Acum este Joi Apr 25, 2024 7:20 pm

Articole Nikonisti.ro

Ecran protector LCD pentru nikon d60

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Ecran protector LCD pentru nikon d60

Mesajde Dan Pop » Sâm Sep 04, 2010 5:56 pm

hyp scrie:ca tot veni vb de ecrane de protectie..am vazut ca d90 vine cu capacel de protectie..stitidaca se poate pune si la d5000 acel capacel si de unde l-as putea achizitiona [pe f64 nu l-am gasit]

Ecranul de protectie amovibil vine ca accesoriu standard la aparatele amator si semi-pro si nu este disponibil decit pentru ele (fiecare model are propriul sau tip de ecran de protectie, exista incompatibilitati la acest capitol chiar si intre D300 si D700). Nu exista astfel de ecrane de protectie pentru aparatele entry-level si pentru seria D3.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ecran protector LCD pentru nikon d60

Mesajde hyp » Sâm Sep 04, 2010 6:07 pm

multumesc de explicatie...atunci ce metoda de protectie recomandati pentru ecranul de d5000 ?
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Ecran protector LCD pentru nikon d60

Mesajde ioni » Sâm Sep 04, 2010 9:01 pm

Salut, ecran protector special pentu d5000 nu am gasit,dar am inteles ca sar potrivi cel de la d90(nu am incercat aceasta varianta ) MB10 gasesti pe digiland si pe digital pro foto.sau daca preferi modelul acesta
Giottos SP7309L Pro Optic Screen Protector pt D90/D3000 + microfibra de la digital pro foto.
ioni
 
Mesaje: 91
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:23 pm

Re: Ecran protector LCD pentru nikon d60

Mesajde ioni » Sâm Sep 04, 2010 9:10 pm

Salut, ecran protector special pentru d5000 nu am gasit dar unul identic cu cel din fotografie ,adica MB10 gasesti pe digiland si pe digital pro foto.sau daca preferi modelul acesta
Giottos SP7309L Pro Optic Screen Protector pt D90/D3000 + microfibra de la digital pro foto.
ioni
 
Mesaje: 91
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:23 pm

Re: Ecran protector LCD pentru nikon d60

Mesajde emil » Sâm Sep 04, 2010 10:22 pm

emp scrie:da nu contest ca monitorul nu va avea nicio zgarietura fina dar sunt convins ca un. soc mai puternic le-ar sparge pe amandoua deodata.oricum pretul nu este mare asa ca merita cumparat fiindca la d60 cel putin cum te apropii sa fotografiezi ceva imediat atingi cu pometul lcd-ul si trebuie sters


Eu pe D60 am avut ecran de protectie care se lipeste peste ecran. La o excursie am scapat ceva peste geanta foto si am reusit sa crap ecranul de protectie. Spre fericirea mea, ecranul aparatului nu are absolut nimic. Si astfel, investitia aceea mica (era vreo 40 ron) si-a meritat cu varf si indesat pretul :D

Asa ca eu recomand din toata inima folosirea unui astfel de accesoriu ;)

P.S. am cumparat un ecran de protectie si pentru D90 desi acesta vine cu acel ecran de plastic care se prinde peste ecran (ca cel prezentat mai devreme de @Hyp)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Ecran protector LCD pentru nikon d60

Mesajde Dan Pop » Sâm Sep 04, 2010 11:12 pm

hyp scrie:multumesc de explicatie...atunci ce metoda de protectie recomandati pentru ecranul de d5000 ?

In lipsa unei solutii dedicate pentru D5000 (cel putin pe site-urile F64 si FHS, cu care sint familiar), tot ce as putea recomanda este o folie de protectie pentru ecran de 3 inci decupata la dimensiunea ecranului lui D5000. Nu am experienta cu asa ceva, deci nu pot recomanda un brand sau altul, iar parerile utilizatorilor vad ca sint foarte impartite (vezi comentariile la link magazin online).

Daca mergi pe linia asta, e bine sa te orientezi spre un pachet cu mai mult de o singura folie, pentru ca ai toate sansele ca aplicarea primei folii sa fie un rateu, dar pe ea vei acumula experienta necesara (o poti lipi si dezlipi de mai multe ori) astfel incit a doua folie sa fie aplicata corect aliniata fata de ecran si fara bule de aer.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ecran protector LCD pentru nikon d60

Mesajde hyp » Dum Sep 05, 2010 10:42 am

din cate am vazut pe dppreview are 2.7 " TFT LCD
iar respectiva "sticla" giottos are 3 "..deci cam problematic...ar trebui mai intai sa vad la cineva..
daca nu o sa apelez la metoda lui DanPop cu foliile clasice [pe care doream sa o evit ptr ca mai iau din claritate in general..si giottos-ul mai avea si antireflectul]
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Ecran protector LCD pentru nikon d60

Mesajde Sabba » Dum Sep 05, 2010 1:22 pm

Cauta folie 3M. Este set de doua folii, la dimensiunea LCD-ului de la D5000. Mie mi-au pus baietii de la Sinpro Timisoara (reprezentant Nikon). Au nimerit-o din prima. Ecranul se rabateaza in continuare, perfect. Daca nu gasesti, iti iau de aici si-ti trimit. :)
Singurul inconvenient e ca trebuie sa stergi ecranul in continuu. Imediat se vad petele de grasime, iar rezolutia LCD-ului de la D5000 fiind slaba... uneori e deranjant. Am rezolvat-o cu o piele speciala folosita pentru ochelari, pe care o port permanent in buzunar. :P
Sabba
 
Mesaje: 25
Membru din: Dum Ian 31, 2010 6:46 pm
Localitate: Timisoara

Re: Ecran protector LCD pentru nikon d60

Mesajde spaces1986 » Vin Oct 08, 2010 4:02 pm

Salutare!Ecranul protector BM-10 link magazin online se potriveste si la D3000(atat D90 cat si D3000 au LCD de 3inch)?Am tot cautat pe net si nu am gasit nimic,intrucat as vrea sa-l comand si sa nu-l iau degeaba.Multumesc!
spaces1986
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 26, 2010 5:54 pm

Re: Ecran protector LCD pentru nikon d60

Mesajde Viorel Iulian » Vin Oct 08, 2010 4:10 pm

Mai mult ca sigur ca nu. Acel ecran protector are niste ghidaje care il fac sa stea fix pe displayul de pe D90. Chit ca ar acoperi displayul D3000-ului, el nu va putea fi fixat pe suprafata lui.
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron