Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:26 am

Articole Nikonisti.ro

Idei Foto nu Copy Paste

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Idei Foto nu Copy Paste

Mesajde cristijupinu » Sâm Oct 15, 2011 9:49 pm

Ale3n scrie:ar fi fost mult mai ok sa nu tipi. (adica sa nu scri doar cu majuscule)


ar fi fost mult mai ok sa scrii corect :lol:
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Idei Foto nu Copy Paste

Mesajde Ale3n » Dum Oct 16, 2011 12:48 am

cristijupinu scrie:
Ale3n scrie:ar fi fost mult mai ok sa nu tipi. (adica sa nu scri doar cu majuscule)


ar fi fost mult mai ok sa scrii corect :lol:

sry my bad. nu dau vina pe telefon
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Idei Foto nu Copy Paste

Mesajde LiviuP » Sâm Oct 22, 2011 11:10 am

aurelrapa scrie:O RUGAMINTE AM NU COMENTATI SI NU CRITICATI PT CA PAREREA VOASTRA CHIAR NU CONTEAZA EU AM UN STIL PROPRIU PT MINE DOAR PAREREA MIRILOR ESTE IMPORTANTA


Daca parerea noastra nu conteaza de ce ati mai pus fotografiile pe forum??? Eu din cate stiu fotografiile sunt puse aici pe forum pentru a fi comentate si criticate iar critica nu face rau nimanui, dimpotriva poate ajuta la perfectionare, la invatare. Chiar nu va inteleg. In afara de asta scrisul cu majuscule nu da bine deloc, dar mai mult nu voi comenta legat de acest aspect.

Cred ca ati avea mai mult de castigat daca ati trata oamenii de pe acest forum cu mai putzina superioritate.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Idei Foto nu Copy Paste

Mesajde Merlin » Sâm Oct 22, 2011 12:01 pm

Domnule Rapa, indraznesc si eu cu o intrebare: Aveti vreun filtru special ori prin editare creati acel hallo in jurul subiectelor pricipale din cadru??
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Idei Foto nu Copy Paste

Mesajde razvan_denis » Sâm Oct 22, 2011 9:05 pm

Merlin scrie:Domnule Rapa, indraznesc si eu cu o intrebare: Aveti vreun filtru special ori prin editare creati acel hallo in jurul subiectelor pricipale din cadru??

Halourile apar la prelucrare, daca nu esti atent cat "tragi" de ele.
razvan_denis
 
Mesaje: 193
Membru din: Lun Sep 19, 2011 11:58 am

Re: Idei Foto nu Copy Paste

Mesajde Merlin » Sâm Oct 22, 2011 10:35 pm

Razvane! Exact asta am vrut sa subliniez .. doar ca mai subtil!
Am utilizat si eu obiective vechi pe un d 700 si singura chestie (in ciuda faptului ca erau antice si "manuale") singura problema identificate de mine a fost dublarea usoara a planului nefocalizat. Asta probabil din cauza lipsei de tratare a lentilelor pentru senzorul digital care nu existau la acea vreme decat in visele umede ale unor introvertiti. In schimb subiectul pe care am focalizat se vede super OK!

Ex. aci:

- http://dorinbalanescu.multiply.com/phot ... 19#photo=2
- http://dorinbalanescu.multiply.com/phot ... 19#photo=1
- http://dorinbalanescu.multiply.com/phot ... 19#photo=4
- http://dorinbalanescu.multiply.com/phot ... 9#photo=11
... si nu! .. nu sunt din cauza bokeh-ului Nikon (pentru carcotasi) ci pur si simplu se dubleaza tot ceea ce nu este in focus. Pe originale se vede clar!

Pe de alta parte, fotografiile dlui Rapa sunt interesante .. doar ca na .. gustul nu se discuta, insa uneori bate la ochi!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Idei Foto nu Copy Paste

Mesajde razvan_denis » Mie Noi 16, 2011 7:18 pm

aurelrapa scrie:
pt alte detalii nu ezitati sa intrebati .

Ce valoare ISO aveai setata pentru cadrele de mai sus?
razvan_denis
 
Mesaje: 193
Membru din: Lun Sep 19, 2011 11:58 am

Re: Idei Foto nu Copy Paste

Mesajde cata2102 » Vin Ian 20, 2012 12:51 am

aurelrapa scrie:In mare parte in afara de cea din carut Rapa Style , toate au iso 1000 -1500, Rapa Style are iso 100


robert aryano, esti amuzant cu Rapa Style :lol: da ma, stiam pozele astea, da si tu ceva mai nou. in rest, f bine ca refuzi nunti, sa mai prinda si altii cate ceva ;) bafta
cata2102
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 13, 2009 9:35 pm

Re: Idei Foto nu Copy Paste

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mai 13, 2012 10:32 am

Cam morbida rochita fetitei, dar rezultatele sunt exceptionale! Un B/W pentru prima?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Idei Foto nu Copy Paste

Mesajde costisefu » Dum Mai 13, 2012 11:01 am

ei, hai ca ma dau si eu cocos pe aici. :)
Pe forum aici sunt fel si fel de fotografi "profesionisti" si amatori entuziasti. Daca te agiti atat impotriva lor nu castigi nimic. probabil esti incepator oarecum si te-ai entuziasmat cumva de propriile rezultate.

O sa vezi ca cu timpul iti mai scade entuziasmul. Mai ales dupa vreo 10-20 de ani in domeniu esti satul pana peste cap de poze si deja nu mai ai chef de forumuri si autolauda pentru ca stii ca esti bun si nu are nicio importanta pentru tine sa o mai demonstrezi cuiva.

Oricum aia cu adevarat grei nu cred ca stau ei pe aici sa frece menta cu pozele bancilor prin parc sau pasarele prinse in cadere de prin pomi. Ma mir de ce sta domnul Grozescu, poate are vreo combinatie cu site-ul sau cu F64(de fapt chiar are, mi-am adus aminte in timp ce scriam), restul nu au timp si chef de chat pe forumul copiilor.

si nu sunt nici chiar asa mari vrajeli, poate o sa recunosti ca sunt si astea copy/paste chiar daca nu constient. Aia cu caruciorul am vazut-o de mult. Pentru ceva tare intrati aici, si dupa ce vezi ce face omul iti inghiti marul: http://www.flickr.com/photos/vietsonkorea/

ORICUM, FELICITARI, nu multi pot sa incadreze placut si sa imagineze pe loc.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori