Acum este Joi Apr 18, 2024 5:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde cosminprund » Mie Apr 22, 2009 11:23 am

Nici Romania nici Bulgaria nu sunt pe lista lor. Asta le-am zis si eu in email, suntem in UE si avem DHL (ei livreaza prin DHL) deci nu vad care le e problema. Avem si PayPal :D
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde cosminprund » Mie Apr 22, 2009 1:40 pm

Am primit raspunsul de la nemti!

Dear Cosmin,

we're sorry, you are our first costumer from Romania. I'll change the list on the list on our European website.
The costs are as follow:
*Up to 5 KG incl. packaging* EUR 15,40
*Up to 10 KG incl. packaging *EUR 17,90
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde glumetu » Mie Apr 22, 2009 3:31 pm

bravo Cosmin, ai dezvirginat site-ul Feisol pentru Romania - generatii intregi de fotografi romani iti vor fi recunoscatori, imnuri se vor canta si trepiede se vor ridica in cinstea ta! :mrgreen:
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde cosminprund » Mar Mai 19, 2009 8:08 pm

Mi-a venit trepiedul FEISOL! Yeei!

Comentarii: Pe site scire "De obicei se livreaza in 24h". Mie mi-au livrat dupa 1 saptamana. Pe urma zice "Transport 2 zile lucratoare" - mie mi-a venit in... 2 saptamani. La care se adauga saptamana in care n-au livrat. Adica total 3 saptamani de asteptare. Banii i-au luat de pe card in ziua in care am facut comanda, uzual banii sunt blocati pe card dar sunt luati abia in momentul in care se livreaza. La ei pe site scrie "transport prin DHL". La noi DHL este curier rapid, door-to-door, la ei... DHL poate fi asta sau poate fi posta germana, dupa criterii care mie nu-mi sunt clare (nu vorbesc germana). In orice caz, produsul mi-a venit prin Posta Romana, chestie care mie-mi displace profund. Se pling oamenii ca nu primesc revista NG la promotii... ha ha ha, sa vezi ce bine e sa nu primesti un colet pe care ai dat si bani, sau sa te duci sa intrebi de colet si sa te puna sa platesti magazinaj (au uitat sa aduca avizul). Am primit tracking number pentru colet, dar nu te poti lua dupa posta romana la asa ceva, la tracking numberul meu inca zice "In transport" desi va asigur ca e deja la mine in casa. Pina la urma conditiile n-ar fi neaparat asa de rele, doar ca ei promit una si fac alta.

Despre produs, adica Feisol Carbon CT-3442 cu cap cu bila Feisol CB-50D: Trepiedul este neasteptat de inalt. L-am luat fara coloana centrala si nu-mi pare rau, pot face poze de pe el cu doar 3 segmente ale picioarelor desfacute, al patrulea segment ramane pentru situatii mai ciudate. De capul cu bila sunt foarte multumit. Tine foarte bine aparatul si se simte foarte solid in mina, rotitele de reglare/ajustare sunt multe si eficiente, miscarile sunt fluide - ramane de vazut cum se va comporta in timp. Picioarele in sine mi se par destul de solide. Blocajele segmentelor in schimb le simt ciudate, n-am idee ce e pe interior: cu toata ciudatenia lor odata inchise raman inchise, dar nu-mi inspira incredere pe termen lung. Apropos de termen lung, garantia e 3 ani, doar ca trepiedul trebuie trimis inapoi la ei, pe cheltuiala clientului. Eu am aruncat factura, cutii, garantii, tot: daca se strica cumpar altul, sigur nu ma complic sa-l trimit prin posta la ei, sa platesc 1/4 din valoarea lui pe transport si sa astept 2 luni numa' pentru transport.

Una peste alta nu-mi pare rau de achizitie, pentru ca e solid si usor. Mi-am pus si alerta de stoc pe f64 pe toate trepiedele de carbon, nu le-a intrat nimic in stoc - mai bine un Feisol decit nimic! De comandat inca o data de la ei nu prea cred ca o sa mai comand.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde glumetu » Mar Mai 19, 2009 8:34 pm

felicitari cosmin, si astept cu nerabdare opinii "de pe camp", eu as fi luat un alt cap (ma uitam la un Markins Q3, dar inteleg ca si PhotoClam ar fi cam din aceeasi categorie de calitate si pret) dar cred ca si Feisol face capete ok.

Sunt tare curios daca se comporta in utilizare asa cum il lauda lumea.

Inca o data, felicitari, si sa fie intr-un ceas bun :)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde glumetu » Vin Mai 29, 2009 9:13 am

Cosmin, cum se comporta Feisolul? Tare sunt curios sa aflu de la tine, cred ca o sa ma bag si eu anul asta la unul.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde cosminprund » Vin Mai 29, 2009 11:07 am

Sunt multumit de achizitia mea, in ciuda micilor probleme de comunicare si dezinformari din partea magazinului. Picioarele trepiedului sunt solide, dar USOARE! Practic capul trepiedului cintareste aproximativ la fel de mult ca si picioarele. Se adauga aparatul foto + obiectiv si am facut un ansamblu foarte "top-heavy". Motiv pentru care am montat cirligul acele de agatat greutati sub trepied si acolo l-am lasat, dupa parerea mea nu se pot face poze cu 3 segmente ale picioarele deschise, daca bate vintul, fara greutate suplimentara. E pur si simplu prea usor! Dar nu ma pling, ca usor am vrut. Geanta/Rucsacul foto oricum le car asa ca am ce greutate sa atirn acolo, si mai bine sta acolo geanta decit pe jos :D

Intre timp m-am lamurit si cum merge treaba cu sistemul de blocare a picioarelor. Sincer sistemul Manfrotto imi placea mai mult, dar nici acest sistem nu-i de lepadat si blocheaza bine. Din cauza sistemului de blocare a picioarelor si din cauza modului in care impachetez trepiedul pentru transport (cu picioarele intoarse peste capul trepiedului) instalarea trepiedului nu este absolut deloc rapida. Vechiul meu manfrotto este incomparabil mai bun la acest capitol. Dar iar intervin compromisurile, dureaza mult montarea trepiedului pentru ca-i intorc picioarele peste cap; Nu ma obliga nimeni sa fac chestia asta, asa ca imi pot imagina ture la munte cu trepiedul inchis normal, va fi mai rapid de desfacut - dar va ocupa mai mult spatiu. In geanta de transport nu incape decit cu picioarele intoarse invers.

Despre capul de trepied numai de bine: Este construit pe o baza care se roteste independent de bila la 360 grade, cu un surub de blocare. Cu surubul desfacut miscarea este exceptional de fluida, simti ca nimic nu opune rezistenta. Am tot incercat sa-mi bag degetele prin el, sa-l asez in pozitii care sa-mi permita sa vad interiorul capului dar n-am reusit. Banuiesc ca undeva trebuie sa existe ceva bile tip rulment, n-am idee, dar este impresionant. Deasupra bazei care se roteste vine clopotul care tine bila. Bila este mare ca dimensiune, chestie care-i asigura o mare forta de frecare atunci cind este blocata si rezultatul se vede, fixarea este foarte buna. Sistemul de blocare este bine gindit, are doua suruburi de reglaj, unul mai mic din care se regleaza forta de frecare si un surub de lucru din care se asigura blocajul efectiv. Surubul mic asigura reglajul in functie de greutatea combinatiei aparat+obiectiv, astfel incat al doilea surub in pozitia deschis sa permita o miscare usoara dar controlata a camerei si pe pozitia inchis sa blocheze. Greutatea capului trepied raportata la volum imi da impresia de soliditate, sper sa tina mult si bine. N-am idee ce-i pe interior asa ca nu pot face nici un fel de aprecieri cu privire la durata de viata potentiala.

Inca un amanunt despre capul trepied: Daca duc aparatul foto in pozitia pentru fotografiere verticala si apoi il rotesc la 90 de grade pot fotografia direct in jos. Problema ar fi ca in acest caz se fotografiaza printre picioarele trepiedului si daca vorbim de lumina naturala ar putea fi probleme cu umbra, dar cred ca se poate gasi o pozitie utilizabila practic in orice situatie. Eu am facut poze in aceasta pozitie dar numai cu lumina de blitz, deci n-am avut probleme cu umbra.

Raportat la ce se mai gaseste la noi pe piata trepiedul este... infinit mai bun, pe motiv ca la noi n-am gasit nimic, nici macar de samanta. F64 are trepiede cu picoare de fibra in oferta, nu si in stoc (mi-am pus alerta de stoc de o gramada de timp, dinainte sa comand FEISOL-ul). Inca un motiv sa nu-mi para rau de achizitie :) Trepiedul din portbagaj e mult mai bun decit cel din catalog, oricit de bun ar fi cel din catalog :lol:

In orice caz, pe viitor s-ar putea sa mai comand una-alta de la ei, dar nu ma grabesc. Pe lista as mai avea: Baza de nivelare, kit de coloana centrala plus adaptor pentru montat coloana orizontal, un monopod. Nimic esential. La fel de bine as putea sa-mi cumpar o placuta de fixare rapida si sa o fixez de una singura in locul capului pe picoarele trepiedului, daca plec ca melcu cu casa-n spate (cu cortul la munte).

P.S: Daca te aduce vre-un vint prin Sibiu si vrei sa-l vezi da-mi un PM si ne putem intalni. Valabil pentru toti coforumistii :)
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde glumetu » Vin Mai 29, 2009 8:56 pm

super interesant, multumesc mult Cosmin, chiar planuiesc sa mai trec prin Sibiu anul asta (am mai fost in Feb) - fii sigur ca te calc ;)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde gabonu » Lun Iun 15, 2009 7:15 pm

apropo de placute si chestii similare... e cineva interesat de itemul de mai jos?

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 0044325313

daca da, poate facem o comanda serioasa, sa ne scuteasca si din transport.

respect
Nikon Z6II, 28-75/2.8
on FTZ adapter: Nikkor AF-S 16-80/2.8-4 VR, Nikkor AF-S 50/1.4 VR, Nikkor AF-S 70-200/2.8G VR, Nikon SB-700
Avatar utilizator
gabonu
 
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 09, 2009 12:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi trepied, cap si placute rapide (reloaded)

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 15, 2009 10:27 pm

gabonu scrie:apropo de placute si chestii similare... e cineva interesat de itemul de mai jos?

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 0044325313

Este copia "Made in Hong Kong" a lui Manfrotto 222 (Made in Italy). Eu as mai pune 100 RON si l-as lua de aici:
link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron