Acum este Mar Iun 04, 2024 6:58 am

Articole Nikonisti.ro

Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Feb 17, 2009 2:06 pm

.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Mie Apr 08, 2009 12:55 pm, modificat de 2 ori în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Feb 17, 2009 2:20 pm

cosminphotog scrie: Cate nunti de-astea de 3-5 mil trebuie ca sa faci ca sa-ti amortizezi echipamentul?


Pai nu poti sa-ti amortizezi nici un echipament, ba mai aduci si bani de acasa.

Demonstratie: sunt aproximativ 24 week-enduri in care se fac nunti, sa presupunem ca fotograful e tanar si vioi iar clientii stau la coada, deci prinde 24x2 = 48 nunti x 500 lei = 24000 lei / 12 luni = 2000 lei/luna. Daca prin absurd scadem impozitele si micile cheltuieli cu traiul zilnic ...

Asta inseamna ca oricum ai face trebuie sa faci si alte genuri de fotografie sau sa practici si o alta meserie daca vrei sa faci nunti de 500 lei. Putem bineinteles sa refacem si calculele pentru 300 lei pe nunta.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 2:24 pm

De acord cu tine. Dar cine a zis ca fac poze doar in Galati? Sunt convins ca in Galati ...mor de foame. Fotografii buni de nunti din RO ( Rares Pulbere, Adrian Popescu,...) nu sunt din Bucuresti. Au domiciliu care prin Brasov, care prin Constanta, ...intelegi? Ei merg si fac nunti chiar si in Italia. Nici nu am de gand sa ma rezum numai la oraselul asta care este cat un sector din Bucuresti. Aici am si eu un pat si un acoperis deasupra capului. Traiasca Moldova lui Stefan cel Mare :lol:
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Feb 17, 2009 2:31 pm

.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Mie Apr 08, 2009 12:56 pm, modificat 1 dată în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 2:39 pm

cosminphotog scrie:in Romania mai avem muuuulte expuneri de facut si perdele de stricat pana se vor aseza lucrurile....Din pacate :(


Am gasit si eu topic interesant pe acilea. Ia intra si citeste
viewtopic.php?f=42&t=151&start=20


Semne bune anul are...
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde mcuzic2002 » Mie Feb 18, 2009 2:44 am

Cat poti sa-i ceri tu pe fotografii, cu ata mai mult ca nici nu filmezi? "Aaaaa, pai nu faceti si video? Pai cum asa? X si Y imi cere acelasi pret ca dvs si face ambele foarte bine, am vazut eu caseta demo."


Ca tot se vorbea si de filmat... doresc sa ma apuc de fotografie de nunta,dar toti cu care am discutat mi-au spus ca intr-un oras mic cum e al meu nu am nici o sansa daca nu fac si foto si video...vreau sa-mi fac un PFA pt. meseria de fotograf...sunt pasionat de cel putin 3 ani de fotografie si mi-ar place sa-mi fac o profesie din asta...am fotografiat cu succes primul meu botez in urma cu 2 saptamini si asta mi-a dat curaj...cum fac acuma cu partea cu filmatul?...sunt in dezavantaj fatza de cineva care face si foto si video?...cum abordez clientul cind ma intreaba daca fac si una si alta?....ar trebui oare sa ma asociez cu cineva care are o camera video performanta?...
Multumesc anticipat pt. raspunsuri ;)
mcuzic2002
 
Mesaje: 95
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:07 pm

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Feb 18, 2009 10:38 am

.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Mie Apr 08, 2009 12:56 pm, modificat 1 dată în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Mie Feb 18, 2009 12:42 pm

mcuzic2002 scrie: Ca tot se vorbea si de filmat... doresc sa ma apuc de fotografie de nunta,dar toti cu care am discutat mi-au spus ca intr-un oras mic cum e al meu nu am nici o sansa daca nu fac si foto si video...vreau sa-mi fac un PFA pt. meseria de fotograf...sunt pasionat de cel putin 3 ani de fotografie si mi-ar place sa-mi fac o profesie din asta...am fotografiat cu succes primul meu botez in urma cu 2 saptamini si asta mi-a dat curaj...cum fac acuma cu partea cu filmatul?...sunt in dezavantaj fatza de cineva care face si foto si video?...cum abordez clientul cind ma intreaba daca fac si una si alta?....ar trebui oare sa ma asociez cu cineva care are o camera video performanta?...
Multumesc anticipat pt. raspunsuri ;)


Cel mai bine este ca tu sa te axezi pe ce simti ca iti place mai mult. Daca simti o atractie mai mare catre foto, atunci fa poze la nunti . Daca nu, atunci filmeaza. Dar in orice caz nu le face pe amandoua odata. E plina piata de d-astia 2 in 1 ( ca detergentu' ) insa n-ai sa vezi calitate cat despre arta nici nu poate fi vorba.
Daca te hotarasti pentru foto, pentru a gasi un cameraman poti sa:
1. dai anunturi pe net in care cauti cameraman pentru colaborare
2. vorbesti cu toti prietenii tai , poate cunoaste cineva un cameraman cu care poti colabora
3. poti cauta cameraman si in judetele invecinate. De obicei au masina si se pot deplasa la nevoie
4. dai anunturi la ziarele cele mai importante din orasul tau
5.iti faci un blog de nunta , astfel iti va fii usor sa iti prezinti un portofoliu in momentul in care iti cere cineva
E bine sa gasesti cativa cameramani pentru ca pot fi cazuri neprevazute in care x nu poate veni...apelezi la y
Si cu cat vei stabili o relatie mai buna cu ei, cu atat vei avea mai multe nunti de fotografiat fiindca si ei te vor recomandaclientilor care ii contacteaza
Orienteaza-te si spre orasele din jurul tau, poate chiar oriunde in tara ( transport + cazare + masa separat ) dar asta mai incolo
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde mcuzic2002 » Mie Feb 18, 2009 5:27 pm

Multumesc pt. raspunsuri...locuiesc intr-un orasel mic de provincie,Campia Turzii,in jud. Cluj...pe plan local cunosc numai 2 ( exact,2 ) fotografi cu experientza si pricepere care isi fac treaba bine...mai sunt citiva "2in 1" ,dar sunt varza de tot...sunt ca si detergentu',ca sa citesc o vorba spusa anterior...legat de cultura fotografica si artistica in general a oamenilor din zona...ce sa va spun...as putea sa le dau cu indulgenta nota 1...am vazut cu ochii mei oameni care la o expozitie foto se scobeau in nas sau in fund...tocmai de aceea au cautare cei care fac "2 in 1",pt. ca fac poze la kilogram si video cam la fel...problema e si de cultura si de buget...oamenii cam strimba din nas cind aud ca trebuie sa plateasca fotograf si,separat,inca unul care filmeaza...la ideea de asociere cu un cameraman m-am gindit si eu...am vrut sa imi fac un PFA pt fotograf ambulant,dar mi s-a spus ca trebuie sa am o diploma in domeniu...stiti cumva niste cursuri de fotografie unde ofera diploma acreditata?...in cei 3-4 ani de zile de cind m-am apucat de fotografie am invatat multe in domeniu,dar daca vreau sa si fac un ban din asta am nevoie neaparat de diploma...legat de echipament,ce sa zic...am un NikonD40x cu obiectivul de kit si un blitz Metz,nr. ghid 36...initial am fost un pic intimidat cind am vazut ca majoritatea folosesc cel putin un D80 sau D300,dar mi-a trecut dupa ce am scos niste printuri A 4 cu citeva din pozele mele mai bune si chiar si tipul de la laboratorul foto,un fotograf cu experientza si aparatura performanta,a zis ca aparatul isi face treaba excelent...blitz-ul isi face treaba foarte bine,m-am descurcat excelent cu el la botez..ce ma limiteaza in momentul de fatza e obiectivul...e un Nikon 18-55mm f. 3.5/5.6...si-a facut treaba bine la botez,dar simt ca e "veriga slaba" din echipamentul meu,mai ales in lumina slaba,tocmai de aceea intentionez sa-l schimb in cel mai scurt timp,in functie de cum am bani...din pacate nu imi permit un zoom profi de f/2.8 (chiar si pt. aparatul acesta a trebuit sa fac unele sacrificii),asa ca am pus ochii pe 18-70mm sau 18-105 VR...care dintre aceste doua obiective credeti ca este mai bun pt. nunti?...am citit mult pe net despre ambele obiective,le cunosc calitatzile si defectele,dar as vrea o opinie si din partea voastra...sper ca nu v-am plictisit cu acest mesaj lung...astept pareri si critici constructive
PS...domnule Radu Grozescu,pe cind un workshop legat de fotografia de nunta la Cluj?...Bucurestiul e cam departe de mine :roll:
O zi buna la toata lumea 8-)
mcuzic2002
 
Mesaje: 95
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:07 pm

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Feb 18, 2009 6:10 pm

.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Mie Apr 08, 2009 12:56 pm, modificat 1 dată în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori