Acum este Vin Apr 19, 2024 8:31 am

Articole Nikonisti.ro

Apararea noastra !

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Apararea noastra !

Mesajde aind » Dum Iun 27, 2010 11:41 pm

am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Apararea noastra !

Mesajde equinoxe » Lun Iun 28, 2010 8:01 am

Domnilor.... vad ca tot vorbiti de metode de auto-aparare.... dar v-a scapat un singur element care nu bate nici la ochi, si e mai mult decat suficient: monopiedul ;)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Apararea noastra !

Mesajde aind » Lun Iun 28, 2010 9:08 am

equinoxe scrie:Domnilor.... vad ca tot vorbiti de metode de auto-aparare.... dar v-a scapat un singur element care nu bate nici la ochi, si e mai mult decat suficient: monopiedul ;)


buna idee, un monopied cu 3 segmente daca exista.. :P sa fie mic , compact, dar sa se lungeasca suficient la nevoie.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Apararea noastra !

Mesajde equinoxe » Lun Iun 28, 2010 9:17 am

..... cam toate sunt cu 3 segmente....

Eu am asa ceva: link magazin online + cap. Bine nu spun ca l-am luat pentru "autoaparare" avand in vedere "liga" in care joc (1.96m, 115+ kg), dar poate reprezenta o solutie 3-in-1 (suport foto, autoaparare, "proptea" :D) pentru multi care considera ca au nevoie de asa ceva ;) .
Sfat: luati-va cap cu prindere/desprindere rapida. Eu am luat monopied-ul "la oferta" cu cap inclus.... care e o mizerie, si am "patimit" schimband un Sigma 120-300 f/2.8.....
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Apararea noastra !

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 28, 2010 11:25 am

equinoxe scrie:v-a scapat un singur element care nu bate nici la ochi, si e mai mult decat suficient: monopiedul ;)

E mai mult decit suficient in miini experimentate, altfel nu face nici doi bani ca mijloc de aparare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Apararea noastra !

Mesajde equinoxe » Lun Iun 28, 2010 11:29 am

Experimentate sau cel putin inventive ;)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Apararea noastra !

Mesajde spatar ovidiu » Lun Iul 12, 2010 9:17 am

Complicata treaba.Greu sa te aperi cu echipamentul asupra.Mai indicat ar fi a se merge insotit in zone cu risc chiar cu o masina la care sa ai acces rapid altfel spray-ul mai mult te incurca.De preferar ar fi sa se evite orice altercatie violenta pt ca este foarte greu sa iti si protejezi echipamentul in acelasi timp.Un pistol ar fi cea mai buna modalitate de intimidare.Obtinerea unui permis de portarma este destul de usor si legal de obtinut insa nu se recomanda folosirea lui in adevaratul sens al cuvantului.Lucrul cel mai sigur este evitarea situatiilor periculoase ori asumarea riscului pt ca o data intrat intr-o situatie periculoasa nimeni si nimic nu poate garanta siguranta 100%.
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Apararea noastra !

Mesajde aind » Lun Iul 12, 2010 9:32 am

spatar ovidiu scrie:Complicata treaba.Greu sa te aperi cu echipamentul asupra.Mai indicat ar fi a se merge insotit in zone cu risc chiar cu o masina la care sa ai acces rapid altfel spray-ul mai mult te incurca.De preferar ar fi sa se evite orice altercatie violenta pt ca este foarte greu sa iti si protejezi echipamentul in acelasi timp.Un pistol ar fi cea mai buna modalitate de intimidare.Obtinerea unui permis de portarma este destul de usor si legal de obtinut insa nu se recomanda folosirea lui in adevaratul sens al cuvantului.Lucrul cel mai sigur este evitarea situatiilor periculoase ori asumarea riscului pt ca o data intrat intr-o situatie periculoasa nimeni si nimic nu poate garanta siguranta 100%.


ai vazut cat de micut e sprayul? chiar nu ma incomodeaza deloc la brau si eu sunt mai slabut asa..
teama mea e doar in spatii deschise unde cineva poate sa imi subtilizeze din scule si sa fuga cu ele sau sa dau peste haite de caini sau negriciosi furaciosi, in spatii mai inchise ma descurc.
mi-e mult mai usor sa-i arunc un spray in ochi decat sa il ranesc efectiv cu un pistol ori monopied pe infractor, si parca lasa urme mai putine si mai temporare asa..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Apararea noastra !

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Iul 12, 2010 11:19 am

A folosit vreunul dintre voi sprayul in negocierea cu un grup numeros sau in bataia vantului?
A folosit cineva pistolul in aceeasi negociere cu grupul numeros printre care s-ar putea afla indivizi inarmati.
A purtat cineva pe timp de vara pistol?
Mi se pare complet absurd sa cred ca as putea castiga o batalie de genul asta, singur fiind pe un teritoriu necunoscut.
Nu e mai usor de dat un respectuos buna ziua sau de ocolit conflictul?
Chiar crede cineva ca ar putea sa castige cu un spray iritant un conflict? Sau ca escaladarea unui asemenea conflict ar putea da castig de cauza celui singur si nu grupului?

Conflict>Persoane ranite>Politie>Amenzi>Proces>Racoare>Reeducare, etc.

Sunteti siguri ca asta cautati?
Nu cumva scopul demersului este fotografia si mai putin educarea sau reeducarea?
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Apararea noastra !

Mesajde aind » Lun Iul 12, 2010 1:11 pm

bogdan_dumitru scrie:A folosit vreunul dintre voi sprayul in negocierea cu un grup numeros sau in bataia vantului?

(crap deleted..)
Mi se pare complet absurd sa cred ca as putea castiga o batalie de genul asta, singur fiind pe un teritoriu necunoscut.
Nu e mai usor de dat un respectuos buna ziua sau de ocolit conflictul?
Chiar crede cineva ca ar putea sa castige cu un spray iritant un conflict? Sau ca escaladarea unui asemenea conflict ar putea da castig de cauza celui singur si nu grupului?
Conflict>Persoane ranite>Politie>Amenzi>Proces>Racoare>Reeducare, etc.
Sunteti siguri ca asta cautati?
Nu cumva scopul demersului este fotografia si mai putin educarea sau reeducarea?


salut, te pot invita sa citesti postul meu original:

"salut,
in ultimul timp m-am gandit serios sa achizitionez un spray de protectie, in conditii legale, din urmatoarele motive:

- daca tot car dupa mine un mic set de echipamente foto in valoare de peste 5000 ron, sa stiu ca ma pot proteja in cazuri extreme, sau macar intimida agresorul ori agresorii la nevoie..

- pentru a evita orice contact fizic cu posibili hoti, persoane agresive care nu respecta dreptul altora de a fotografia pe domeniul public, pentru a scoate din calcul posibilitatea ca apararea mea "executata fizic" cu succes impotriva agresorului sa se lase cu urme fizice nedorite pe mine sau mai rau, sa fie prost interpretata de posibile organe de ordine care ar interveni prea tarziu sau prost directionat..

- pentru un mic efect placebo, pentru mai multa incredere in timpul fotografiei in locuri straine, deplasari, etc...

asadar, si-a cumparat cineva un asa dispozitiv mic, lejer, sigur pentru posesor, sa nu lase urme permanente pe agresor, legal distribuit si acceptat in romania? daca da, de unde si la ce pret?

multumesc!"

n-am avut nimic impotriva ca forumistii sa extrapoleze "problema" ajungand pina la pistoale si monopoduri insa problema mea initiala o citesti mai sus.

eu nu m-as apara fizic daca cineva m-ar agresa in timp ce fotografiez, de ce sa ma murdaresc sau sa ma cobor la nivelul atacatorului? scot sprayul de la brau si-l pulverizez cu drag pe individ.
asta in conditiile in care suntem in spatiu deschis si (re)actiunea mea nu afecteaza persoane nevinovate din jur.
daca suntem intr-un spatiu mai inchis si sunt si alte persoane in jur, sunt sigur ca suntem suficient de "cetateni" sa punem usor si repede la punct pe agresor.

cam atit.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron