Acum este Dum Apr 28, 2024 6:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce alegere sa fac pentru nunta

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Ce alegere sa fac pentru nunta

Mesajde stoica.alex » Mar Oct 25, 2011 7:48 pm

Până la urma m-am dus la F64 şi am cerut să testez Tokina 16-50 şi Tamron 17-50 VC. Într-adevăr Tokina e foarte robust, inelul de focus şi zoom se mişcă foarte uşor, focalizare mult mai rapidă decât îmi lăsase impresia review-urile de pe net, iar calitatea imaginii mult peste 18-55-ul pe care îl am.

Tamron-ul pe care mi-l adusese să-l testez avea o problemă la inelul de zoom în sensul că trebuia forţat efectiv să se mişte de la 17mm spre 50mm, în rest am fost mulţumit de focalizare, de calitatea imaginii, însă n-am simţit diferenţa pe care o oferă sistemul de stabilizare. Oricum 50 mm nu e o focală la care să fie vitală funcţia de stabilizare (având în vedere că nici nikon 17-55 nu are VR).

Acum fiind testate eram încă în dubiu dacă să iau Tokina sau Tamron. tokina can scump, tamron cu problemă la inelul de focus, în momentul respectiv vânzătorul mi-a propus să testez şi varianta Tamron 17-50 fără stabilizare care este şi mai ieftină. Aşa că am testat, inelul de zoom nu avea probleme, focalizarea la fel de bună, calitate opticăfoarte bună.
Deci în final am rămas cu Tamron 17-50 f/2.8 varianta fără VC de care sunt foarte mulţumit. nu are probleme de FF sau BF, într-adevăr se mişcă inelul de focus, dar la fel este şi la 18-55 şi la 55-200, deci sunt obijnuit să feresc degetele :)

Am vrut să văd cum funcţionează autofocusul în lumină slabă aşa că am făcut Întuneric în cameră, am pus bliţul pe aparatşi l-am montat pe trepied şi mi-am făcut poze. Rezultatul foarte mulţumitor, este adevărat că funcţia de asistenţă laautofocus a bliţului ajută foarte mult. Am testat autofocusul în aceleaşi condiţii cu bliţul încorporporat şi cu asistenul la autofocus de pe aparat... aici autofocusul s-a mişcat mai lent... dar repet în cameră era întuneric, singura sursă de lumină era monitorul şi lumina de pe stradă care intra prin jaluzelele de la fereastră.

Având în vedere că nu scot bani din fotografie încă, achiziţia mi se pare de bun augur şi nu mi-ar fii ruşine să pozez un eveniment cu aparatura pe care o am. Chiar o să încerc sa profit acum de isteria Halloween-ului şi să testez obiectivul la o petrecere :)
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Ce alegere sa fac pentru nunta

Mesajde cristijupinu » Mar Oct 25, 2011 8:04 pm

Felicitari pentru achizitia facuta! In opinia mea, cel mai important lucru este sa fii tu multumit de ceea ce ofera obiectivul, in rest doar vorbe...
Lumina buna :) !
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Ce alegere sa fac pentru nunta

Mesajde stoica.alex » Mar Oct 25, 2011 8:15 pm

Mulţumesc Cristi
chiar dacă nu e vârf de gamă tot e mult peste ce eram eu obijnuit.
Adevărul e că review-urile de pe net nu se compară cu senzaţia pe care o ai când testezi chiar tu obiectivele!
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Ce alegere sa fac pentru nunta

Mesajde Ale3n » Joi Noi 03, 2011 6:25 pm

pt alex - consider ca nikoanele nu au stabilizator si nici nu au nevoie de el pentru ca poti trage efectiv cu 2.8, cat despre tamronul de care vorbim aici, tamron pe care il am inca pe un d90 e putin soft la 2.8, iar ca sa pastrez balanta echilibrata trag la 3.2 - 3.5 si scad timpul, iar in conditiile astea ajuta vc-ul
nu zic ca nu mi-ar placea si la 17-55 (cu care am pozat juma de an) sau la 24-70 pe care il am vr II, dar nu prea le vad rostul. la 1/15 - 1/30 nu imi tremura mana, iar sub 1/10 nici mama stabilizatorului nu mai are efect
revenind la topic:
am folosit obiectivul pe un d90: a facut fata cu brio in 90% din cazuri.
focus
- se misca putin mai incet decat nikon 18-105 la focus, mai rapid decat 18-55 prima varianta la viteza de focus, ajutat de lampa af de la sb900 nu a dat rateu niciodata. mi-a fost greu sa pozez cu el la raliuri folosind 3d tracking si continous focus pe d90. m-am descurcat folosind prefocus
face fata in lumina slaba, atat la focus cat si la calitatea imaginilor
sharp-ul
- putin soft la 2.8, satisfacator de la 3.2 - 3.5 in sus.

il recomand ca upgrade de la 18-105, 18-55 si ca obiectiv de pozat in lumina scazuta, in detrimentul celor de la nikon sau sigma care costa cam la fel, au focus mai rapid dar nu au aceeasi deschidere a diafragmei sau aceeasi plaja focala
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Ce alegere sa fac pentru nunta

Mesajde LiviuP » Vin Noi 04, 2011 3:04 pm

Ale3n scrie:nu zic ca nu mi-ar placea si la 17-55 (cu care am pozat juma de an) sau la 24-70 pe care il am vr II, dar nu prea le vad rostul. la 1/15 - 1/30 nu imi tremura mana, iar sub 1/10 nici mama stabilizatorului nu mai are efect


Scuza-ma, trebuie sa te contrazic. Eu am reusit sa obtin timpi de expunere de 1/2 - 1/3 secunde la 16mm DIN MANA cu obiectivul din semnatura. De fapt eu trag 95% din cadrele mele din mana, deci stabilizarea optica mi se pare extrem de importanta.

Nu contest ca tragand la 2.8 si marind ISO poti obtine timpi de expunere suficient de buni pentru ca imaginea sa nu iasa miscata. Dar ce te faci daca vrei sa maresti profunzimea de camp prin inchiderea diafragmei si ai conditii de iluminare precara? Evident, exista posibilitatea folosirii unui trepied dar din pacate nu intotdeauna merge acest lucru.

Parerea mea este ca stabilizarea optica este un mare plus pentru orice obiectiv, inclusiv pentru obiective UW. Nu cred ca Nikon a introdus intamplator VR-ul la 16-35/4.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Ce alegere sa fac pentru nunta

Mesajde Ale3n » Vin Noi 04, 2011 3:31 pm

LiviuP scrie:
Ale3n scrie:nu zic ca nu mi-ar placea si la 17-55 (cu care am pozat juma de an) sau la 24-70 pe care il am vr II, dar nu prea le vad rostul. la 1/15 - 1/30 nu imi tremura mana, iar sub 1/10 nici mama stabilizatorului nu mai are efect


Scuza-ma, trebuie sa te contrazic. .........

eu ziceam ca la timp sub 1/15, daca nu ai o mana sigura, nu te mai ajuta stabilizatorul.
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Ce alegere sa fac pentru nunta

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Noi 04, 2011 3:44 pm

Ale3n scrie: eu ziceam ca la timp sub 1/15, daca nu ai o mana sigura, nu te mai ajuta stabilizatorul.


E de mare folos si un subiect (complet) imobil :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce alegere sa fac pentru nunta

Mesajde LiviuP » Vin Noi 04, 2011 5:20 pm

Ale3n scrie:
LiviuP scrie:
Ale3n scrie:nu zic ca nu mi-ar placea si la 17-55 (cu care am pozat juma de an) sau la 24-70 pe care il am vr II, dar nu prea le vad rostul. la 1/15 - 1/30 nu imi tremura mana, iar sub 1/10 nici mama stabilizatorului nu mai are efect


Scuza-ma, trebuie sa te contrazic. .........

eu ziceam ca la timp sub 1/15, daca nu ai o mana sigura, nu te mai ajuta stabilizatorul.


Aici sunt perfect de acord. Daca iti tremura tare mainile nu te mai salveaza nici un VR. Trepiedul este singura solutie, asta bineinteles daca - vorba domnului Grozescu - subiectul nu se misca.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Ce alegere sa fac pentru nunta

Mesajde carina18 » Joi Iun 14, 2012 2:19 pm

salutare!
am si eu o dilema!!! As vrea sa-mi cumpar un obiectiv care sa fie folositor la fotografiile de eveniment si sa nu fie nici foarte scump.Ma gandeam la un 18-200mm sau un 16-85mm. Ce pareri aveti? Ulterior am sa-mi cumpar si un blitz daca ma ajuta buzunarul.
Va multumesc!
carina18
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 14, 2012 10:17 am

Re: Ce alegere sa fac pentru nunta

Mesajde goangaus » Joi Iun 14, 2012 2:33 pm

carina18 scrie:salutare!
am si eu o dilema!!! As vrea sa-mi cumpar un obiectiv care sa fie folositor la fotografiile de eveniment si sa nu fie nici foarte scump.Ma gandeam la un 18-200mm sau un 16-85mm. Ce pareri aveti? Ulterior am sa-mi cumpar si un blitz daca ma ajuta buzunarul.
Va multumesc!

Ca fotograf principal nu ai ce cauta la un eveniment fara blitz, asa ca asta trebuie sa fie prima prioritate.
Daca fotografiezi ca invitat merge...
Dintre cele doua 16-85-ul e mai potrivit pentru ca distorsioneaza mai putin.
Ca invitat eu as merge pe un fix luminos (35/50/85 F1.8), depinde de preferinte, pentru ca ai timp sa te pozitionezi cum vrei sa iasa bine, ca principal e mai greu fara zoom standard si trebuie ceva experienta.
Ultima oară modificat de goangaus pe Joi Iun 14, 2012 2:36 pm, modificat 1 dată în total.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron