Acum este Vin Mar 29, 2024 8:25 am

Articole Nikonisti.ro

Ochelarii şi fotografia

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Paul L » Joi Apr 24, 2014 10:34 pm

UPDATE: Intre timp am rezolvat astfel problema: am fost la un magazin (se subintelege care) si am probat pe un d5100 ocularii cu dioptrii de la -2 la -4.
* (-2) nu a rezolvat mare lucru, cu reglajul la maxim spre "-" nu vedeam clar indicatorii din bara;
** (-3) a rezolvat partial problema in sensul ca cu reglajul la maxim spre "-" vedeam ACCEPTABIL indicatorii din bara;
*** am ales un ocular (-4) intrucat indicatorii din bara devin foarte clari inainte de a ajunge cu reglajul ocularului la maxim spre "-".

Ca atare tabelul de corespondenta NIKON de care aminteam in postul anterior este foarte corect.
De exemplu, in cazul meu (dioptrie -2,5 AO)se preteaza un ocular cu dioptrie -3 sau -4.

Off-topic:
* cu o miopie de -2,5 te descurci foarte bine si fara ochelari sau lentile de contact, atat timp cat nu esti la volan. :D
** in cazul in care port lentilele de contact, scot ocularul corector (-4, in cazul meu) si refac reglajul din rotita pana obtin o imagine clara in vizor.

;)
Paul L
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 24, 2014 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron