Acum este Joi Apr 25, 2024 12:02 pm

Articole Nikonisti.ro

alegere filtru uv

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

alegere filtru uv

Mesajde ioni » Lun Aug 30, 2010 5:07 pm

Salut ,un sfat va rog ,trebuie sa aleg intre cele doua filtre ,pe care l-ati recomanda?
-Hoya uv super HMC Pro1
Constructie filtru sticla
Temperatura de culoare Nu afecteaza temperatura de culoare
Aplicatie Proiectat special pentru aparate foto digitale
Efect Opreste razele ultraviolete sa ajunga pe sezor si imbunatateste claritatea imaginii. Poate fi folosit si ca filtru de protrectie pentru obiectiv.
Multi-Coated Da (12 straturi)
Grad UV (0)
Tip filtru UV (0)
Diametru filtru 67mm x 3mm grosime (filtrul are 3mm, dar sticla are 1mm).

-Filtru Hoya UV HD (PRO-Slim) 67mm
Filtru UV Hoya HD, dedicat obiectivelor cu filet de 67mm.
Beneficiaza de constructie cu rama ingusta (slim) pentru prevenirea aparitiei filtrului in cadru atunci cand se folosesc obiective ultra-wide, permit o trecere a luminii in procent de 100%.

Noua serie de filtre HD (Hardened Glass) sunt fabricate dintr-o sticla de 4 ori mai rezistenta la spargere decat cea a filtrelor normale, beneficiaza de multiple straturi antireflexie, anti zgariere, rezistente la apa, pete si urme uleioase si, nu in ultimul rand, permit o trecere a luminii in procent de 99.35%, mult mai buna decat in cazul filtrelor standard.
Cu toate aceste calitati, seria HD reprezinta un pas inainte in industria filtrelor foto profesionale.
Multumesc.
ioni
 
Mesaje: 91
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:23 pm

Re: alegere filtru uv

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 30, 2010 5:45 pm

Nu recomand filtru UV. Muntii nostri nu sint suficient de inalti pentru a ridica reale probleme in materie de radiatie UV.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: alegere filtru uv

Mesajde hyp » Mar Aug 31, 2010 4:12 pm

ok..muntii nu sunt asa de inalti...iar pe litoral nu mergi des
in schimb..am inteles ca se foloseste/e util exact ca unul neutru...asa ca decat sa dai banii pe un neutru..nu mai bine dai direct pe un uv..si poate viata iti ofera si ocazii de 2000+m
si eu sunt in problema alegerii intre:
link magazin online
si
link magazin online
ultimul suna destul de interesant..dar nu stiu cat de slim este si sa nu am probleme sa imi apara in poze.. :roll:
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: alegere filtru uv

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 31, 2010 5:24 pm

hyp scrie:ok..muntii nu sunt asa de inalti...iar pe litoral nu mergi des
in schimb..am inteles ca se foloseste/e util exact ca unul neutru...asa ca decat sa dai banii pe un neutru..nu mai bine dai direct pe un uv..si poate viata iti ofera si ocazii de 2000+m

Asa ar fi, daca filtrul UV chiar ar fi neutru. Cea mai buna dovada ca lucrurile nu stau asa este insasi existenta filtrelor de protectie. Cine a experimentat suficient de mult cu filtre UV a ajuns la concluzia ca sint filtre de efect si nu filtre neutre. Vezi si testele mele cu diverse filtre, postate pe acest subforum.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: alegere filtru uv

Mesajde ioni » Mar Aug 31, 2010 5:49 pm

Salut, intradevar producatorii recomanda filtrele uv ca fiind bune si pt protectie ,dar un profesionist care le foloseste poate spune in ce masura acestea pot afecta calitatea imagini, intradevar o dilema.
ioni
 
Mesaje: 91
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:23 pm

Re: alegere filtru uv

Mesajde hyp » Mar Aug 31, 2010 7:20 pm

Dan Pop scrie:Asa ar fi, daca filtrul UV chiar ar fi neutru. Cea mai buna dovada ca lucrurile nu stau asa este insasi existenta filtrelor de protectie. Cine a experimentat suficient de mult cu filtre UV a ajuns la concluzia ca sint filtre de efect si nu filtre neutre. Vezi si testele mele cu diverse filtre, postate pe acest subforum.

imi puteti preciza va rog unul dintre linkurile cu respectivele teste..nu l-am gasit...
oricum multumesc de lamurire...o sa ma indrept spre unul neutru
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: alegere filtru uv

Mesajde alexandrul.ct » Mar Aug 31, 2010 9:11 pm

hyp scrie:si eu sunt in problema alegerii intre:
link magazin online
si
link magazin online


par sa aiba acelasi producator: http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=21&t=9161&start=10#p31273
alexandrul.ct
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: alegere filtru uv

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 31, 2010 11:19 pm

hyp scrie:
Dan Pop scrie:Cine a experimentat suficient de mult cu filtre UV a ajuns la concluzia ca sint filtre de efect si nu filtre neutre. Vezi si testele mele cu diverse filtre, postate pe acest subforum.

imi puteti preciza va rog unul dintre linkurile cu respectivele teste..nu l-am gasit...

viewtopic.php?f=33&t=7107&start=10#p28375
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: alegere filtru uv

Mesajde hyp » Mar Aug 31, 2010 11:38 pm

multumesc
alegerea mea o sa se indrepte spre
link magazin online
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: alegere filtru uv

Mesajde ioni » Mie Sep 01, 2010 3:53 pm

Salut,poti sa-mi spui si mie te rog de ce ai ales Kenko ZETA si nu Hoya hd?
ioni
 
Mesaje: 91
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:23 pm

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori