Acum este Vin Mar 29, 2024 12:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Grip

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Grip

Mesajde Dan Pop » Mie Feb 25, 2009 12:06 am

Vladcosmin scrie:A incercat cineva sa foloseasca si acumulatori R6?cam care este autonomia?

Pe hirtie, ceva mai mare decit in cazul a 2 acumulatori Nikon (2500-2700 mAh vs 2000 mAh).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grip

Mesajde sorinls » Mie Feb 25, 2009 10:57 am

nu stiu daca mai mult sau mai putin ca 2 baterii pt ca n-am obiceiul sa fac mii de poze o data insa 6 acumulatori 2600-2800 tin mult la d80.

nu stiu cum faci la d40/d60 sa alegi tipul bateriilor ca daca n-are grip original nu cred ca are meniul respectiv in optiuni. daca o sa ai indicatii incorecte la nivelul de energie din AA probabil nu e nimic in neregula cu aparatul, tu continua sa faci poze pina nu te mai lasa. d40 d60 n-au nici indicatii despre uzura acumulatorului si cite poze a facut cum e de la d80 in sus.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grip

Mesajde Iason » Mie Feb 25, 2009 1:29 pm

Salutare!
Stiu ca nu sunt tocmai un Nikonist dar fiind posesor de Fuji S5 pro (montura si accesorii Nikon) pot sa spun ca gasesc interesante unele subiecte de pe acest forum.
Vin si intreb pe cei ce au stiinta de urmatoarea situatie: se da un grip MB-D200 si acumulatorii specifici camere NP-150 ce au aceeasi forma si tesiuni ca EN-EL3e... o sa functioneze intrun astfel de grip acumulatorii de la Fuji?
Multumesc
Avatar utilizator
Iason
 
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 09, 2009 8:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Grip

Mesajde Dan Pop » Mie Feb 25, 2009 2:36 pm

Iason scrie:Vin si intreb pe cei ce au stiinta de urmatoarea situatie: se da un grip MB-D200 si acumulatorii specifici camere NP-150 ce au aceeasi forma si tesiuni ca EN-EL3e... o sa functioneze intrun astfel de grip acumulatorii de la Fuji?

Daca, pe linga forma si tensiuni, acumulatorii au contactele identice si identic plasate fata de cele de la EL3e, singura problema ramasa e perfecta compatibilitate mecanica intre gripul Nikon si corpul Fuji.

Am vazut o clona de MB-D10 (gripul de la D300/D700) la care nu se potrivea capacul adaptor BL-3 original Nikon (necesar pentru a utiliza acumulatorii lui D3 in grip). Deci, n-as exclude si acest gen de probleme de compatibilitate din start.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grip

Mesajde profu » Joi Feb 26, 2009 3:24 pm

Multumesc mult. Este in regula.
profu
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 24, 2009 11:40 am

Re: Grip

Mesajde profu » Joi Feb 26, 2009 3:29 pm

sorinls scrie:capacul iese si intra foarte usor. principiul e similar cu cel de la sb800.

daca te uiti atent acolo vezi forma santului si cum poate sa iasa. e pe la 45 grade insa intii iese un colt pe urma celalalt.
nu trage de el pur si simplu in afara. e greu de explicat fara sa vezi dar e foarte simplu.
la pus e exact invers, intii bagi un colt pe urma intra celalalt.

Mutumesc mult. Este in regula.
profu
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 24, 2009 11:40 am

Re: Grip

Mesajde Vladcosmin » Mie Mar 18, 2009 11:47 pm

D40-ul,cu gripul montat mai intra in geanta CF-EU04?Cred ca am sa dau si eu comanda de gripul link magazin online sunt curios daca mai intra in geanta :) (as vrea un rasp cat mai urgent ca vreau sa dau comanda)
Vladcosmin
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 23, 2009 6:49 pm

Re: Grip

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 19, 2009 5:22 am

Vladcosmin scrie:D40-ul,cu gripul montat mai intra in geanta CF-EU04?Cred ca am sa dau si eu comanda de gripul link magazin online sunt curios daca mai intra in geanta :) (as vrea un rasp cat mai urgent ca vreau sa dau comanda)

Atentie, acesta este gripul care a fost acuzat de multi utilizatori ca descarca singur bateriile in timp record, din cauza circuitului butonului declansator. Gripul link magazin online nu are buton declansator dar nici nu consuma singur bateriile.

Cit despre intrebarea ta, incearca o evaluare semi-ochiometrica: masoara cit spatiu disponibil mai ai pentru grip in geanta si apreciaza din ochi inaltimea gripului. Geanta nu e facuta din tabla, asa ca o eroare de pina la un centimetru nu e catastrofala.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grip

Mesajde Catalin M » Joi Mar 19, 2009 9:10 am

Pentru cei cu D40/D40x/D60: cred ca va bateti capul prea mult cu gripurile astea,mai ales ca aparatele nu au fost gandite sa fie folosite cu asa ceva,nu vad de ce nu luati mai bine un acumulator de rezerva si faceti lejer peste 1.000 de poze. ;)

Am avut pana de curand D40 si am fost extraordinar de multumit de acumulatorul din pachetul standard,din acest motiv nici nu mi-am luat un al doilea acumulator. :D
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Grip

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 19, 2009 11:30 am

Catalin M scrie:Pentru cei cu D40/D40x/D60: cred ca va bateti capul prea mult cu gripurile astea,mai ales ca aparatele nu au fost gandite sa fie folosite cu asa ceva,nu vad de ce nu luati mai bine un acumulator de rezerva si faceti lejer peste 1.000 de poze. ;)

Daca ar fi sa utilizez un D40-D60, i-as lua grip chiar si daca ar fi sa nu bag in el decit acumulatorul standard din dotare, pur si simplu pentru functia de grip: in miinile mele, aparatul e prea mic pentru o priza ca lumea.

Iar un acumulator de rezerva sta mult mai bine in grip decit intr-un loc de unde se poate rataci sau de unde poti uita sa-l iei cind pleci de acasa. O solutie ar fi pastrarea lui in geanta foto, dar nici asta nu merge decit pentru cei care au o singura geanta ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori