Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:05 am

Articole Nikonisti.ro

Ochelarii şi fotografia

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Boggy » Sâm Mai 01, 2010 5:06 pm

[lipsa de somn]-scuze pentru post, am sarit o pagina.
Avatar utilizator
Boggy
 
Mesaje: 72
Membru din: Mie Apr 28, 2010 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde OvidiuD » Lun Iun 28, 2010 1:40 pm

Salutari la toti membrii! Si eu sunt purtator de ochelari, si doresc sa imi cumpar un nikon d3000 sau d5000, si as vrea un ocular corectie dioptrie, am -2.5 la ambii ochi si sper ca un ocular de -2 sa fie deajuns. Intrebarea mea este daca link magazin online se potriveste cu respectivele camere.
Va multumesc anticipat.
OvidiuD
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 06, 2010 6:56 pm

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Haf » Lun Iun 28, 2010 2:11 pm

Uita de ocular pentru ca dioptriile tale pot fi suficient de complexe incat sa nu ai rezultate optime cu ucularul. In functie de rama de la caz la caz te poti uita foarte bine prin ochelari, si eu am ochelari de vedere permanenti si n-am avut niciodata probleme in acest sens (si sunt la al 3-lea dslr Nikon)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 28, 2010 2:17 pm

OvidiuD scrie:Si eu sunt purtator de ochelari, si doresc sa imi cumpar un nikon d3000 sau d5000, si as vrea un ocular corectie dioptrie, am -2.5 la ambii ochi si sper ca un ocular de -2 sa fie deajuns. Intrebarea mea este daca link magazin online se potriveste cu respectivele camere.

Da, ocularele din seria DK-20C se potrivesc cu toate aparatele curente pe format DX (la F64 au uitat sa faca update odata cu aparitia noilor aparate). Pentru referinta, vezi: http://www.nikonf.com/Find-Your-Nikon/P ... piece.html.

Pe de alta parte, vizorul de la D3000 si D5000 permite corectii de pina la -1.7 dioptrii. Inainte de a lua ocularul cu corectie, vezi daca nu te satisface corectia vizorului. Oricum, corectia vizorului plus ocularul cu corectie ar trebui sa-ti ofere un confort total la vizare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 28, 2010 2:33 pm

Haf scrie:Uita de ocular pentru ca dioptriile tale pot fi suficient de complexe incat sa nu ai rezultate optime cu ucularul.

Desi sufar de miopie combinata cu astigmatism (fara a mai pomeni prezbitismul, care vine la pachet, odata cu virsta), n-am intilnit inca DSLR la care sa nu pot ajusta vizorul pentru confort vizual total, fara ochelari. Deci, merita incercat, mai ales ca nu e o investitie ruinatoare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Paul L » Joi Apr 24, 2014 2:59 pm

Salut,

Am si eu urmatoarea intrebare: la o miopie de -2,5 la ambii ochi, ce dioptrie la un ocular de tip DK-20C mi-ar folosi?

Mentionez ca detin un DSLR Nikon D5100, care conform manualului are urmatoarea specificatie in privinta vizorului:
Punct de perspectivă 17,9 mm (–1,0 m–1)
Reglare dioptru –1,7–+0,7 m–1

Din informatiile gasite pe net pana acum ar reiesi ca as avea nevoie de un ocular cu dioptrie de -3 (conform site-ului support.nikonusa.com):

Nikon eyepiece correction system:

Prescription +4 +3 +2 +1 0 -1 -2 -3 -4
Nikon correction lens +3 +2 +1 0 -1 -2 -3 -4 -5

Multumesc anticipat pentru amabilitate.

Cu stima,
Paul.
Paul L
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 24, 2014 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde DannyMC » Joi Apr 24, 2014 3:29 pm

Nu poti folosi aparatul cu ochelarii la ochi? Mie mi se pare mult mai simplu asa, decat sa scot ochelarii la fiecare cadru. Vad foarte bine atat imaginea cat informatiile afisate in vizor.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Paul L » Joi Apr 24, 2014 3:37 pm

DannyMC scrie:Nu poti folosi aparatul cu ochelarii la ochi? Mie mi se pare mult mai simplu asa, decat sa scot ochelarii la fiecare cadru. Vad foarte bine atat imaginea cat informatiile afisate in vizor.


Nu port ochelari. Port doar lentile de contact.
Problemele apar cand nu am lentile la mine. :)
Paul L
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 24, 2014 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Apr 24, 2014 5:51 pm

Paul L scrie:...
Nu port ochelari. Port doar lentile de contact.
Problemele apar cand nu am lentile la mine. :)


In mod sigur te va ajuta; nu stiu insa daca valoarea de -3 este mai buna decat -2 (aplicand si corectia cu reglajul dedicat), asa ca trebuie incercate ambele valori. Corectia de + sau - facuta vizorului nu poate fi asimilata nici de departe cu un dioptron, plaja lui de valori reale (!) putind sa nu iti aduca dioptria la cea stabilita pentru lentilele de contact.

Ce ma intriga este faptul ca exista cazuri in care uiti sa-ti pui lentilele de contact?! (... si nu uiti aparatul in schimb :) ). Ar trebui sa te gindesti si la varianta in care ai lentilele de contact montate, dar si ocularul de corectie pe aparat: va fi nevoie de o noua ajustare a vizorului sau de schimbarea ocularului + re-reglarea vizorului. [incomod in viziunea mea, in primul rind din cauza reglarii anevoioase a vizorului].
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ochelarii şi fotografia

Mesajde DannyMC » Joi Apr 24, 2014 9:44 pm

Paul L scrie:Problemele apar cand nu am lentile la mine. :)

:? Cred ca in acest caz ar trebui sa-ti faci mai multe griji pentru identificarea unui subiect la distante mai mari de doi metri, decat pentru claritatea imaginii din vizor! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron