Acum este Vin Apr 19, 2024 10:18 am

Articole Nikonisti.ro

Ghid SLR

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Ghid SLR

Mesajde catalin-dan » Sâm Iul 24, 2010 6:51 pm

Am cumparat un Nikon F-401s și am început să ma joc cu el, să citesc manualul, etc.
Am pus un Fuji Superia 200 în el și l-am scos pe teren :)
Jucăria asta are moduri P, A, S, meetering și altele, la care chiar nu ma așteptam.

Dilema nr.1: Cum funcționează modurile automate? Cum știe ce ISO are filmul încărcat? Sunt obișnuit la DSLR, în modurile de operare sus menționate să aleg eu ISO. El de unde își ia setarea ? (ex: în modul A, cu alegerea f/8,0 pe film cu ISO 400 va alege alt timp de expunere decât cu un film ISO 50 ?)

Dilema nr.2: Dintr-un mod automat am cum să scad sau să urc EV ? (ex DSLR : la situații de expunere în soare puternic, utilizând modul A obișnuiesc să folosesc -1EV)

Dilema nr.3: Am praf pe focus screen... Am vreo șansă să-l curăț singur ?

Mulțumesc anticipat :)
Avatar utilizator
catalin-dan
 
Mesaje: 117
Membru din: Dum Apr 25, 2010 6:35 pm
Localitate: Cluj

Re: Ghid SLR

Mesajde Dan Pop » Sâm Iul 24, 2010 8:50 pm

Dilema nu este sinonim pentru intrebare. E bine sa eviti cuvinte al caror sens nu il cunosti.

catalin-dan scrie:Dilema nr.1: Cum funcționează modurile automate? Cum știe ce ISO are filmul încărcat? Sunt obișnuit la DSLR, în modurile de operare sus menționate să aleg eu ISO. El de unde își ia setarea ? (ex: în modul A, cu alegerea f/8,0 pe film cu ISO 400 va alege alt timp de expunere decât cu un film ISO 50 ?)

Isi citeste sensibilitatea de pe caseta filmului, unde aceasta este codata. Unele aparate mai sofisticate au si posibilitatea de setare manuala a sensibilitatii, dar nu e cazul la F401s.
catalin-dan scrie:Dilema nr.2: Dintr-un mod automat am cum să scad sau să urc EV ? (ex DSLR : la situații de expunere în soare puternic, utilizând modul A obișnuiesc să folosesc -1EV)

Nu cred ca F401s permite asa ceva. Este unul din cele mai nesofisticate SLR-uri cu electronica digitala scoase de Nikon.
catalin-dan scrie:Dilema nr.3: Am praf pe focus screen... Am vreo șansă să-l curăț singur ?

Daca e pe fata accesibila a placutei de focalizare, il poti sufla cu pompita de aer. Altfel, e mai bine sa-l ignori.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ghid SLR

Mesajde catalin-dan » Sâm Iul 24, 2010 9:28 pm

Îmi pare rău dacă v-am ofensat cu eroarea de exprimare d-le Pop :? . Nu cred că merita atâta atenție. Este proverbială problema de exprimare la ingineri...

Ințeleg că pot să mă bazez în principiu pe cameră că va alege corect sensibilitatea filmului pentru o expunere corectă. Pentru restul problemelor mă voi baza pe experiementări ;)

Vă mulțumesc pentru promptitudinea răspunsului ! Mă bucur că am putut găsi consiliere aici.
Avatar utilizator
catalin-dan
 
Mesaje: 117
Membru din: Dum Apr 25, 2010 6:35 pm
Localitate: Cluj

Re: Ghid SLR

Mesajde nik » Sâm Iul 24, 2010 9:32 pm

F-401s este un upgrade moderat la F401, in principal pe pe linia modulului de auto-focus.

"The Nikon F401/N4004 was the first Nikon camera that equipped with a built-in TTL speedlight. It was the first among the many AF Nikon camera models that adopted a new facelift in its exterior where a prominent hand grip with vertical Nikon name as well as the shutter release button locates at the top of the grip. It was also employed with a three-segments Matrix metering system. The AF sensor used was an AF AM200 module where Nikon developed a method called "Image Master Control" software to monitor all its exposure control and various AF functions. Shutter speeds was a moderate range between 1-1/2000 sec. It uses only 4 x AA size batteries. The F401 does not carried with a high end spec (kill me..), the finder only display simple information such as in/out focus, under or overexposure & a flash ready light (when operating in Program AE, information on shutter speed used or even aperture selected will not be shown). There is no exposure compensation or manual film speed override, so it was strictly for casual shooters. A variant available was a Quartz Date (QD) data back version. On the Nikkor lense section, Nikon began to patch the early AF-Nikkor with better cosmetic as well as improving their handling with extended manual focusing grip etc."

vezi: http://www.mir.com.my/rb/photography/co ... 6.htm#f401
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Ghid SLR

Mesajde catalin-dan » Sâm Iul 24, 2010 9:41 pm

Mulțumesc pentru informație. Între timp m-am gândit cum să rezolv problema compensării expunerii. Voi regla manual diafragma și timpul dexpunere până voi primi confirmarea grafică în vizor de expunere ok, apoi voi scădea/urca o treaptă sau două, dupa trebuință :D
Avatar utilizator
catalin-dan
 
Mesaje: 117
Membru din: Dum Apr 25, 2010 6:35 pm
Localitate: Cluj

Re: Ghid SLR

Mesajde Dan Pop » Sâm Iul 24, 2010 9:58 pm

catalin-dan scrie:Îmi pare rău dacă v-am ofensat cu eroarea de exprimare d-le Pop :? .

Nu ma ofensez eu chiar atit de usor.
catalin-dan scrie:Nu cred că merita atâta atenție.

Nici nu i-am acordat decit un minim de atentie. Pe de alta parte, problemele ignorate nu-si gasesc niciodata solutia ...
catalin-dan scrie:Este proverbială problema de exprimare la ingineri...

Si eu tot inginer sint ;)
catalin-dan scrie:Ințeleg că pot să mă bazez în principiu pe cameră că va alege corect sensibilitatea filmului pentru o expunere corectă.

Da. Sistemul de codare a sensibilitatii DX (fara nici o legatura cu formatul Nikon DX) exista de peste 20 de ani si nu cred sa existe producator de filme care sa nu-l fi adoptat.
catalin-dan scrie:Pentru restul problemelor mă voi baza pe experiementări ;)

Daca nu ai manual, exista o versiune in franceza pe diplodocs.com. Versiunea engleza de pe lensinc.net pare a fi corupta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ghid SLR

Mesajde catalin-dan » Sâm Iul 24, 2010 10:11 pm

Am obținut de la vânzător și manualul de instrucțiuni în limba engleză, în format electronic. Știam că nu se prea găsește. ;)
Avatar utilizator
catalin-dan
 
Mesaje: 117
Membru din: Dum Apr 25, 2010 6:35 pm
Localitate: Cluj


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori