Acum este Dum Apr 28, 2024 3:54 am

Articole Nikonisti.ro

NIKON D800 pentru wedding

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde Morphy » Joi Mar 01, 2012 5:22 pm

ZAPCIU scrie:Eu as pune si autofocusul la plusuri , nu putine sunt cazurile in care un d700 da rateuri sau nu focalizeaza pe intruneric.


Rateuri cu D700 nu am avut cat timp am tras cu el... nu acelasi lucru pot spune de concurentul direct de la Canon.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde LiviuDumitru » Joi Mar 01, 2012 8:16 pm

Ce observ eu e ca unii spera ca D800 ar fi mai bun la focus desi inca n-au pus mana pe el in plus considera ca D700 rateaza focusul, fotograful fiind exclus din ecuatie.
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde stefanev » Joi Mar 01, 2012 9:56 pm

depinde pe ce fel de autofocus tragi, puncte, etc.

Eu trag cu D 7000 (da am scris corect) in club ( si scuzati... dar lumina din club e muuuult muuuuult mai slaba decat in biserica la o nunta) si nu-mi face probleme la autofocus. E oarecum o comparatie mere cu pere (FX si DX), dar D700 si D800 sunt superioare la AF decat D7000. Asadar va rog ma scuzati dar eu NU VA CRED ca aveti probleme cu focusul si ca problemele ar fi de la aparat si nu la fotograf ca nu stie sa seteze aparatul.
Echipamente folosite de mine: D7000, NIKON 35mm f:1,8 sau NIKON 50mm f:1,4, SB-800

E logic ca pe AF-A si single focus point sa-ti dea rateuri in low light si zone fara contrast major, dar in manualul de utilizare sunt descrise mai multe moduri de focalizare. In reteta esecului la autofocus intra si obiectivele intunecoase (aici chiar nu ai sanse sa nimeresti focusul)... si totusi nu e de la aparatul foto problema.

LE: in cluburi nu am tras cu D700, dar la evenimente am avut pe mana si nu mi-a facut probleme.

LE2: wedding sau nunta .... hai ca de acum alunecam in zona penibilului in opinia mea. Sariti cu gura sa corectati omul pt ca a folosit un cuvant in engleza. De acum inainte va rog sa mazgaliti si literele de pe selectoarele aparatelor foto... in loc de A (Aperture) mazgaliti un D (de la Diafragma), in loc de ISO ( International Organization of Standardization) sa scrieti OIS (Organizatia internationala de standardizare) iar cand va e foame sa comandati un caine fierbinte (hot dog) pt ca suntem traditionalisti si "protectori" ai limbii romane, nu promovam alte limbi. E mai grav sa ai dificultati in scrierea corecta in limba romana decat daca ai folosi un termen in engleza.

Haideti sa limitam offtopicurile facute la bascaleala si sa discutam mai mult despre fotografie in lumea reala.
Ultima oară modificat de stefanev pe Joi Mar 01, 2012 10:12 pm, modificat de 2 ori în total.
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde Morphy » Joi Mar 01, 2012 10:09 pm

D800 are acelasi senzor de masurare a expunerii cu 91.000 pixeli si acelasi sistem de focalizare automata cu 51 puncte de focus ca D4, iar cine a tras cu Nikon D4 poate spune ca focalizarea este la inaltime...
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 01, 2012 11:43 pm

stefanev scrie: E mai grav sa ai dificultati in scrierea corecta in limba romana:


... sa limitam offtopicurile facute la bascaleala ...


Excelent, subscriu.
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Vin Mar 02, 2012 12:07 am, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde sulzer1110 » Joi Mar 01, 2012 11:46 pm

stefanev scrie:LE2: wedding sau nunta .... hai ca de acum alunecam in zona penibilului in opinia mea. Sariti cu gura sa corectati omul pt ca a folosit un cuvant in engleza. De acum inainte va rog sa mazgaliti si literele de pe selectoarele aparatelor foto... in loc de A (Aperture) mazgaliti un D (de la Diafragma), in loc de ISO ( International Organization of Standardization) sa scrieti OIS (Organizatia internationala de standardizare) iar cand va e foame sa comandati un caine fierbinte (hot dog) pt ca suntem traditionalisti si "protectori" ai limbii romane, nu promovam alte limbi. E mai grav sa ai dificultati in scrierea corecta in limba romana decat daca ai folosi un termen in engleza.

Haideti sa limitam offtopicurile facute la bascaleala si sa discutam mai mult despre fotografie in lumea reala.


Puiule, bati campii! Comparatiile tale sunt puerile si sunt duse la extrem. Daca am uitat si sa rostim cuvantul nunta avem probleme mari la "mansarda" sau incercam cu tot dinadinsul sa ne remarcam cunostintele de limba engleza. Asta am vrut sa scot in evidenta. Tu "bati" in alta zona si nu esti in subiectul offtopicului (in-afara-subiectului) deschis de mine.

Daca ti-e mai usor sa spui wedding in loc de nunta de ce ai mai scris in limba romana, sau de ce nu ceri cartofi in limba engleza cand mergi la piata? Ce usor se poate spune "potato" in loc de "cartof".

Pfff.....
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde stefanev » Joi Mar 01, 2012 11:59 pm

ok, va inteleg....

Dar ce nu inteleg: de ce pe site-ul dumneavoastra scrie Marius Bulzan Photography ??? Va este rusine sa scrieti in romana ? Sau nu stiati cum sa transpuneti in romana ? Ne dam rotunzi cand spun altii alte cuvinte gen wedding (apropo ... va rog sa traduceti "trash the dress" de fiecare data cand vedeti si suprascrieti cu "strica rochia") dar cand "englezismele" sunt folosite in contexte proprii sunt total permise.

Fiecare are dreptul la o opinie... dar ce NU avem dreptul e sa stricam topicul omului care a cerut un sfat. In consecinta acesta este ultimul mesaj offtopic cu scuzele de rigoare autorului !!!

O seara cat mai frumoasa !!
Ultima oară modificat de stefanev pe Vin Mar 02, 2012 12:25 am, modificat 1 dată în total.
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde sulzer1110 » Vin Mar 02, 2012 12:10 am

stefanev scrie:ok, va inteleg....

Dar ce nu inteleg: de ce pe site-ul dumneavoastra scrie Marius Bulzan Photography ??? Va este rusine sa scrieti in romana ? Sau nu stiati cum sa transpuneti in romana ? Ne dam rotunzi cand spun altii alte cuvinte gen wedding (apropo ... va rog sa traduceti "trash the dress" de fiecare data cand vedeti si suprascrieti cu "strica rochia") dar cand "englezismele" sunt folosite in contexte proprii sunt total permise.

Fiecare are dreptul la o opinie... dar ce NU avem dreptul e sa stricam topicul omului care a cerut un sfat. In consecinta acesta este ultimul mesaj offtopic cu scuzele de riguare autorului !!!

O seara cat mai frumoasa !!


:D Esti dragut. Multumesc pt reclama. Nu ca as fi avut nevoie, dar multumesc. :D

Nu ma obosesc sa iti explic de ce "Photography" si nu "Fotografie" pentru ca SIGUR nu ai intelege.
Dar ai fost dragut. :) Noapte buna!

PS: "Riguare" e tot in engleza? ...ca in romana sigur nu e.
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde LiviuDumitru » Vin Mar 02, 2012 12:33 am

Morphy scrie:D800 are acelasi senzor de masurare a expunerii cu 91.000 pixeli si acelasi sistem de focalizare automata cu 51 puncte de focus ca D4, iar cine a tras cu Nikon D4 poate spune ca focalizarea este la inaltime...


Bun daca tu nu ai avut rateuri cu D700 si spui ca sistemul de focus al lui D4 e la intaltime care ar fi imbunatatirea noului sitem de focus ?
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mar 02, 2012 12:44 am

Livik scrie:
Morphy scrie:D800 are acelasi senzor de masurare a expunerii cu 91.000 pixeli si acelasi sistem de focalizare automata cu 51 puncte de focus ca D4, iar cine a tras cu Nikon D4 poate spune ca focalizarea este la inaltime...


Bun daca tu nu ai avut rateuri cu D700 si spui ca sistemul de focus al lui D4 e la intaltime care ar fi imbunatatirea noului sitem de focus ?


Sensibilitatea crescuta cu o treaptă ?

Algoritmii noi ?

Colaborarea cu senzorul de 91.000 pixeli pentru recunoasterea scenei, inclusiv Face recognition ?

Asta nu inseamna neaparat că utilizatorii care nu s-a descurcat cu D700 o sa faca mai multe imagini clare cu D800 :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator