durerea cea mare este ca ar trebui sa-l iau pe neve, ceea ce nu-mi sta in fire.

Oricum nu-l iau acum, cu ratele astea de schimb. Mai pot astepta pana la anul.

Dar ti-am scris ca poate te inspira si-ti economiseste ceva timp. Am stat multe ore citind review-uri si pareri ca sa ajung la set-up-ul asta.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde cosminprund » Mie Apr 22, 2009 9:30 am

Salut glumetu, trepiedul identificat de tine arata foarte bine. Sunt curios, ai gasit si un magazin care sa-l aiba, nu neaparat in Romania dar macar in Europa?

Din state nu-s dispus sa iau, pentru ca trasportul ajunge la 70-100 dolari si pe urma tanti de la posta (vamesa) imi ia TVA + vama pe produse, adica se poate ajunge la +100% fata de pretul afisat foarte usor. Eu am ales sa nu caut prea mult, mi-am stabilit citeva prioritati si am incercat sa aleg din oferta disponibila in RO. Sunt in schimb deschis si la achizitii din Europa pentru ca nu am treaba cu vama, macar pot calcula pretul final, fara surprize la posta.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde glumetu » Mie Apr 22, 2009 9:53 am

Au o reprezentanta foarte mare in Germania, uite si link-ul catre site-ul nou de Europa.

http://www.feisoleurope.com/feisol-tour ... -p-31.html

Ca si singure comentarii negative, am citit pe forumuri de birding (deci baieti seriosi care pun obiective grele si compara cu gimbal-uri Wimberley si Gitzo-uri) ca uneori se mai strica cate o piesa la ele. Feisol te serveste fara comentarii cu piese de schimb gratuite in garantie, dar evident ca un pro nu-si permite in general sa astepte chiar si cateva zile fara trepied functional.

Oricum mi se pare un deal excelent si sunt multi extrem de incantati de produsele lor.

uite si cateva opinii, cu bune si rele:
http://www.fredmiranda.com/forum/topic/756837/0
http://www.naturescapes.net/phpBB3/view ... 1&t=133611
http://forums.dpreview.com/forums/readf ... T3442&qf=m

pe dpreview sunt multi care au Feisol - da o cautare si vezi opiniile lor.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde cosminprund » Mie Apr 22, 2009 10:56 am

FEISOL-ul identiticat de tine ma incanta, serios, este mai usor decit alternativa Manfrotto de la f64 si in plus este si mai ieftin! In orice caz, magazinul din Germania nu are Romania pe lista la "create an account" si nici in lista de tari in care livreaza. Le-am trimis un email, sunt curios ce raspund (daca raspund).
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde glumetu » Mie Apr 22, 2009 11:14 am

sa-mi zici si mie te rog, eu nu am ajuns pana la a-mi crea un cont.

Ei totusi zic ca livreaza in orice tara din UE... poate inca nu stiu ca si RO e acolo :)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron