Acum este Mar Iun 04, 2024 4:55 am

Articole Nikonisti.ro

ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde Carabet » Lun Dec 06, 2010 5:00 pm

De filmat filmeaza destul de bine dar e la 100 de ani lumina fata de ceea ce iti trebuie pentru a filma decent o nunta, totusi sa nu uitam ca e un aparat de fotografiat mid level si are si functia de filmare incorporata.
Carabet
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Iul 02, 2010 4:26 pm

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde FBW58 » Mie Mar 09, 2011 12:46 pm

Eu am realizat fotografii de nuntă cu un D50 18-55 si un D70 pe care era pus 70-300. Legat de cardul de memorie. Eu zic să doua carduri de 2GB sunt de ajuns. Pozele le-am stocat pe cardul de memorie în JPEG fine.
Recomandarea mea ar fi:
- minim un DSLR contemporan (dupa 2005) - eu am folosit Nikon D50
- blitz extern (minim SB600 pentru că la asta se poate orienta direcţia flashului)
- 2 carduri de memorie de 2GB
- acumulatori de rezervă, şi un fast charger
- obiective 18-XX şi unul tele.
FBW58
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 09, 2011 12:13 pm
Localitate: Braşov/Bielsko-Biala

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde Cornholio » Joi Mar 10, 2011 9:36 pm

Aparatul ideal pentru nunti e cel care ti-l poti permite. Bineinteles un profesionist ar putea sa stoarca totul dintr-un D70s + 18-70, eventual ar avea rezultate mai bune per total ca un amator cu un D700. Intrebarea asta o adu foarte des "ce aparat sa-mi iau". In primul rand bugetul iti dicteaza ( cum e si normal ) calitatea in mod proportional. Mai important decat scula X e sa stii sa folosesti la maximum abilitatile ei.

O scula mai buna decat ce ai la momentul X va face poze mai bune doar daca te vei folosii efectiv de ce aduce in plus. Pentru a nu cadea sclav marketingului, trebuie sa iti doresti un aparat mai bun, doar cand ai atins EFECTIV limitele celui care il ai. Pentru cineva care trage in AUTO, nu prea e relevanta diferenta intre D90 si D700, sau intre un obiectiv de 1.000 lei si unul de 7.000 lei.

De multe ori, exista aparate FOARTE BUNE, de genul D3 pe mana unor oameni care nu au habar sa incadreze, sau carora le ies poze "neclare" ca nu sunt in stare sa foloseasca focusul aparatului. Asta e viata :)

Pentru rezultate cat mai bune la nunti, si un pic iesite din tiparul "pun blitu pe ei/dau pe auto si arde-i" trebuie sa te joci cu lumina ambianta, sa folosesti blitul cat mai putin, sau macar sa faci bounce pentru a evita uratele "hot spots" pe fetele oamenilor si intunecarea fundalului. Pentru asta ai nevoie de sensibilitate. Cu cat mai nou si mai scump aparatul, cu atat performantele la ISO mare sunt mai bune. Viteza de AF e importanta, insa nu si la nunti. Spre exemplu, daca iti permiti, e mai indicat sa iei un D700 pentru nunta decat un D3, folosind diferenta de bani pentru "sticla" mai buna.
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 10, 2011 10:08 pm

Cornholio scrie:Pentru cineva care trage in AUTO, nu prea e relevanta diferenta intre D90 si D700,


Ba da, este o diferenta foarte importanta, D700 nu are Auto, asa ca ar avea o problema mare de tot :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde RRS » Joi Mar 10, 2011 10:21 pm

...dar noi romanii ne pricepem toti la fotbal, masini, politica, aparate foto...
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde Cornholio » Sâm Mar 12, 2011 1:39 am

Ma pricep si la masini daca asta insinuai insa nu asa mult ca la aparatele foto, pentru ca masinile nu imi castiga existenta.
E normal ca intr-un domeniu de activitate in care profesez efectiv ( evit termenul de profesionist ) sa stiu destul de multe pentru ca am interes efectiv in cauza.

Cine vrea sa tina cont de parerea mea, a alutia sau a d-nului Grozescu ...nu are decat, cine nu ... asta e ... e forum public, eu unul incerc sa ajut cu sfaturi atat cat "ma pricep".
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde cristiansergiu » Vin Mar 18, 2011 3:01 pm

Cel mai bun aparat foto e cel pe care il cunosti .


sau

cel mai bun aparat e cel in spatele caruia se afla cel mai bun fotograf.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde alex_ndc » Vin Apr 29, 2011 8:25 am

Parerea mea, probabil neavizata si total de amator-amator este ca la nunti/botezuri poti face poze si cu un point&shoot decent -- de fapt, un point&shoot bun face pe Auto poze mai bune decat un DSLR de buget scos din cutie (din observatiile mele, cel putin pana inveti sa-l setezi).

Spun asta deoarece la botezul nepotului meu mi-au iesit poze mai bune decat cele ale fotografului, cu un super-zoom Canon Powershot. Asta deoarece eu am stiut sa surprind momentele importante, cunoscand asteptarile parintilor si importanta fiecarui om de la acel botez, nefiindu-mi rusine sa-mi schimb pozitia / stiind sa ma retrag si neconcentrandu-ma pe setarile camerei.

Diferenta insa dintre un profesionist (i.e. care este platit) si un amator insa este ca profesionistul trebuie sa aiba un standard de calitate minima, adica rezultate decente repetabile -- nu te poti scuza in fata mirilor / parintilor ca n-ai avut lumina suficienta, motiv pentru care au iesit pozele cu zgomot sau neclare. La botezul de care vorbesc am avut noroc, deoarece atat biserica, cat si restaurantul au fost bine iluminate.

Asa ca sfatul meu (total de amator) este ca cel mai bun aparat este un DSLR cu lentile de buget (D3100 este foarte ieftin momentan si foarte bun) + un blitz, dar nu foarte scump (SB-600, sau Di622 ca este mai ieftin -- si SB-400 merge, dar cu un cablu de extensie, ca sa ai libertatea sa faci bounce-flash creativ). Eu momentan am un Nikon D3100 cu lentile Nikkor de 18-55mm AF-S VR si sunt foarte multumit.

Alt lucru pe care-l poti face in avans -- intreaba unde se va desfasura evenimentul, la ce ora, si fa un ocol pe la locurile respective, preferabil la aceeasi ora. Asta ca sa-ti dai seama de conditiile de lumina. Iar cand te prezinti la eveniment, intreaba (discret) mama/mireasa ce persoane sunt mai importante (ai sa fii surprins, dar nu intotdeauna familia este pe primul plan), asta ca sa nu faci discriminari suparatoare -- pregatirea este cheia succesului ;-)
D3100 + Nikkor 18-55mm AF-S VR + Nikkor 55-200mm AF-S VR

http://www.flickr.com/photos/alex_ndc/
http://alexn.org
alex_ndc
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Apr 27, 2011 12:41 pm

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Apr 29, 2011 8:49 am

alex_ndc scrie:Spun asta deoarece la botezul nepotului meu mi-au iesit poze mai bune decat cele ale fotografului, cu un super-zoom Canon Powershot. Asta deoarece eu am stiut sa surprind momentele importante, cunoscand asteptarile parintilor si importanta fiecarui om de la acel botez, nefiindu-mi rusine sa-mi schimb pozitia / stiind sa ma retrag si neconcentrandu-ma pe setarile camerei.
.....
Eu momentan am un Nikon D3100 cu lentile Nikkor de 18-55mm AF-S VR si sunt foarte multumit.


Este adevarat, mai cu seama la restaurant, unde invitatii se cunosc intre ei si se pot face imagini mai relaxate decat poate face un fotograf adus din afara.

Este mai complicat in biserica, deoarece chiar cu un DSLR nu este chiar simplu de facut imagini bune in lumina existenta, daca nu ai putina pregatire teoretica si practica.

Tot in biserica, daca fotograful oficial foloseste doua flash-uri o sa fie dificil de depasit din punct de vedere tehnic.

Oricum, la sensibilitati mari, DSLR-ul o sa „bata” compactul oricand. Il mai bate la focalizare si la promtitudinea declansarii.

La echipamentul dumneavoastra, daca mai adaugati un fix luminos (link magazin online sau noul 50/1.8 AF-s) o sa puteti sa abordati si mai bine imaginile in lumina (in)existenta. Pentru fotografia cu flash, 18-55/3.5-5.6 ajunge, deoarece oricum se trage in jur de 5.6 pentru profunzime.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde mflorian » Vin Apr 29, 2011 10:26 am

alex_ndc scrie:Asa ca sfatul meu (total de amator) este ca cel mai bun aparat este un DSLR cu lentile de buget
Cred că imaginea s-ar îmbunătăţi spectaculos dacă s-ar folosi obiective în loc de lentile.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron