Acum este Joi Mar 28, 2024 11:31 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon F-801s

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Nikon F-801s

Mesajde sorin » Mar Mai 05, 2009 10:57 pm

Daca se poate sa ma ajute cineva si pe mine cu un Nikon F-801s. Am cumparat acest aparat cu cateva saptamani in urma si vanzatorul mi-a spus ca are geamul mat putin zgariat. Avand in vedere ca pretul era destul de mic am acceptat aceasta problema si am cumparat aparatul. Problema mea este acum ca aparatul focalizeaza automat aiurea, aceasta facandu-se in fata zonei pe care o doresc focalizata. Ma intreb daca vina o are geamul mat zgariat sau o alta problema interna a aparatului (senzorul de focalizare). Pana acum nu am tras niciun film cu el si nu stiu daca imaginea va fi corect focalizata pe film, mie in vizor imi apare a fi neclara dar confirmarea de focus este aprinsa. Am incercat sa gasesc geam mat pe la magazinele online din tara dar fara succes si nu stiu daca in service se repara astfel de aparate destul de vechi. Ce as putea face cu el? Sa cumpar un film si sa vad ce iasa, ma minte vizorul sau sistemul automat de focalizare? Multumesc
Nikon D80+Grip Nikon MB-D80, Nikon 50mm 1.8, Tamron AF 28-80mm 3.5-5.6, Tamron AF 55-200mm 4-5.6 LD, Metz 36 AF-4, Nikon ML-L3, Nikon F-801s, Panomar 12mm
Avatar utilizator
sorin
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:31 pm
Localitate: Lugoj

Re: Nikon F-801s

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 06, 2009 9:53 am

sorin scrie: Ce as putea face cu el? Sa cumpar un film si sa vad ce iasa, ma minte vizorul sau sistemul automat de focalizare? Multumesc


Trebuie verificat care spune adevarul, geamul sau AF-ul. Asta se poate folosind un geam mat ingust aplicat in lucul filmului. Cu un tele si un trepied se pot trage rapid concluziile necesare.

E posibil si ca geamul sa nu stea bine la locul lui, daca a fost demontat si montat de cineva mai neatent.

Veniti sambata la F64 ? Daca da, dati-mi de stire sa aduc un geam mat pentru testarea aparatului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon F-801s

Mesajde sorin » Mie Mai 06, 2009 10:00 pm

Va multumesc pentru raspuns insa imi pare rau ca stau aproape in celalalt capat al tarii(Lugoj) si nu pot sa ma intalnesc cu dumneavoastra si cu restul lumii care va venii la terasa F64. Am sa incerc sa fac ros de un geam mat, iar daca nu gasesc o sa imi cumpar un film si am sa fac niste cadre de proba cu focalizarea manuala si automata apoi o sa merg cu el la developat si o sa vad ce a iesit.
Nikon D80+Grip Nikon MB-D80, Nikon 50mm 1.8, Tamron AF 28-80mm 3.5-5.6, Tamron AF 55-200mm 4-5.6 LD, Metz 36 AF-4, Nikon ML-L3, Nikon F-801s, Panomar 12mm
Avatar utilizator
sorin
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:31 pm
Localitate: Lugoj


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron