Acum este Vin Apr 26, 2024 11:26 pm

Articole Nikonisti.ro

filtre polarizare circulara

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

filtre polarizare circulara

Mesajde Merlin » Dum Apr 04, 2010 7:37 am

Hristos a inviat, oameni buni!

.. daca nu am somn, mai chinui si pe altii cu dilema mea!
Doresc sa achizitionez un filtru de Pol Cir si, cum as vrea sa merg pe modelul Cokin, stau putin in dubii daca filtrul lor de polarizare ( link magazin online ) fiind atasat in holderul acela special, nu cumva permite luminii sa intre pe langa el. Ce spuneti? Foloseste cineva asa ceva? Ori este mai bine sa achizitionez varianta pe filet?

Multumesc ..
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: filtre polarizare circulara

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 04, 2010 9:06 am

Merlin scrie:Doresc sa achizitionez un filtru de Pol Cir si, cum as vrea sa merg pe modelul Cokin, stau putin in dubii daca filtrul lor de polarizare ( link magazin online ) fiind atasat in holderul acela special, nu cumva permite luminii sa intre pe langa el. Ce spuneti?

Daca il pui in pozitia cea mai apropiata de obiectiv, nu cred ca lumina are pe unde sa se strecoare.

Intrebarea este: ai un motiv suficient de bun sa preferi un filtru complet netratat?
Merlin scrie:Ori este mai bine sa achizitionez varianta pe filet?

Daca nu ai constringeri de buget, un Hoya HD Pro, pe linga celelalte avantaje ale seriei HD Pro (rezistenta la lovituri, tratament de nivel pro, format ingust) are si absorbtie de lumina mai mica decit restul filtrelor de polarizare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre polarizare circulara

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Apr 04, 2010 9:55 am

Salut Merlin,

Nu vad nici un avantaj al folosirii unui filtru de polarizare pe sistemul Cokin poate doar in cazul in care ai deja acest sistem si investitia ar fi ceva mai mica.
Dar e greoi de folosit, sunt prea multe componente chiar daca sistemul are o flexibilitate mai mare decat a celor pe filet.

Eu folosesc pentru polarizare Kenko Pro1 Digital cu rama ingusta pentru vignetare cat mai mica. N-as putea sa zic cata lumina se pierde cu acest filtru, dar in intervalul orar din jurul pranzului (cand filtrul este efectiv eficient in polarizarea luminii) lumina este suficienta.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtre polarizare circulara

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 04, 2010 9:41 pm

bogdan_dumitru scrie:dar in intervalul orar din jurul pranzului (cand filtrul este efectiv eficient in polarizarea luminii) lumina este suficienta.

Eficienta filtrelor de polarizare depinde de gradul de polarizare a luminii care intra in obiectiv, nu de ora la care sint folosite.

Din pacate, nu exista nici o garantie ca acea portiune a cerului care intra in cadru emite lumina polarizata, indiferent de ora, tot asa cum nu exista nici o garantie ca reflexia nedorita pe care dorim s-o eliminam este suficient de polarizata.

Rezultate controlate se pot obtine doar in studio, aplicind folii polarizante pe diversele surse de lumina (si filtru de polarizare pe obiectiv), dar, in ziua de azi, flash-urile de studio ofera solutii alternative, mai simple (din punctul de vedere al utilizatorului) la problema controlului intensitatii luminii emise, pastrind constanta temperatura de culoare. La sursele incandescente, filtrele de polarizare pot permite reglajul continuu al intensitatii, la temperatura de culoare constanta, prin varierea planului de polarizare, dar intensitatea maxima obtinuta este cu mult sub intensitatea luminii emisa de sursa.

Iar viitorul pare sa apartina surselor de lumina cu LED-uri albe, care permit constructia unor lumini de studio continue, difuze, cu intensitate foarte usor de controlat, fara degajare de caldura. Singura problema, deocamdata, o constituie intensitatea cam mica de lumina emisa per LED, corelata cu pretul cam mare per LED. Au aparut, insa, primele modele comerciale, de puteri relativ mici: link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre polarizare circulara

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Apr 05, 2010 7:38 am

Dan Pop scrie:
bogdan_dumitru scrie:dar in intervalul orar din jurul pranzului (cand filtrul este efectiv eficient in polarizarea luminii) lumina este suficienta.

Eficienta filtrelor de polarizare depinde de gradul de polarizare a luminii care intra in obiectiv, nu de ora la care sint folosite.

Din pacate, nu exista nici o garantie ca acea portiune a cerului care intra in cadru emite lumina polarizata, indiferent de ora, tot asa cum nu exista nici o garantie ca reflexia nedorita pe care dorim s-o eliminam este suficient de polarizata.



1. Eficienta filtrelor de polarizare depinde de orele la care sunt folosite deoarece gradul de polarizare al luminii depinde de aceste ore. Aici iau in calcul cerul si voi exemplifica mai jos cu un articol bine documentat al lui Dan Bistriteanu preluat de pe site-ul F64.

2. Sigur ca exista garantia ca o anume portiune a cerului ce intra in cadru emite (sau nu) lumina polarizata si ca depinde mai mult ca orice de ora la care se fotografiaza. Astfel, dupa cum veti vedea si in articolul de mai jos, la ora amiezii cand soarele este perpendicular pe pamant zona cerului care emite lumina polarizata este chiar cea de deasupra liniei orizontului.
Adica cea ce apare de obicei in imagini.
Filtrul polarizant folosit la acea ora a amiezii are ca efect cresterea contrastului zonelor innorate fata de cele senine si de a inchide implicit aceste zone senine de unde rezulta si echilibrarea pentru o mai buna expunere cu zonele terestre.

Mai jos gasiti articolul sus mentionat, cu imagini, scheme si exemple.
Lectura placuta.

link magazin online
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtre polarizare circulara

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 06, 2010 11:31 am

bogdan_dumitru scrie:
Dan Pop scrie:
bogdan_dumitru scrie:dar in intervalul orar din jurul pranzului (cand filtrul este efectiv eficient in polarizarea luminii) lumina este suficienta.

Eficienta filtrelor de polarizare depinde de gradul de polarizare a luminii care intra in obiectiv, nu de ora la care sint folosite.

Din pacate, nu exista nici o garantie ca acea portiune a cerului care intra in cadru emite lumina polarizata, indiferent de ora, tot asa cum nu exista nici o garantie ca reflexia nedorita pe care dorim s-o eliminam este suficient de polarizata.



1. Eficienta filtrelor de polarizare depinde de orele la care sunt folosite deoarece gradul de polarizare al luminii depinde de aceste ore. Aici iau in calcul cerul si voi exemplifica mai jos cu un articol bine documentat al lui Dan Bistriteanu preluat de pe site-ul F64.

2. Sigur ca exista garantia ca o anume portiune a cerului ce intra in cadru emite (sau nu) lumina polarizata si ca depinde mai mult ca orice de ora la care se fotografiaza. Astfel, dupa cum veti vedea si in articolul de mai jos, la ora amiezii cand soarele este perpendicular pe pamant zona cerului care emite lumina polarizata este chiar cea de deasupra liniei orizontului.
Adica cea ce apare de obicei in imagini.
Filtrul polarizant folosit la acea ora a amiezii are ca efect cresterea contrastului zonelor innorate fata de cele senine si de a inchide implicit aceste zone senine de unde rezulta si echilibrarea pentru o mai buna expunere cu zonele terestre.

Daca ai fi citit cu atentie si articolul respectiv si ce am scris eu, ai fi vazut ca nu exista nici o contradictie. Degeaba stii cu precizie din ce parte a cerului iti vine lumina partial polarizata, daca tie iti intra in cadru cu totul alta parte a cerului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre polarizare circulara

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Apr 06, 2010 5:46 pm

Am citit cu maxima atentie si este cat se poate de logic sa ma refer la lumina care intra in cadru, la ora amiezii, la zona de cer de deasupra orizontului si nu sa caut de nebun cu camera zone de cer ce nu emit lumina polarizata.
Inca o data repet, ma refer la lumina care intra in cadru, obiectiv si care atinge senzorul/filmul/etc.
Acea lumina ajunge in final sa formeze imaginea si nu cea de deasupra sau dedesubtul camerei, fotografului, etc.
Adica, mai simplu si mai usor de inteles, ceea ce intra in cadru este la alegerea fotografului, la modul la care pui tu problema suna ca si cum ar fi un proces aleator si imposibil de controlat.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtre polarizare circulara

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 07, 2010 1:06 am

bogdan_dumitru scrie:Am citit cu maxima atentie si este cat se poate de logic sa ma refer la lumina care intra in cadru, la ora amiezii, la zona de cer de deasupra orizontului si nu sa caut de nebun cu camera zone de cer ce nu emit lumina polarizata.
Inca o data repet, ma refer la lumina care intra in cadru, obiectiv si care atinge senzorul/filmul/etc.
Acea lumina ajunge in final sa formeze imaginea si nu cea de deasupra sau dedesubtul camerei, fotografului, etc.
Adica, mai simplu si mai usor de inteles, ceea ce intra in cadru este la alegerea fotografului, la modul la care pui tu problema suna ca si cum ar fi un proces aleator si imposibil de controlat.

Renunt, e ca si cind as vorbi la pereti...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: filtre polarizare circulara

Mesajde redfox » Sâm Apr 10, 2010 6:55 pm

Bună seara / Bună ziua
Puţină critică, vă rog, asupra pozei
Date: Nikon D60 / 18-55 VR / filtru de polarizare circulară Kenko
Date EXIF:
Exposure time [s]: 1/125 / F-Number: 4.2 / Exposure program: Manual (1) / ISO speed ratings: 140
Metering mode: Multi-segment / Exposure mode: Manual / White balance: Auto
Focal length (35mm): 36 / White balance: AUTO / Focus mode: AF-A
Flash mode: Did Not Fire / AF Point: Single Area, Center

Este abia a 5-a poză făcută cu filtrul de polarizare, făcută rapid din mână, chiar înainte să înceapă ploaia.
Mulţumesc
Fişiere ataşate
Copy of photo 043.jpg
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: filtre polarizare circulara

Mesajde soulwise » Lun Apr 12, 2010 7:57 am

Din cunostintele mele :) filtrul de plocarizare circulara isi arata puterile cand este folosit in lumina puternica a unei dupa-amieze de vara , atunci cand o mare parte a luminii este polarizata . Nu cred ca poate sa isi dea nimeni cu parerea despre capcitatile filtrului pe care l-ai achizitionat din cadrul prezentat mai sus pentru ca , inainte de ploaie nu prea ai la ce folosi un filtru de polarizare .
Lipsa luminii directe a soarelui si difuzia luminii provocata de stratul de nori cred ca fac inutil un filtru de polarizare circulara . Ideal ar fi sa pui la dispozitie o fotografie facuta intr-o zi cu soare ( si cu filtrul montat pe obiectiv ) .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron