Acum este Dum Apr 28, 2024 2:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Mesajde corneliu.s » Mar Oct 25, 2011 8:14 pm

Salut,
Ma intereseaza cum pot face fotografii indoor, in lumina scazuta(petrecere) astfel incat subiectii sa iasa in fata intunericului, fotografia sa nu iasa perfect luminata. Detin un d90, nissin di 622 mark2, 35 mm 1.8 si obiectivele de kit.

Ar trebui sa nu folosesc flashul ci doar un iso mare?

Multumesc,
Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Mesajde RRS » Mar Oct 25, 2011 8:37 pm

ridica ISO pana la o valoare care sa iti dea minim 1/60 la f 1.8, fara flash
cu flash pune pe manual la 1/100 sau 1/125 si iso 1000 sau mai mult, f4 de exemplu... flash TTL
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Mesajde corneliu.s » Mar Oct 25, 2011 9:16 pm

Multumesc pentru promptitudine. Din pacate, cred ca puterea minima la care flash-ul meu poate declansa este de 1/32. Am un nissin di622 mark2. Crezi ca este posibil asa ceva sau doar nu ma pricep eu. Daca chiar asa este cum as mai putea diminua din puterea flashului? sa-i pun un diffuser? sa dau cu el in intors in spatele meu?

Multumesc foarte mult si astept cu nerabdare ajutorul vostru.
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Mesajde corneliu.s » Mar Oct 25, 2011 9:18 pm

Asta spun cei de la Nissin pe website-ul lor:
"Variable Power
When selecting manual power operation, choose from one of the six variable powers for the best lighting effect.
The power level is provided from full power (G.No.44) down to 1/32nd power in 1.0Ev increments."

So...
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Mesajde RRS » Mar Oct 25, 2011 9:55 pm

pune-l prin incercari de la 1/16 pana la valoarea care iti va asigura o expunere corecta. sigur, fa bounce in pereti, mai precis in tavan la 45-60 de grade. incearca, incearca, incearca. nu poti primi o metoda sigura pentru ca vei fi doar tu acolo :)
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Mesajde koddi » Mie Oct 26, 2011 8:49 am

Salut!

Ma bag si eu, ca am tot un D90 si aceeasi problema, incepator la folosire blitz.

La D90 poti diminua puterea blitzului din reglajul de expunere (tinand apasat pe butonul de deschidere a blitz-ului aparatului si modificand cu una din rotitele aparatului, pana la -3 trepte). Cu blitz-ul extern atasat, acest reglaj diminueaza puterea flash-ului, care nu mai lumineaza atat de puternic.

Un alt efect interesant, care sa nu strice atmosfera specifica, este folosirea filtrului de blitz portocaliu, care coloreaza mult mai cald mediul fotografiat.

In ceea ce priveste blitz-ul, cunostintele mele nu sunt prea avansate, asa ca imi scuzati eventuala mentionare a unor termeni gresiti.
koddi
 
Mesaje: 103
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:04 am

Re: Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Mesajde nonyhaha » Joi Noi 24, 2011 4:33 pm

pentru a beneficia de lumina din camera, pune un filtru de lumina pe blit sa fie de aceeasi temperatura, si scade viteza de expunere la 1/40-1/60. iso 800 pentru d90, diafragma in functie de cum vrei sa iasa. succes!
nonyhaha
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Sep 29, 2010 8:57 am

Re: Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Mesajde Merlin » Joi Noi 24, 2011 10:42 pm

Pai fratilor, omu' a spus ca sunt lumini disco, credeti ca mai este vorba despre o temperatura de culoare constanta? M-as mira sa fie un singur bec p'acolo de o singura temperatura de culoare!

Singura solutie, daca vrei sa captezi si lumina ambientala si sa ai si subiectul iluminat OK este sa iti setezi body-ul pe modul de lucru Manual, apoi alegi o diafragma cuprinsa intre f/1,8 - maxim f/4, timpul T - maxim 1/60, ISO cat mai ridicat (la D 90 poti urca linistit pana la 1000 - 1200), si din blit doar putina lumina cat sa suplimenteze lumina ambientala insa nu atat de multa incat sa strice farmecul si sa o anuleze. Mai setezi blitul pe perdea posterioara, il asezi in bounce vertical si te rogi apoi ca subiectii sa nu alerge p'acolo cu viteza luminii. Cu alte cuvinte, astepti cu degetul pe "tragaci" momentul culminant (punctul care delimiteaza faza ascendenta de cea descendenta a miscarii. Trebuie sa anticipezi momentul cand subiectul pare ca este imobil si sa declansezi. Altfel risti sa ai ceva halo-uri pe langa ei, in special unde ai miscare cu viteza mare).

P.S. - iar daca spatiul iti permite si poti folosi 35-ul, seteaza body-ul pe Manual la un T ~ 1/60 - 1/100, ISO - pe auto-iso daca are D 90 si diafragma pe la f/2; mai setezi modul de masurare al luminii pe Spot si, daca blitul iti permite il vei folosi doar pt ajutorul pe care il poate da in realizarea focalizarii: opresti declansarea blitului si il lasi pe post de lampa pt ajutor de focalizare. Asta te va ajuta sa focalizezi mult mai rapid si corect!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Mesajde nonyhaha » Vin Noi 25, 2011 10:00 am

Luminile disco nu inseamna numai si numai strobo si laser. toate luminile colorate mai lente, care te-ar interesa sa iasa intr-o poza, sunt activate de becuri cu incandescenta sau halogen. daca vrei sa iasa acele culori asa cum le vezi la fata locului, trebuie sa pui un filtru sa se pupe cu becul ce ajuta la iluminare.
nonyhaha
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Sep 29, 2010 8:57 am

Re: Fotografii la restaurant cu lumini disco. Cum se fac?

Mesajde bogdanbudai » Dum Mai 06, 2012 9:58 am

Tot de lumina indoor ma intereseaza si pe mine , doar ca e vorba de fotografie in interiorul unui restaurant.Folosesc un Nikon D3000 cu blitzul din dotare.Vreau sa stiu mai exact ce setari sa faci pe modul manual sau aperture sau oricare altul pentru a scoate niste cadre ok in interiorul unui local , noaptea.
multumesc
Avatar utilizator
bogdanbudai
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 12:02 pm
Localitate: Botosani

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori