Acum este Vin Mar 29, 2024 3:38 pm

Articole Nikonisti.ro

Foto Majorat

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Foto Majorat

Mesajde sergyu93 » Mie Mai 25, 2011 11:12 am

Am incercat cu foaie nu'i mare diferenta...
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Foto Majorat

Mesajde emp » Mie Mai 25, 2011 4:39 pm

cu hartie de calc se vede mai bine diferenta
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Foto Majorat

Mesajde LiviuP » Mie Mai 25, 2011 8:30 pm

A.Cascatau scrie:
bogdi12001 scrie:Daca Scott kelby trage in modul A sau S inseamna ca este un incepator?
Parerea mea este ca trebuie sa iti usurezi munca pe cat posibil, acum fiecare trage cum vrea si cum s-a obijnuit.


Teoretic manual cuprinde toate modurile: P A S M . Si nu nu mai Scott Kelby trage in A si S, multi fotografi buni fac asta.


Am spus eu ca modul M este singurul mod in care se poate trage? Nici vorba, si eu folosesc modurile semiautomate A si S (P mai rar) atunci cand fotografiez in exterior iar conditiile de lumina se pot schimba de la un cadru la altul.

Ceea ce am vrut sa spun este ca atunci cand fotografiezi in interior si lumina este relativ constanta poti folosi modul M. Iti faci setarile (triunghiul expunerii, WB si focalizarea) si dupa aceea fotografiezi linistit fara sa te mai gandesti la setari. Eventual mai tragi cu ochiul la LCD sa vezi cum au iesit pozele si mai ajustezi putzin (evtl compensarea de flash daca folosesti flash TTL) pe parcurs in caz de nevoie. Dar repet, asta este valabil in cazul in care iluminarea este relativ constanta. Ceea ce se va obtine in acest caz va fi o expunere predictibila si reproductibila.

Ganditi-va ce se poate intampla de exemplu pe un mod semiautomat in cazul in care apare o sursa neasteptata de lumina in cadru. Fotografiile facute cu acea sursa de lumina in cadru ar putea sa iasa subexpuse. Daca insa era ales modul manual (fara auto-ISO; cu auto-ISO nu mai vorbim de mod manual) atunci expunerea nu va mai fi influentata de acea sursa de lumina.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Foto Majorat

Mesajde Merlin » Mie Mai 25, 2011 9:10 pm

Buna LiviuP! Eu as spune sa mai revezi o data fraza asta
.." Ganditi-va ce se poate intampla de exemplu pe un mod semiautomat in cazul in care apare o sursa neasteptata de lumina in cadru. Fotografiile facute cu acea sursa de lumina in cadru ar putea sa iasa subexpuse. Daca insa era ales modul manual (fara auto-ISO; cu auto-ISO nu mai vorbim de mod manual) atunci expunerea nu va mai fi influentata de acea sursa de lumina."
Ceva ii cam pe dos aci! Spor!!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Foto Majorat

Mesajde LiviuP » Mie Mai 25, 2011 9:20 pm

Merlin scrie:Buna LiviuP! Eu as spune sa mai revezi o data fraza asta
.." Ganditi-va ce se poate intampla de exemplu pe un mod semiautomat in cazul in care apare o sursa neasteptata de lumina in cadru. Fotografiile facute cu acea sursa de lumina in cadru ar putea sa iasa subexpuse. Daca insa era ales modul manual (fara auto-ISO; cu auto-ISO nu mai vorbim de mod manual) atunci expunerea nu va mai fi influentata de acea sursa de lumina."
Ceva ii cam pe dos aci! Spor!!


Salut Merlin,

Nu inteleg...

Eu am vrut sa spun ca in mod manual (M) expunerea fiind constanta (definita de utilizator) ea nu va fi influentata de aparitia unei surse de lumina mai mult sau mai putzin neasteptate in cadru. Daca era pe un mod semiautomat (P, S, A) atunci expunerea era calculata de aparat in functie de acea sursa de lumina putand rezulta un cadru subexpus. E ceva gresit aici?

Daca da, te rog sa ma corectezi.

Multumesc!

Liviu
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Foto Majorat

Mesajde Merlin » Vin Mai 27, 2011 10:39 am

Teoretic nu .. insa practic da! Adica .. daca tu ai setat un anumit timp, o anumita diafragma si un anumit ISO .. in modul Manual .. si brusc iti apare o lumina neasteptata in cadru exact in timpul cand ai declansat .. ghici ce se intampla cu fotografia inregistrata? Mai este expusa normal ori va fi arsa (pentru ca tu ai calculat o anumita expunere si brusc ai mai multa lumina, setarile ramanand aceleasi)? Pe cand, in modurile semi-automate ori cu auto-iso activat (modul M) aparatul corecteaza instantaneu expunerea corecta (mai mult sau mai putin corect in functie de modul de masurare al luminii folosit) in cazul in care conditiile de iluminare s-au modificat instantaneu. Spor si lumina constanta!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Foto Majorat

Mesajde LiviuP » Vin Mai 27, 2011 1:32 pm

Aici cred ca ai dreptate (de fapt daca stau sa ma gandesc chiar am experimentat astfel de situatii in ultima vreme).

Totusi mai este situatia cand sursa de lumina era prezenta deja acolo unde fotografiezi, doar ca nu era incadrata. Daca folosesti de ex modul A si prinzi si sursa in cadru atunci risti sa ai un cadru subexpus. Daca insa folosesti M atunci sursa de lumina va iesi supraexpusa (ceea ce nu prea cred ca e o problema in afara situatiei in care ea insasi e subiectul fotografiei) dar restul cadrului (care contine si subiectul) va iesi bine expus.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Foto Majorat

Mesajde aMac » Lun Iun 16, 2014 5:02 pm

Că tot veni vorba de fotografiat majorate fără bliț, am și eu o întrebare:
Pot folosi un bliț extern manual (fără funcție TTL) pentru fotografia de eveniment (tot un majorat)? Având în vedere că în ceea ce privește încăperea sunt sigur că v-a fi mai puțin luminată, condițiile sunt asemănătoare cu cele discutate mai sus.

Blițul e un YONGNUO 560 III.
aMac
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 16, 2014 4:27 pm

Re: Foto Majorat

Mesajde moaartea » Mar Iun 17, 2014 10:32 pm

aMac scrie:Pot folosi un bliț extern manual (fără funcție TTL) pentru fotografia de eveniment (tot un majorat)? Având în vedere că în ceea ce privește încăperea sunt sigur că v-a fi mai puțin luminată, condițiile sunt asemănătoare cu cele discutate mai sus.


nu prea am citit foarte atent ce s-a discutat dar am sa incerc sa raspund eu scurt si la obiect.

TEORETIC DA, PRACTIC NU.

altfel spus daca ai blitul PE CAMERA nu prea merge, nici daca ii faci bounce sau altceva nu prea poti sa compensezi daca se misca lumea....daca faci poze statice -gen "cu maimuta" atunci da pt ca faci 3-4-5 poze de test sa iti setezi blitul pe puterea care trebuie si pe urma faci una buna la final.

daca ai blitul NUU pe camera -de ex pe un stativ sau in alta parte - atunci mai ai sanse--in sensul ca acel blitz il pui pe bounce la o putere prestabilita si sti ca daca lumea e aproape de acel loc de unde faci bounce mai inchizi diafragma si daca e mai departe o mai deschizi. problema e ca daca il lasi pe slave optic la orice declansare de blitz-nu doar de la aparatul tau ci de la orice alt aparat - blitul se va declansa, si iti mananca din baterii si in unele cazuri poate o facut cineva o alta poza cu o fractiune de sec inaintea ta si nu mai declanseaza blitul extern pt ca nu a avut timp sa se reincarce...daca folosesti triggere wireless scapi de aceasta problema, dar asta e alta poveste...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Foto Majorat

Mesajde aMac » Mie Iun 18, 2014 11:06 pm

Mulțam de informație, deci până la urmă tot triggerele-s sfinte.
aMac
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 16, 2014 4:27 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron