Acum este Dum Apr 28, 2024 7:35 pm

Articole Nikonisti.ro

ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde Haf » Vin Apr 29, 2011 10:42 am

alex_ndc scrie:Parerea mea, probabil neavizata si total de amator-amator este ca la nunti/botezuri poti face poze si cu un point&shoot decent -- de fapt, un point&shoot bun face pe Auto poze mai bune decat un DSLR de buget scos din cutie (din observatiile mele, cel putin pana inveti sa-l setezi).

Spun asta deoarece la botezul nepotului meu mi-au iesit poze mai bune decat cele ale fotografului, cu un super-zoom Canon Powershot. Asta deoarece eu am stiut sa surprind momentele importante, cunoscand asteptarile parintilor si importanta fiecarui om de la acel botez, nefiindu-mi rusine sa-mi schimb pozitia / stiind sa ma retrag si neconcentrandu-ma pe setarile camerei.

Putem sa vedem si cateva fotografii ca exemplu? (daca este OK desigur)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: d90 este bun pentru filmat?

Mesajde nicolaematic » Vin Apr 29, 2011 11:36 am

Nu. Nu poti controla manual setarile pe modul video; ai doar optiunea de lock exposure. Canon-ul bate la fund Nikon-ul in privinta filmarilor. Mai multe raspunsuri gasiti pe vimeo si in seriale gen 24, Numb3rs, House Md si chiar filme artistice in care s-au folosit dslr-urile de la Canon pentru anumite scene. In modul video semi si profesional nu cautati dslr-uri cu functie autofocus. Manual focus este strict apreciat de profesionisti. Dar, cum am mai zis, cautati pe site-uri dedicate si veti vedea diferentele dintre Nikon si Canon pe functia video (jelly effect, flickering si control manual al setarilor)
Nikon D90, 35mm 1.8, Sigma 17-70 2.8-4.5 Macro
Nissin Di622, Vivitar 285, Metz30
iMac 21.5 inch 3,06 Ghz Core i3, 12 gb ram,
Aperture & Photoshop CS5
Avatar utilizator
nicolaematic
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Sep 24, 2010 5:11 am
Localitate: Constanta

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde LiviuP » Mie Mai 04, 2011 5:23 pm

alex_ndc scrie:Asa ca sfatul meu (total de amator) este ca cel mai bun aparat este un DSLR cu lentile de buget


Nu inteleg logica din spatele acestei afirmatii. De ce un DSLR cu lentile de buget este mai bun decat unul midrange sau semi-pro? Doar pentru care are modul full auto (bine, si aparatele midrange au, de la semi-pro in sus inceteaza sa mai existe...)?

Dar de ce trebuie sa fie lentilele de buget??? De ce sa nu fie lentile profi? Crezi ca va fi mai usor sa surprinzi un moment daca ai o lentila de buget?

Parerea mea: daca iei un DSLR il iei pentru a putea sa-ti pui amprenta asupra fotografiilor, adica sa poti sa umbli la setari, sa personalizezi. Pe de alta parte iti doresti o calitate cat mai buna a imaginii. Acest lucru depinde si de obiectivul ales.

Altfel solutia este compact/bridge. Numai ca atunci se aplica zicala: "atata dai, atata face".
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde mikyboy » Lun Iun 27, 2011 3:45 pm

eu ca si incepator in fotografia de nunta pot spune ca aparatura pe care o am este mai mult decat suficienta: Nikon D7000+Tamron 18-270 PZD + Nikon SB-700+Nikon SB-800 + trepied. Singurul element la care inca ma gandesc si stau in cumpana este care dintre cele doua obiective fixe luminoase 35mm 1.8 sau 50mm 1.8 sa il achizitionez pentru partea de fotografiere cu lumina slaba (in general biserica sau anumite cadre unde este necesar un bokee frumos...). Orice sfat este bine venit...
mikyboy
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Apr 01, 2011 8:21 am
Localitate: Sibiu

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iun 27, 2011 6:57 pm

mikyboy scrie:Singurul element la care inca ma gandesc si stau in cumpana este care dintre cele doua obiective fixe luminoase 35mm 1.8 sau 50mm 1.8 sa il achizitionez pentru partea de fotografiere cu lumina slaba.


E bine sa il alegeti dupa focala cea mai folosita.

Pentru a determina focalele pe care le folositi cel mai des puteti folosi un soft free interesant, Exposure Plot, http://www.cpr.demon.nl/prog_plotf.html
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde cristiansergiu » Mar Iun 28, 2011 8:23 am

care dintre cele doua obiective fixe luminoase 35mm 1.8 sau 50mm 1.8 sa il achizitionez


pt nunti e mai bun cel care merge mai mult catre wide adik 35-ul doar ca e mai scump decat 50-ul (cel putin in cazul meu)
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde mflorian » Mie Iun 29, 2011 3:31 pm

Radu_Grozescu scrie:E bine sa il alegeti dupa focala cea mai folosita.

Pentru a determina focalele pe care le folositi cel mai des puteti folosi un soft free interesant, Exposure Plot, http://www.cpr.demon.nl/prog_plotf.html
Programul acesta este excelent. Mi-a arătat că aş avea nevoie de doar 4 obiective fixe, respectiv 16, 50, 90 şi 200.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde Alyn85 » Sâm Mai 05, 2012 10:32 pm

Dar ca un incepator nu merge sa incepi cu un Nikon D5100; obiectiv 18-55vr; 55-200vr un grip cu doua bateri si un blitz nikon SB-700? Astept raspunsurile dumneavoastra.
Alyn85
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:44 pm
Localitate: Bucuresti sector.4

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Mai 05, 2012 11:06 pm

Alyn85 scrie:Dar ca un incepator nu merge sa incepi cu un Nikon D5100; obiectiv 18-55vr; 55-200vr un grip cu doua bateri si un blitz nikon SB-700? Astept raspunsurile dumneavoastra.


Sigur că da, dacă stii ce faci.

Dacă le ai deja, sunt bune, altfel as fi recomandat un link magazin online plus un link magazin online.

Eu predau la link magazin online este o alegere excelentă pentru un flash.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ce aparat este potrivit pentru fotografiile la nunti?

Mesajde Alyn85 » Dum Mai 20, 2012 7:58 pm

as dori sa stiu si eu ce filtre sa folosesc pe obiectivele 18-55 si 55-200 ce firme?
Alyn85
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:44 pm
Localitate: Bucuresti sector.4

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori