Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:31 pm

Articole Nikonisti.ro

NIKON D800 pentru wedding

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde LiviuDumitru » Dum Mar 04, 2012 12:31 am

Specificatiie 5D3 se apropie mai mult de preferintele mele actuale 22 mpx 6 fps iso 25600 suna bine ... :oops:
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mar 04, 2012 12:41 am

Livik scrie:Specificatiie 5D3 se apropie mai mult de preferintele mele actuale 22 mpx 6 fps iso 25600 suna bine ... :oops:


”Almost all cameras do the same sort of thing:
they measure light and capture it on film or a digital sensor.”

:-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde LiviuDumitru » Dum Mar 04, 2012 1:13 am

Sigur domnule Grozescu doar ca imi place sa visez, sa ma intreb cum ar fi daca... si sa ma uit si in gradina altora, dupa cum mi-a placut sa scriu si in topicul cu dorintele pt Nikon, citatul din semnatura l-am pus intr-un moment de realism maxim cand citisem prea multe mesaje de tipul ce camera e mai buna. Imi place ca exista un forum doar pt nikonisti ... :lol:
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

NIKON D800 pentru wedding

Mesajde boboc » Sâm Mar 10, 2012 2:11 pm

5D mi se pare extrem de scump, cu 500e in plus se poate cumpara un D3s :)
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde Paul7 » Dum Mar 11, 2012 9:09 pm

stefanev scrie:Fratilor ... faceti niste afirmatii de te doare mintea. Daca si-ar bate capul sa contrargumenteze cele spuse de voi, tot ati crede in continuare ca D700 va creste in performanta la focalizare daca ii montati grip. (apropo ... tare duma si as fi curios de o explicatie plauzibila in afara faptului ca sta mai bine in mana).

Hai sa o luam pas cu pas...
1. Doar cu aparatul si cu acumulatorul standard, obtii 5 maxim cadre pe secunda, cu autofocus intre ele.
2. Exista o modalitate de setare pentru ca aparatul (in aceleasi conditii ca mai sus) sa-ti furnizeze 8 cadre pe secunda (o serie de setari pe care nu le mai tin minte), dar fara autofocus intre cadre.
3. Montezi grip-ul pe D700, pui inca un acumulator EN-EL3e - ramai tot la maxim 5 cadre pe secunda.
4. Inlocuiesti bateria EN-EL3e (care furnizeaza 7,4v) cu mai puternica EN-EL4(a) (care furnizeaza 11,1v) si, surpriza, vei obtine maxim 8 cadre pe secunda cu autofocus intre ele...

Deci, intr-adevar, montarea gripului nu-ti va aduce un spor de performanta la focalizare, in schimb, folosirea grip-ului impreuna cu bateria EN-EL4(a) cu siguranta va creste viteza de focalizare, si se vor putea obtine 8 cadre pe secunda cu autofocus intre ele (o crestere cu maxim 75% a vitezei de focalizare)... Din datele pe care le detin (sunt posesor de D700, uneori folosit cu grip si EN-EL4) nu pot presupune decat ca sistemul de focalizare de pe D700 este, in linii mari, foarte apropiat (daca nu acelasi) cu cel de pe D3. Bateria in schimb, este cea care-l tine in frau (mai concret, lipsa voltajului aditional de la 7,4v la 11,1v)...

Repet, este doar parerea mea, bazata pe utilizarea D700-lui si, ocazional, a D3-ului...
Paul7
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Aug 03, 2009 11:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde gherasimmarian » Mie Apr 04, 2012 11:02 pm

am deschis topicul cu un scop :mrgreen:
am si D700 cu grip si en-el4 e super tare dar nu probasem D800
am luat si D800 foarte lent 4fps minusuri ISO 3200 6400 comparat cu D700 daca faci resize la 12 mp e ok ai o imagine mai buna , vizualizare poze pe display greoaie poate din cauza marimi fisierului..
cat despre folosirea lui la nunta nu as recomanda ....
Avatar utilizator
gherasimmarian
 
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Feb 25, 2012 3:41 pm
Localitate: iasi

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde madmantnt » Dum Apr 08, 2012 10:31 pm

stoica.alex scrie:Dupa parerea mea D800 e foarte bun pentru sedintele foto cu mirii dinainte sau dupa nunta pentru ca beneficiezi de rezolutia unui aparat format mediu pe un DSLR.





format mediu, tu gandesti ce zici, cum sa compari un fx cu un senzor de format mediu? blasfemie.
Avatar utilizator
madmantnt
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Mar 20, 2012 10:12 am
Localitate: Iasi

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde RRS » Dum Apr 22, 2012 9:03 am

Ca sa raspund la subiect:
D800 este considerat (DXOMark) cel mai "ok" aparat din lume. Venind dintr-un domeniu unde marketingul si vanzarile se mananca pe portii zilnice diferite in fiecare moment, nu cred in sloganul "reclama se face la produsul care nu se vinde". In plus apreciez ca nu e o reclama concurentiala cu "cei rosii". Personal apreciez ca DXOMark isi face foarte bine treaba, si evident D800 e un aparat exceptional.

Cred ca putem vorbi de 2 curente in fotografia de nunta: fotojurnalism si fine art/fotografie artistica de nunta. Oricum nu exista un curent pur, pentru ca in ziua evenimentului pe fuga si organizarea romaneasca e greu sa faci fine art :) La sedinta foto e altceva...
In primul caz ai nevoie de un aparat rapid, ISO, autonomie si sa fie usor.
Spun asta pentru ca am folosit D700, grip cu baterie in el :), SB900 si 70-200... iti trebuie capacitati fizice foarte bune si rezistenta pentru o zi intreaga. Un D3 sau 3s cu grip incorporat, si mai ales nefolosind flash...e altceva.
ISO-ul ridicat e specific fotojurnalismului, si exceptional pentru cei care fotografiaza sport, mai ales cand trag la diafragme /DOF care sa le asigure o imagine corecta la tiparul intr-o revista; degeaba tragi la un bazin olimpic cu f2.8, in spatele inotatorului vei avea supraexpunere pentru ca dof-ul e ingust... iar la f9 sau 11 ajungi la un high ISO pe care probabil si D700/800 le suporta greu - insa exista varianta de a folosi un trepied si de a vana momentul, in anumite situatii :)

revenind la d800, personal as fi incurcat de greutatea pe care ar trebui sa o suport cu grip si flash, iar fisierele raw de mari dimensiuni (care ar ajuta prin crop si la incadrarile mai neglijente) mi-ar incarca rapid cardurile, workflow-ul de editare (sa incarci 1000 de fotografii in LR4 si sa le editezi necesita o racheta de computer), si nu in ultimul rand ar creste bugetul de achizitie - si asta s-ar reflecta intr-o crestere a pretului pe care il vand clientului. Nu cred ca pe client il intereseaza cum imi fac eu bugetul si cum amortizez investitia :)
Pentru mine calculul e simplu: inca 3-4 carduri cca. 1000 de lei, suplimentare memorie PC inca 600 lei si nu vreau sa ma gandec la upgrade-ul procesorului/placa de baza. Cred ca se poate ajunge la achizitia unui obiectiv la f 1.4 usor :) sau la un concediu, la publicitate online pe cateva luni - care sa atraga clientela, buget familie cateva luni bune etc. SI asta de ce? Pentru a fi la moda? Daca am golf 6 sunt mai tare decat cei cu golf 5?

Probabil, cine cumpara D800 il foloseste pentru studio, sedinte foto comerciale - adica momente unde nu e graba mare - si intentioneaza sa faca un upgrade la carduri, calculator... amicii mei care sunt designeri si lucreaza si tipar sustin ca 10-12MP sunt suficienti... evident daca incadrezi bine :)

Parerea mea e ca la nunta D3s sau D4 raman cele mai bune alegeri, vazand si comparatiile cu ce a scos Canon pana acum, la capitoul ISO sunt diferente mari... D3s ramane campion, cu cel putin 10% peste locul 2. (http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Ratings/(type)/usecase_sports)

Eu trag frecvent la ISO ridicat (peste 3200, de unde incep sa se vada clar diferentele intre senzori) si clientii mei apreciaza faptul ca "ma joc cu lumina" si fotografiile arata natural, cu tot cu umbre... In bisericile mai putin luminoase, merg linistit pe 12800, dar am ajuns si mai sus pentru incercari... iar modul in care LR4 prelucreaza noise-ul si expunerea...ajuta enorm.

Multi fotografi cauta asiduu lumina existenta si reflectata pentru a avea cadre unice, interesante. Probabil ca din unghiul potrivit si folosind flash, cadrele sunt mai usor de realizat... multi fotografi au pozitii prestabilite la biserici, de exemplu.

In alta ordine de idei, sunt fotografi cu renume mondial (si chiar romani) care trag nunti cu D700, D3, si care daca nu vor fisponsorizati de producator, nu vor face un upgrade, pentru ca nu au nevoie (declaratia unuia dintre ei). Pe partea Canon, 5markII e la fel, nu multa lumea isi doreste III-ul. De ce? Pentru simplul motiv ca echipamentul existent e suficient si face fata conditiilor de fotografiere si cerintelor fotografului!

Eu votez impotriva folosirii D800 la nunta, pentru cei care deja au un full frame... pentru orice alt tip de fotografie, mi-l doresc si eu :)
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde eminence » Joi Apr 26, 2012 4:57 pm

@RRS Foarte realist gandit


madmantnt scrie:format mediu, tu gandesti ce zici, cum sa compari un fx cu un senzor de format mediu? blasfemie.


Uite aici niste baieti care au analizat putini "blasfemia": http://www.youtube.com/watch?v=9UBTE4xpvpk
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

Re: NIKON D800 pentru wedding

Mesajde madmantnt » Lun Iun 25, 2012 1:23 am

eminence scrie:@RRS Foarte realist gandit


madmantnt scrie:format mediu, tu gandesti ce zici, cum sa compari un fx cu un senzor de format mediu? blasfemie.


Uite aici niste baieti care au analizat putini "blasfemia": http://www.youtube.com/watch?v=9UBTE4xpvpk




vazut de mult. totusi nu poti compara un senzor fx cu unul medium format. sunt zeci de comparati cu Hasselblad/pentax/Leica 450d. e ca si cum ai spune ca tu ai un bugati care costa WOW si eu am un nisan tunat care coste o optime si te intrec. e fain ce poate sa faca d800, nimeni nu contrazice asta, e tehnologie noua 2012 si Hasselblad H4D-40 e din 2010. de ce nu il compara cu Hasselblad H4D-200MS ca sunt lansate cam in aceeasi perioada. oricat de se incearca si se trage de nikon d800, el nu este facut pentru stilul de fotografie la care hasselblad/pentax sunt de top. d800 isi are nisa lui, oamenii lui cu care trag cu el. nimeni, nici un fotograf care detin un aparat medium format, nu o sa renunte la 'jucaria' lui pentru nikon d800. la fel cum putini trec de la d3s la d4.

oricat de mult tu incerci sa scoti in evidenta nikon d800, nu poti compara asa ceva fx cu mediu format.

da d800 scoate niste fisiere hi-rez frumoase, detaliate, dar ce lentile sunt corectate ca sa scoate in evidenta atata rezolutie, de la nikon cred ca numai 85mm f1.4, restul le cumperi de la alte firme. cand ai sa printezi tu ceva care sa necesite mai mult de 3mp, o sa treaca 200 de ani. degeaba ai atatia mp , degeaba dai bani pe o lentila care costa mai mult decat camera ca sa te bucuri de rezolutia senzorului, daca tu faci printuri de maxim A4.


este aceeasi poveste cu iphone XX si samsung galaxy sX.

cine are cel mai mare bat...
Avatar utilizator
madmantnt
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Mar 20, 2012 10:12 am
Localitate: Iasi

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori