Acum este Vin Apr 19, 2024 2:40 am

Articole Nikonisti.ro

Filtru Close-up

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Filtru Close-up

Mesajde xmmd » Mie Mai 06, 2009 11:13 am

Buna ziua ,

Va adresez urmatoarea intrebare/problema
Doresc sa achizitionez un filtru close-up macro minim +3 pentru un ob. pe 52mm si 67mm
In magazine pe stoc sunt numai +1 in 90 % din cazuri
Intrebarea mea este : daca cumpar setul de 3 lentile Hoya +1 +2 +4 pot sa le utilizez/montez pe toate 3 simultan pe obiectiv ?
De ex. sa montez filtru +2 si cu ce-l + 4 si sa am o dioptrie +6 ??

Va multumesc frumos
xmmd
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 03, 2009 11:25 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Close-up

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 06, 2009 11:31 am

xmmd scrie:Doresc sa achizitionez un filtru close-up macro minim +3 pentru un ob. pe 52mm si 67mm

Sfatul meu este sa faceti un test inainte sa achizitionati asemenea filtre. Am primit unul impreuna cu o lampa pentru fotografie macro, nu stiu cite dioptrii are, dar rezultatele obtinute seamana perfect cu ce vezi printr-o lupa: imagine clara pe mijloc si practic inutilizabila pe margini. Cred ca inelele intermediare reprezinta o solutie mai buna la problema fotografiei macro cu obiective normale.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Close-up

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 06, 2009 11:32 am

xmmd scrie:Intrebarea mea este : daca cumpar setul de 3 lentile Hoya +1 +2 +4 pot sa le utilizez/montez pe toate 3 simultan pe obiectiv ?
De ex. sa montez filtru +2 si cu ce-l + 4 si sa am o dioptrie +6 ??


Sigur ca da, mai ales daca nu esti foarte interesat de calitatea optica si de distanta de lucru.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Close-up

Mesajde sorinsava » Mie Mai 06, 2009 12:53 pm

sshhh... afla lumea ce e un lensbaby si nu se mai vinde

@xmmd: cumpara-ti tuburi de extensie mai bine, cum e setul kenko. pierzi niste f-stopuri dar optica ramine intreaga.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Filtru Close-up

Mesajde xmmd » Mie Mai 06, 2009 2:25 pm

sorinsava scrie:@xmmd: cumpara-ti tuburi de extensie mai bine, cum e setul kenko. pierzi niste f-stopuri dar optica ramine intreaga.


Adica ASTEA ?
xmmd
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 03, 2009 11:25 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Close-up

Mesajde sorinsava » Mie Mai 06, 2009 2:30 pm

da
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Filtru Close-up

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 06, 2009 2:39 pm

xmmd scrie:
Adica ASTEA ?


Sunt foarte bune, si costa doar aprox. 1/3 din pretul unui macro de 90mm :-)

Am si eu doua de 25mm (acestea se mai gasesc si separat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Close-up

Mesajde xmmd » Mie Mai 06, 2009 3:29 pm

Eu la capitolul close-up si macro am ametit complet .
Sunt incepator in ale fotografiei cu DSLR-uri , dar am rabdare , vointa si dorinta de a invata .

Referitor la fotografia close-up si macro .. eu am intales asa :
Ca sa faci poze close-up si macro ai urmatoarele variante
- obiective macro
- inel inversor
- filtru close-up
- tuburi extensie

Am incercat pana acum varianta 2 cu inel inversor si un 50mm f/1.8D . Nu m-am descurcat prea grozav , pentru ca din cate mi-am dat eu seama am nevoie de lumina puternica ca sa pot sa fac o poza cu diafragma cat mai inchisa si un DoF cat mai mare . Pe langa asta .. mai este si inconvenientul de a tot schimba obiectivul si a-l intoarce invers .. iar in natura asta se plateste cu praf si mizerie .

Acum caut o alta varianta pentru a face macro si close-up in natura , si de aceea ma gandeam ca poate cu niste filtre close-up o sa reusesc sa focalizez mai aproape de "subiect" . Pareriile dvs de mai sus mi-au schimbat parerea despre varianta 3 .

Daca cumpar pachetul tuburi extensie de 12mm, 20mm, 36mm .. si le montez pe toate rezultand astfel 68 mm intre obiectiv si planul focal , cat de aproape o sa pot sa focalizez cu un 70-300 care default focalizaeaza minim la ~100cm sau cu un 18-55 care are focalizarea minima la 28cm . De asemenea o sa iasa poze close-up sau macro ?

Multumesc frumos .

ps: precizez aici si echipamentul pe care il detin : Nikon D40 / Nikkor AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G II DX / Nikkor AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR
xmmd
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 03, 2009 11:25 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Close-up

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 06, 2009 5:08 pm

xmmd scrie:Acum caut o alta varianta pentru a face macro si close-up in natura , si de aceea ma gandeam ca poate cu niste filtre close-up o sa reusesc sa focalizez mai aproape de "subiect" .


Cea mai bina abordare este sa precizezi ce iti doresti, in acest caz la ce scara de reproducere doresti sa ajungi si cu ce distanta de lucru.

70-300 pe care il ai ajunge la 1/4 deci vei putea incadra 96mm pe latura mare a cadrului fara nici un fel de accesorii.

Daca ii pui o lentila aditionala de 3 dioptrii e posibil sa poti ajunge in jur de 1/2, deci vei incadra aprox 50mm pe latura mare a cadrului, suficient pentru majoritatea aplicatiilor.

La 3 dioptrii inca nu se strica tare calitatea optica, mai ales in jur de diafragma 8 - 11, aceasta dat fiind si ca folosesti un aparat DX. Sunt si lentile aditionale acromatice, ceva mai greu de gasit :-)

Din pacate Nikon nu ofera asa ceva, se pare ca cele mai bune sunt facute de o firma vestita pentru imprimante si copiatoare, dar care face si DSLR-uri :-)

Daca vrei 1:1 sau calitate maxima in zona close-up / macro, recomand cu caldura un obiectiv macro, chiar la mana a 3-a.

Pentru distanta de lucru confortabila dar cu posibilitatea de a lucra din mana, ceva cu focala 90-105mm.

In mod paradoxal, (Dl. Dan Pop o sa-ti dea si motivele) lentilele aditionale au un efect mai pronuntat pe teleobiective iar inelele intermediare pe obiective normale si wide :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Close-up

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 06, 2009 7:41 pm

Radu_Grozescu scrie:In mod paradoxal, (Dl. Dan Pop o sa-ti dea si motivele) lentilele aditionale au un efect mai pronuntat pe teleobiective iar inelele intermediare pe obiective normale si wide :-)

Nu vad de ce-oi fi eu mai breaz ca altii... Oricine se gindeste putin la aspectul geometric al problemei (teleobiectivele sint sensibil mai lungi decit obiectivele normale si wide) gaseste imediat si explicatia.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron