Acum este Vin Mar 29, 2024 5:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Grip

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Grip

Mesajde Robert_timisoara » Vin Ian 23, 2009 12:05 pm

Salut,

Ma gandeam sa imi cumpar un grip pentru D40 al meu... imi da cineva vreun sfat? daca se merita sau nu? :?

Mersi ;)
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Grip

Mesajde predator23 » Lun Ian 26, 2009 8:09 pm

O sa fie un pic mai greu, dar o sa ai o priza mai buna a d40-ului si numar mult mai mare de poze pe care le poti face (se schimba raportul capacitate baterie/capacitate card :) )
Dupa parerea mea se merita daca ai nevoie de baterie, daca ai maini mai mari si nu te deranjaza greutatea in plus.

Eu am avut link magazin online si dupa cateva zile cu el atasat am hoatarat sa il scot pentru ca umblam de dimineata pana seara cu aparatul la gat si neckstrap-ul subtire ma jena (oricum nu consumam o baterie intr-o zi).
Ceea ce mi-a placut a fost telecomanda IR -foarte utila, mai ales cand vrei sa apari si tu in fotografie :D .
predator23
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:05 pm

Re: Grip

Mesajde Dan Pop » Sâm Feb 07, 2009 3:11 pm

In cazul lui D40(x) - D60, functionalitatea gripului este limitata fata de alte aparate foto, pentru ca Nikon nu le-a proiectat sa fie folosite cu grip, in sensul ca nu a adaugat in lacasul bateriei aparatului si contacte care sa permita replicarea principalelor comenzi ale aparatului pe grip. Gripul Power3000 are un buton de declansare in pozitie verticala, dar descrierea produsului de pe f64.ro mentioneaza ca nu e functional...

Pro:
  • dublarea autonomiei bateriei (dar acelasi lucru se poate obtine pastrind o a doua baterie incarcata in buzunar ;) ).
  • priza mai buna in miinile majoritatii barbatilor.
  • posibilitatea utilizarii acumulatorilor AA/R6 (6 AA NiMH depasesc in capacitate 2 EL9, fiind si mult mai ieftini).

Contra:
  • nu am un aparat din aceasta clasa la dispozitie si nu pot verifica daca este posibil sa folosesti gripul pentru priza in pozitie verticala si sa poti apasa si butonul de declansare al aparatului (cu acceasi mina), dar, intuitiv, am senzatia ca asa ceva e imposibl.
  • aparatul nu mai incape in CF-DC1 sau alte soft case-uri similare.
  • inevitabil, aparatul cistiga niste sute de grame in greutate, dar, la cit de usoare sint aceste aparate, asta n-ar trebui sa fie un inconvenient major.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grip

Mesajde nikonians_ro » Vin Feb 20, 2009 5:52 pm

Robert_timisoara scrie:Salut,

Ma gandeam sa imi cumpar un grip pentru D40 al meu... imi da cineva vreun sfat? daca se merita sau nu? :?

Mersi ;)


Hop si eu cu sfaturile.
Un sfat mai ciudat sa-i zic. Gripul pt d40 costa circa 200 de lei.Din punctul meu de vedere, din cate vad in semnatura ta nu ai blitz extern. In cazul asta iti recomand din toata inima sa-ti iei o blenda reflectoare. Poti face niste portrete cu ea de cazi pe spate. Se gaseste sub multe forme , dimensiuni si culori, insa pentru inceput e bine sa ai una cu 2 fetze : argintiu/auriu sau alb/auriu. Dimensiunea ....cat mai mare cu atat mai buna. Inconveniente? E bine sa ai un asistent. Mai ales afara.

E super folositoare atat la exterior : http://www.youtube.com/watch?v=qU7hAq5-kdc
cat si la interior : http://www.youtube.com/watch?v=4VXt2yIcp4c

In opinia mea blenda reflectoare este muult mai utila decat un grip. Gripul este pentru fotografiere rapida contra cronometru si pentru o priza mai buna. Chiar daca ai blitz extern blenda asta iti va deveni un foarte bun prieten atunci cand vrei sa arunci niste lumina pe un subiect ( prin reflexie ), sa creezi un aspect tridimensional, sa pui un pic de lumina acolo unde vrei sa scoti detalii in zonele mai slab luminate. Ma opresc aici cu cuvintele pentru ca cele 2 tutoriale video te vor lamuri mai mult decat o pot face eu aici.
Oricum, bafta la cumparaturi. :)

Mentiune: Veti vedea in cele 2 tutoriale echipament care nu este marca Nikon , dar tehnica de lucru este aceeasi.Nikon Forever ! ;) :D
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Grip

Mesajde sorinls » Sâm Feb 21, 2009 4:34 pm

Robert_timisoara scrie:Salut,

Ma gandeam sa imi cumpar un grip pentru D40 al meu... imi da cineva vreun sfat? daca se merita sau nu? :?

Mersi ;)


nu mi se pare f util atit timp cit n-ai rotite pe el. chiar si declansarea pe grip se face ca la telecomanda IR. d40 si d60 n-au conexiuni pt grip si de aia nu exista unul marca nikon.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grip

Mesajde profu » Mar Feb 24, 2009 12:23 pm

Vreau sa-l intreb pe predator 23 daca a scos greu capacul incintei acumulatorului cand a montat gripul fiindca gripul comercializat de f64 se monteaza prin scoaterea acestui capac. Este suficient sa-l inclini cu 45 grade si sa tragi de el ?
Dupa parerea mea este foarte folositor mai ales ca permite utilizarea bateriilor. Este si la un pret bun comparativ cu preturile din strainatate. Vezi BH.
In rest numai bine. Mutumesc.
profu
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 24, 2009 11:40 am

Re: Grip

Mesajde nikonians_ro » Mar Feb 24, 2009 12:32 pm

profu scrie: Este suficient sa-l inclini cu 45 grade si sa tragi de el ?


Exact. Din punctul asta de vedere poti sta linistit fiindca sunt convins ca Nikon a luat in calcul si o fortare un pic peste masura a acestui capac. Deci...curaj. Tin minte ca prima data cand am scos si am pus capacul asta...m-au taiat si pe mine putin transpiratiile.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Grip

Mesajde Dan Pop » Mar Feb 24, 2009 1:30 pm

profu scrie:Vreau sa-l intreb pe predator 23 daca a scos greu capacul incintei acumulatorului cand a montat gripul fiindca gripul comercializat de f64 se monteaza prin scoaterea acestui capac.

Cu exceptia lui D300 si D700, toate gripurile se monteaza prin scoaterea capacului, pentru ca altfel nu poti avea acces la contactele pentru baterie.
profu scrie:Este suficient sa-l inclini cu 45 grade si sa tragi de el ?

Nu, dar prin tatonari repetate reusesti sa-l scoti fara sa fortezi. E ceva mai usor de pus la loc. Cel putin, asta e experienta mea cu capacul D80-ului.
profu scrie:Dupa parerea mea este foarte folositor mai ales ca permite utilizarea bateriilor.

Si o mai buna priza in miinile majoritatii barbatilor.
As merge pe formula Hahnel (link magazin online), care nu are controversatul declansator prin IR.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grip

Mesajde sorinls » Mar Feb 24, 2009 2:22 pm

capacul iese si intra foarte usor. principiul e similar cu cel de la sb800.

daca te uiti atent acolo vezi forma santului si cum poate sa iasa. e pe la 45 grade insa intii iese un colt pe urma celalalt.
nu trage de el pur si simplu in afara. e greu de explicat fara sa vezi dar e foarte simplu.
la pus e exact invers, intii bagi un colt pe urma intra celalalt.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grip

Mesajde Vladcosmin » Mar Feb 24, 2009 11:43 pm

A incercat cineva sa foloseasca si acumulatori R6?cam care este autonomia?
Vladcosmin
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 23, 2009 6:49 pm

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron