Acum este Vin Mar 29, 2024 12:44 am

Articole Nikonisti.ro

Ochelarii şi fotografia

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Apr 26, 2010 4:24 pm

sorinsava scrie:Povestea cu 1/ (1.5 x focala) e de-a dreptul comica. Doar nu crezi ca facind crop iti ies pixelii mai miscati decit fara crop?
Sau e o legatura directa intre tremuricii fotografului si dx sau fx? :lol: Pai in situatia asta posesorii de olympus si p&s ar trebui sa se sinucida.


N-ar trebui sa se sinucida nimeni. Poate doar cei care nu sunt atenti cand citesc :-)

Dl. Pop se refera la regula 1/ focala echivalenta in format 35mm, deoarece vizibilitatea ”tremuraturii” depinde (printre altele) de unghiul obiectivului. Nu insist deoarece probabil va interveni si domnia sa pe acest subiect.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 26, 2010 4:55 pm

Radu_Grozescu scrie:
sorinsava scrie:Povestea cu 1/ (1.5 x focala) e de-a dreptul comica. Doar nu crezi ca facind crop iti ies pixelii mai miscati decit fara crop?
Sau e o legatura directa intre tremuricii fotografului si dx sau fx?


Dl. Pop se refera la regula 1/ focala echivalenta in format 35mm, deoarece vizibilitatea ”tremuraturii” depinde (printre altele) de unghiul obiectivului. Nu insist deoarece probabil va interveni si domnia sa pe acest subiect.

Pai ati spus deja tot ce era de spus, pentru cine are urechi de auzit. Cine isi imagineaza ca valoarea absoluta a focalei este relevanta in regula lui 1/f n-a priceput nimic, desi n-ar fi avut decit sa se gindeasca la posesorii de compacte cu zoom de 5-15 mm, care nu sint cu nimic mai imuni la imagini miscate decit utilizatorii de full frame.

Am precizat, oricum, de la bun inceput, ca e o regula orientativa si nu stiinta exacta, dar pina acum pe mine m-a servit cit se poate de bine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde WpK » Mie Apr 28, 2010 3:19 am

mai exista si optiunea unui monopied care ajuta in conditii de lumina mai slaba. un monopied bunicel costa 120-150 de ron si poate face multe pentru cei cu maini mai...tremuratoare.
Nikon D700 with Nikon 80-200mm f/2.8, Nikon 20mm f/2.8, Nikon 50mm f/1.8, Nikon TC201 teleconverotr, Tamron 28-75mm f/2.8, and Nikon SB-900
WpK
 
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 11:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde redfox » Mie Apr 28, 2010 2:41 pm

WpK scrie:un monopied bunicel costa 120-150 de ron si poate face multe pentru cei cu maini mai...tremuratoare.

Bună ziua
Ce monopied recomandaţi? Deocamdată am obiectivele din listă, dar nu elimin achiziţionarea unui teleobiectiv în viitorul mediu. Mulţumesc
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde WpK » Mie Apr 28, 2010 9:12 pm

redfox scrie:
WpK scrie:un monopied bunicel costa 120-150 de ron si poate face multe pentru cei cu maini mai...tremuratoare.

Bună ziua
Ce monopied recomandaţi? Deocamdată am obiectivele din listă, dar nu elimin achiziţionarea unui teleobiectiv în viitorul mediu. Mulţumesc

eu am link magazin online
costa 130 RON si e foarte usor si tine la greutate. ce-i drept, are nevoie de o talpa de prindere (nu stiu cat costa ca eu o folosesc pe cea de la trepied) dar nu cred ca trece peste 250 cu totul. trebuie vorbit cu cei de la f64.
eu l-am folosit cu d700 + grip + tamron 70-200 f/2.8. greutatea totala era undeva la 2.5-2.6 kg si nu a avut probleme de genul sa se stranga. il puteti incerca acolo impreuna cu kitul pe care il aveti, dar din cate vad, e suficient.
Nikon D700 with Nikon 80-200mm f/2.8, Nikon 20mm f/2.8, Nikon 50mm f/1.8, Nikon TC201 teleconverotr, Tamron 28-75mm f/2.8, and Nikon SB-900
WpK
 
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 11:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 29, 2010 1:49 pm

WpK scrie:mai exista si optiunea unui monopied care ajuta in conditii de lumina mai slaba. un monopied bunicel costa 120-150 de ron si poate face multe pentru cei cu maini mai...tremuratoare.

Rolul monopiedului nu este atit stabilizarea cit preluarea greutatii teleobiectivelor grele, fara a stinjeni prea mult posibilitatea de orientare rapida in orice directie. Utilizarea tipica este la fotografia de sport pe stadion, unde profesionistii folosesc obiective de min. 3 kg.

Monopiedele proiectate sa aiba si un rol stabilizator au un accesoriu la partea de jos pe care fotograful poate pune piciorul, pentru a mai prelua din gradele de libertate ale monopiedului. Vezi, de exemplu: link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde redfox » Joi Apr 29, 2010 2:12 pm

Dan Pop scrie:Monopiedele proiectate sa aiba si un rol stabilizator au un accesoriu la partea de jos pe care fotograful poate pune piciorul, pentru a mai prelua din gradele de libertate ale monopiedului. Vezi, de exemplu: link magazin online.

Mulţumesc pentru informaţii.
Dar să rămânem on-topic, deoarece de la ochi, am ajuns la picioare :D
Care sunt experienţele celor care au ochelari legate de fotografiere: aspecte pozitive, negative, recomandări pentru anumite situaţii (binenţeles că acestea nu trebuie respectate strict, ci se potrivesc unor situaţii specifice)?
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Apr 29, 2010 2:23 pm

La D80, D90 nu vedeam niciodata marginile cadrului din cauza barierei reprezentate de lentilele ochelarilor.
Nu mai vorbim de timpii de expunere si restul informatiilor din partea de jos a vizorului.
Din cauza asta am facut un efort suplimentar, am vandut tot ce stransesem cu eforturi considerabile in decursul a 2 ani si am luat D700.
Sunt miop si vizorul este excelent, ma juta mult.
Ceea ce am castigat pentru vizor si restul performantelor m-a costat greutatea body-ului si pretul obiectivelor.

Intentionez sa vand 24-70 in momentul cand Nikon va actualiza gama de obiective fixe.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 29, 2010 3:12 pm

redfox scrie:Care sunt experienţele celor care au ochelari legate de fotografiere: aspecte pozitive, negative, recomandări pentru anumite situaţii (binenţeles că acestea nu trebuie respectate strict, ci se potrivesc unor situaţii specifice)?

Pe vremea cind purtam ochelari, obisnuiam sa-i inlatur inainte de a folosi orice instrument optic: luneta, binoclu, microscop, aparat foto. Daca as fi dependent de ochelari, mi-as cumpara un ocular cu corectie de dioptrii si as scapa de toate limitarile si neajunsurile combinarii ochelarilor cu vizorul.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde redfox » Joi Apr 29, 2010 4:45 pm

bogdan_dumitru scrie:La D80, D90 nu vedeam niciodata marginile cadrului din cauza barierei reprezentate de lentilele ochelarilor.

Tocmai asta este şi problema mea. Trebuie să mut privirea prin vizor astfel încât să cunosc toate detaliile

bogdan_dumitru scrie:Ceea ce am castigat pentru vizor si restul performantelor m-a costat greutatea body-ului si pretul obiectivelor.

Câştigi într-o parte, pierzi în altă parte.
Dar a meritat schimbarea?
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron