Acum este Joi Apr 18, 2024 3:31 am

Articole Nikonisti.ro

tuburi de extensie

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: tuburi de extensie

Mesajde sorinsava » Lun Iul 19, 2010 4:01 pm

Deci transmite si AF-S, nu doar AF.
Asta e util cind folosesti tuburi mici doar ca sa reduci distanta minima de focalizare a unor obiective. Eu am folosit AF AF-C prin kenko la poze din mina close-up (nu mai stiu exact cit, sub 1:2) si a mers bine, motorul munceste din greu.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: tuburi de extensie

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 19, 2010 7:13 pm

eduardp scrie:Incerc sa apropii momentul in care voi cumpara o lentila dedicata macro (imi face cu ochiul Tamron-ul de 90mm, daca gresesc va rog sa-mi spuneti).

Din cite stiu, toate obiectivele macro cu focale intre 85 si 105 mm dau satisfactie. Pe format DX as recomanda Nikon 85/3.5 VR, care imi place din toate punctele de vedere (optica, mecanica, lungime constanta indiferent de distanta de focalizre, o buna stabilizare optica si motor silentios de focalizare).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: tuburi de extensie

Mesajde DannyMC » Lun Iul 19, 2010 7:32 pm

Dan Pop scrie:Pe format DX as recomanda Nikon 85/3.5 VR, care imi place din toate punctele de vedere (optica, mecanica, lungime constanta indiferent de distanta de focalizre, o buna stabilizare optica si motor silentios de focalizare).

Obiectivul acesta a aparut pe piata? Pentru ca pe F64 este trecut "in curand" de vreo 6 luni, iar prin alte parti este "indisponibil" "lipsa stoc" si tot asa.
eduardp scrie: Incerc sa apropii momentul in care voi cumpara o lentila dedicata macro (imi face cu ochiul Tamron-ul de 90mm, daca gresesc va rog sa-mi spuneti).

Intradevar pt. D40 Tamronul (pe langa 85/3.5 mentionat de dl. Pop) reprezinta o solutie abordabila si de buna calitate cu motor inclus.
L.E. @ sorinsava Multumesc! Se pare ca acolo nu ma uitasem! :oops:
Ultima oară modificat de DannyMC pe Lun Iul 19, 2010 7:47 pm, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: tuburi de extensie

Mesajde sorinsava » Lun Iul 19, 2010 7:39 pm

Vad ca fotohobby il au pe stoc.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: tuburi de extensie

Mesajde eduardp » Lun Iul 19, 2010 9:35 pm

Dan Pop scrie:Din cite stiu, toate obiectivele macro cu focale intre 85 si 105 mm dau satisfactie. Pe format DX as recomanda Nikon 85/3.5 VR, care imi place din toate punctele de vedere (optica, mecanica, lungime constanta indiferent de distanta de focalizre, o buna stabilizare optica si motor silentios de focalizare).

Diferenta de pret intre cele doua nu e prea mare. Lungimea constanta la focalizare ar fi un avantaj pentru Nikon. 3.5 fata de 2.8 ma facusera sa nu iau prea mult in seama varianta Nikon si ce citisem despre Tamron era doar de bine. Mai am de studiat. Multumesc pentru sfaturi.
Nikon D40 18-55mm 50-200mm
eduardp
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:46 pm

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron