Acum este Joi Apr 25, 2024 11:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Ochelarii şi fotografia

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Ochelarii şi fotografia

Mesajde redfox » Dum Apr 25, 2010 6:46 pm

Bună ziua
Câteodată observ că fotografiile nu sunt deloc focalizate, chiar dacă viteza de declanşare este suficient de mare (sub 1/100 sec).
Din câte presupun, cauzele nefocalizării pot fi multiple:
1. tremuratul uşor ale membrului superior
2. Nikonul D60 din dotare are doar 3 puncte de focus care sunt destul de mari reprezentate în vizor, mărind şansele de focalizare în altă parte, mai ales dacă subiectul se mişcă
3. port ochelari cu dioptrii -5 la ambii ochi, astfel încât imaginea observată în vizor poate să nu fie suficient de focalizată, deşi bara de rangefinder indică faptul că focalizarea s-a realizat

Am găsit pe f64 oculare de corectie a dioptriilor de la +1 până la -4 pt Nikon D300/D90/D60.
link magazin online

Care este părerea dumneavoastră? Merită să achiziţionez un ocular de corecţie de -4 dioptrii? Încă nu am luat legătura cu cei de la f64 pentru a-i întreba dacă au oculare de corecţie de -5.
Mulţumesc
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde sorinsava » Dum Apr 25, 2010 7:34 pm

Nu sunt focalizate unde vrei dar sunt in alta parte, sau sunt miscate? Ca nu e acelasi lucru.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde redfox » Dum Apr 25, 2010 7:50 pm

sorinsava scrie:Nu sunt focalizate unde vrei dar sunt in alta parte, sau sunt miscate?

Câte un pic din fiecare. Exemplul este în ataşament: animal static (cât poate să fie de static un nandu), focalizare pe ochi (sau pe cap)
Fişiere ataşate
Copy of DSC_8332.jpg
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde FullMetalJacket » Dum Apr 25, 2010 8:23 pm

Salut; este vorba de focalizare manuala sau de autofocus? Pentru ca in cele doua situatii, motivele pot fi diferite.

Daca porti ochelari (si eu port, +2) teoretic nu cred ca ai nevoie de corectie a vizorului, decat daca nu folosesti ochelarii atunci cand faci fotografii. In acest sens, nu cumpara ocular corectiv decat dupa ce ii testezi utilitatea. Daca vezi clar subiectul prin vizor atunci cand se realizeaza focalizarea, nu ai nevoie de corectie.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde redfox » Dum Apr 25, 2010 9:16 pm

FullMetalJacket scrie:este vorba de focalizare manuala sau de autofocus?

În general folosesc autofocusul, până mă învăţ cu focalizarea manuală

FullMetalJacket scrie:Daca porti ochelari nu cred ca ai nevoie de corectie a vizorului, decat daca nu folosesti ochelarii atunci cand faci fotografii. Daca vezi clar subiectul prin vizor atunci cand se realizeaza focalizarea, nu ai nevoie de corectie.

Am ochelarii la ochi atunci când focalizez
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 25, 2010 9:32 pm

redfox scrie:Câteodată observ că fotografiile nu sunt deloc focalizate, chiar dacă viteza de declanşare este suficient de mare (sub 1/100 sec).

Functie de focala, 1/100 sec poate sa fie total inadecvat. In principiu, 1/100 ar fi suficient pina la 70 mm pe format DX. Regula lui 1/f, transpusa pe DX, spune ca se poate fotografia din mina la timpi de pina la 1 / (1.5 x f), focala fiind exprimata in mm, iar timpul in secunde. E o regula empirica, unii au mina "de lemn", altora le e dificil sa tina senzorul de focalizare pe subiect, deci nu trebuie luata altfel decit orientativ. Dupa care mai intervine si stabilizarea optica, daca exista (iar atunci cind exista, nu e la fel de eficace la toate obiectivele).
redfox scrie:Din câte presupun, cauzele nefocalizării pot fi multiple:
1. tremuratul uşor ale membrului superior

Vezi discutia de mai sus.
redfox scrie:2. Nikonul D60 din dotare are doar 3 puncte de focus care sunt destul de mari reprezentate în vizor, mărind şansele de focalizare în altă parte, mai ales dacă subiectul se mişcă

Din cite imi amintesc, manualul spune ca subiectul trebuie sa umple reperul din vizor pentru ca AF-ul sa nu dea gres.
redfox scrie:3. port ochelari cu dioptrii -5 la ambii ochi, astfel încât imaginea observată în vizor poate să nu fie suficient de focalizată, deşi bara de rangefinder indică faptul că focalizarea s-a realizat

Bara telemetrului electronic nu este afectata de dioptriile utilizatorului. Nici functionarea sistemului de focalizare automata.
redfox scrie:Am găsit pe f64 oculare de corectie a dioptriilor de la +1 până la -4 pt Nikon D300/D90/D60.

Daca, purtind ochelari, vedeti perfect clar afisajul electronic de la baza vizorului, va puteti baza pe ce vedeti in vizor, din punct de vedere al claritatii. Daca preferati sa vizati fara ochelari, puteti lua un ocular de corectie -4 si sa mai corectati o dioptrie din corectorul de dioptrii al vizorului. Referinta fiind afisajul electronic de la baza vizorului.
redfox scrie:Care este părerea dumneavoastră? Merită să achiziţionez un ocular de corecţie de -4 dioptrii?

Doar daca doriti sa vizati fara ochelari, altfel nu. Vizorul lui D60, si mic si cu pentaoglinda, nu este instrumentul ideal pentru evaluarea preciziei focalizarii. Daca imaginea nu e suficient de clara pe display-ul aparatului (vizualizata la zoom 100%), repetati fotografia.

Eu am aproximativ -1.5 dioptrii, dar, din considerente de comoditate, nu port ochelari. Compensez dioptriile din vizor si nu am nici un fel de probleme.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde redfox » Lun Apr 26, 2010 2:56 pm

Dan Pop scrie:Regula lui 1/f, transpusa pe DX, spune ca se poate fotografia din mina la timpi de pina la 1 / (1.5 x f), focala fiind exprimata in mm, iar timpul in secunde.

La obiectivele de până acum (18-55 şi 55-200), pentru a reuşi folosind această ecuaţie am nevoie de multă lumină
Dan Pop scrie:Daca, purtind ochelari, vedeti perfect clar afisajul electronic de la baza vizorului, va puteti baza pe ce vedeti in vizor, din punct de vedere al claritatii.

Da, văd clar afişajul electronic, deşi de multe ori trebuie să îmi plimb privirea prin vizor, deoarece nu pot să cuprind tot ce se observă în vizor (obiectul de fotografiat şi afişajul) cu o singură privire.
Dan Pop scrie:Doar daca doriti sa vizati fara ochelari, altfel nu.

Vizez folosind ochelarii la ochi.

Mulţumesc pentru timp, informaţii şi vizită.
Marian Huc
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 26, 2010 3:28 pm

redfox scrie:
Dan Pop scrie:Regula lui 1/f, transpusa pe DX, spune ca se poate fotografia din mina la timpi de pina la 1 / (1.5 x f), focala fiind exprimata in mm, iar timpul in secunde.

La obiectivele de până acum (18-55 şi 55-200), pentru a reuşi folosind această ecuaţie am nevoie de multă lumină

In conditii normale de iluminare, se poate aplica regula folosind auto ISO si luind in calcul focala maxima a obiectivului. De exemplu, pentru 55-200, se seteaza ISO maxim la 800 si timpul de expunere limita la 1/320 sec. Daca nu e suficienta lumina, aparatul va mari timpul de expunere pentru a obtine o imagine corect expusa.

Din pacate, asta nu merge la D60, pentru ca auto ISO este limitat la timpi de expunere mai lungi sau egali cu 1/125 sec. Ramine doar fotografierea pe prioritate de timp de expunere, cu modificarea manuala a sensibilitatii, atunci cind aparatul semnalizeaza subexpunere in vizor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde sorinsava » Lun Apr 26, 2010 3:40 pm

redfox scrie:La obiectivele de până acum (18-55 şi 55-200), pentru a reuşi folosind această ecuaţie am nevoie de multă lumină


Dar vr de ce nu folosesti? Cel putin 2 f-stopuri scoti numai de acolo.

Povestea cu 1/ (1.5 x focala) e de-a dreptul comica. Doar nu crezi ca facind crop iti ies pixelii mai miscati decit fara crop?
Sau e o legatura directa intre tremuricii fotografului si dx sau fx? :lol: Pai in situatia asta posesorii de olympus si p&s ar trebui sa se sinucida.

In orice caz sunt oameni care nu sunt in stare sa tina nici 1/(2 x focala) deci totul depinde de utilizator. Daca stii sa apuci camera si obiectivul poti sa mergi mult peste, daca nu stii nu te ajuta nici o regula.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde redfox » Lun Apr 26, 2010 4:09 pm

sorinsava scrie:Dar vr de ce nu folosesti? Cel putin 2 f-stopuri scoti numai de acolo.

Folosesc VR-ul obiectivelor

sorinsava scrie:Povestea cu 1/ (1.5 x focala) e de-a dreptul comica. Doar nu crezi ca facind crop iti ies pixelii mai miscati decit fara crop?
Sau e o legatura directa intre tremuricii fotografului si dx sau fx?

La asta nu m-am gândit. Mulţumesc pentru idee :D

sorinsava scrie:Daca stii sa apuci camera si obiectivul poti sa mergi mult peste, daca nu stii nu te ajuta nici o regula.

S-ar putea să fie varianta aceasta corectă în cazul meu.
Mulţumesc
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori