Acum este Dum Apr 28, 2024 10:37 am

Articole Nikonisti.ro

prima nunta, setup low budget

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde Andrei212 » Joi Ian 19, 2012 9:40 pm

Am uitat sa intreb, daca are ceva daca folosesc un filtru cpl pe obiectiv, il folosesc pt protectie mai mult. Si inca o chestie cei care au mai fost la nunti ?este oky cat mia oferit ea, adica 200eur, mie mi se pare cam mult, mai ales ca e prima data. Si daca credeti ca voi reusii ceva aproape "profi" cu obiectivul din kit si blitul sb 600 si poate 50-ul ?mie oarecum frica, deoarece voi fi singurul platit si nah. . .nu mie tot una
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde Andrei212 » Joi Ian 19, 2012 9:47 pm

Nunta va fi doar in 12mai numai ca vreau blitul cat mai repede sa il stapanesc bine de tot tana atunci
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde corneliu.s » Joi Ian 19, 2012 10:02 pm

Observatii:
1. nu cred ca-ti vor ajunge 2 carduri de 2 giga. Cred ca va trebui sa renunti la rawpt ca ocupa mult(tragi numai jpeg, daca e nevoie la dimensiune medie si nu mare).
2. ai spus ceva de 50 mm la 200 de ron? Nu cred ca-l vei gasi la acesti bani. Si in plus 50 mm nu te va ajuta ABSOLUT DELOC la restaurant. Ai fi putut sa-l folosesti la sedinta foto in parc sau in alte locuri dar nu in restaurant. Este extraordinar de lung si iti va parea foarte rau(proprie experienta cu 35 mm. deci cu 50 e mai rau) mai ales pentru ca nu vei schimba 50-ul cu 18-55-ul non stop.
3. tragi in modul program cu blitzul pus pe ttl. Nu te risca cu alte "artificii" si "experimente" la nunta oamenilor. O sa inveti sa folosesti flashul relativ repede. Nu-ti face griji.
4. white-balance-ul il lasi pe flash, sau, in cazul in care peretii/tavanul/draperii sunt super colorate, il faci tu cu ajutorul unei coli de hartie
5. cumpara flashul(600 ron sa zicem) si de restul eu as cumpara 2(poate 3 seturi de baterii) + un incarcator(sau poate ai pe acasa) + cardurile de memorie necesare + un difusser pentru blitz(doar in cazul in care tavanul este prea inalt).

Atat pana acum, daca mai ai nelamuriri scrie aici si eu iti pot raspunde daca stiu.

Multumesc,
Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde Merlin » Joi Ian 19, 2012 10:11 pm

1) Daca ai unfiltru de polarizare circulara ca cpl nush ce inseamna, il dai jos ,, ala iti papa 2-3 stopuri de lumina.
2) Daca aparatul iti permite grade Kelvin ... seteaza din ele WB-ul.
3) - trage pe manual (M) .. te joci cu Timpul intre 1/30 - 1/125; ISO cat de mult te lasa inima si un f rezonabil, pana in f/6,3 la grupuri e suficient. Restul depinde de ce vrei sa faci tu, ce vrei sa exprimi prin fotografia respectiva.
4) blitul il poti lasa pe i-TTL cu bounce la 60 - 75 grade vertical cand il folosesti.
5) - poti trage pe A atunci cand folosesti 50-ul sa tragi instantanee: setezi modul de masurare pe Spot,cel mult pe Preponderent central si-i dai bice. Daca poti seta si Auto-ISO este si mai bine. In cazul asta treci pe M, setezi un timp de 1/80 sau 1/100, diafragma la 1,8 - 2 si ISO pe auto intre limitele stabilite de tine.

6) - se pot face foto profi si cu mai putin ;)

P.S. - tocmai pentru ca sculele nu te ajuta prea mult, trebuie sa tragi RAW. Te mai scoti la editare!!
- 50-ul tocmai pt ca este lung le va asigura intimitate subiectilor si vei putea trage instantanee fara sa te simta ca esti cu obiectivul pe ei. 35-ul nu-i nici cal si nici magar! Eu am un 24-70 si din peste 70.000 de foto de eveniment nu am mai mult de 100 poate 200 in zona 50 mm. Ori sunt la maxim (70mm) ori sub 28 mm. Ce poti face cu 35-ul poti face foarte bine cu biectivul de kit si cu putin blit subtil. Insa nuvei putea face in ruptul capului cu 35-ul ceea ce vei face cu 50-ulpe DX. Parerea mea ..spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde corneliu.s » Joi Ian 19, 2012 10:38 pm

Noi doi, Merlin nu ne prea sincronizam aici insa chiar apreciez si respect parerea ta. Eu cred ca am fost putin mai realist si am incercat sa ma pun in pielea lui(de incepator).
Astept sa ne spui cum decurge pregatirea ta si sa ne arati fotografii.

Multumec,
Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde Merlin » Joi Ian 19, 2012 10:57 pm

se prea poate .. pot intreba cu privire la ce anume vis-a-vis de pregatirea mea??

P.S. pozici poti gasi aci:

- marea majoritate facute cu o sapuniera - http://merlingl.multiply.com
- sau ... restul cand primesc raspuns la intrebarea care nu prea mi se pare relevnta cu subiectul .. ci doar o mica aroganta!

P.S. - incepator ori ba, fotografiile trebuiesc facute cum se cuvine, asa ca nu vad cale de mijloc!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde razvan_denis » Joi Ian 19, 2012 11:12 pm

corneliu.s scrie:3. tragi in modul program cu blitzul pus pe ttl. Nu te risca cu alte "artificii" si "experimente" la nunta oamenilor. O sa inveti sa folosesti flashul relativ repede. Nu-ti face griji.
4. white-balance-ul il lasi pe flash, sau, in cazul in care peretii/tavanul/draperii sunt super colorate, il faci tu cu ajutorul unei coli de hartie

De ce program?

Daca mediul are mai multe spatii colorate ce te faci, ajustezi manual in functie de suprafata din care reflecta lumina? Personal cred ca, in cazul lui Andrei212, "auto" functioneaza cel mai bine, cu procesare ulterioara daca e neaparat nevoie.
razvan_denis
 
Mesaje: 193
Membru din: Lun Sep 19, 2011 11:58 am

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde corneliu.s » Joi Ian 19, 2012 11:26 pm

pentru Merlin: Scuze Merlin. Greseala mea. "Astept sa ne spui cum decurge pregatirea ta si sa ne arati fotografii." ii era adresata lui Andrei212 insa nu am specificat.
pentru razvan_denis: ma intrebi "de ce program" si totusi ai citat alte subpuncte. Treaba sta in felul urmator. Modul in care tragi(Manual, Program, Aperture priority etc) nu are treaba cu culoarea suprafetei care reflecta lumina. Culoarea suprafetei care reflecta lumina are treaba cu balansul de alb.
Eu ii zic sa foloseasca modul Program tocmai ca sa nu duca gija setarilor si sa aiba grija la compozitie, incadrare si altele. Faptul ca este incepator, daca greseste cu fixarea unui parametru(i.e. diafragma) si nu-si da seama ce se intampla poate interveni panica si astfel poate rata momente pana isi da seama care este cauza.

Aceasta este parerea mea (tot de incepator, de altfel...)

Multumesc,
Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde Merlin » Joi Ian 19, 2012 11:49 pm

Despre folositul modului Program: este indicat atat timp cat esti obisnuit sa tragi cu ochiul sa vezi ca nu cumva timpul afisat sa fie mai mare decat focala si astfel sa tragi cadre miscate si pentru faptul ca poate comunica mai bine cu blitul pentru folosirea mai simpla si rapida a acestuia in mod i-TTL cu supra - ori sub-compensarea de rigoare a expunerii aparatului ori a blitului pentru a pastra lumina ambientala. Tocmai asta poate fi complicat pentru un incepator, sunt prea multe variabile de care trebuie sa tina cont si pe care s ale struneasca intr-un timp prea scurt si intr-o valtoare a evenimentului care de cele mai multe ori are o dinamica foarte crescuta. Mai ales la restaurant. Pe de alta parte, mie personal, imi pare obositor acest mod (de aia nici nu-l folosesc) atunci cand ai nevoie de dof ingust. Posibil sa ma fi obisnuit eu prost. Eu as recomanda acest mod afara unde este lumina suficienta!

P.S. restul sunt aci ... http://dorinbalanescu.multiply.com/photos


Oricum ... ia un blit si trage tare pana atunci pe undeva printr-o biserica ori printr-un restaurant mai intunecat, poate prin discoteca ... o sa iti creasca gradul de antrenament.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde Andrei212 » Vin Ian 20, 2012 10:30 am

Filtrul cpl filtru de polarizare circulara. Ma gandeam sa il dau jos sa nu fure din lumina. Eu stiu sa fac setarile sa scot poze pe A si pe M, pe P ma enereaza sa il folosesc, mai ales la portrete ca nu inchide destul diafragma si nu am un dof mare sa iese fundalul blurat si subiectul sa fie mai sharp. Ma gandesc ca un f8 cu blitul o sa iasa portrete oky, poate ridic la iso 800 si cu f16. Mai este pana la nunta, doar ca vreau sa imi fac o idee la ce ma asteapta. Apropo, sa cumpar si un difuser mic pt blit, ca este destul de inalta cladirea. . .
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori