Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:22 pm

Articole Nikonisti.ro

Primul eveniment: un botez. Ceva sfaturi?

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Primul eveniment: un botez. Ceva sfaturi?

Mesajde goangaus » Lun Oct 01, 2012 4:13 pm

Skytalker scrie:Fratilor am si eu o intrebare, daca nu o fi cu suparare...
Stiind ca sinteti incepatori si inca nu stiti sa manevrati aparatul pentru a obtine poze corect expuse cu si fara blitz, de compozitie si de poveste sa nici nu mai amintesc...

Va intreb pe ce va bazati cind acceptati sa acoperiti evenimente de genul topicului de fata ? Adica ce ginditi mai fratilor? - luminati-ma si pe mine va rog. Nu fac nici un repros pentru ca e treaba personala a fiecaruia ce face, dar vreau sa inteleg cum ginditi intr-o situatie de genul asta cind ziceti DA.

Exista persoane care nu dau o importanta deosebita fotografiei in cadrul unui eveniment de familie (de regula botez) si atunci fie faci tu pozele, pentru ca iti place si este si o experienta noua, fie nu face nimeni. Am avut si eu o experienta similara cand am fotografiat doua botezuri la diverse rude fara sa am cine stie ce experienta sau aparatura. Dar nu am fost "angajat" fotograf, doar am fost rugat sa fac cateva fotografii, sa nu ramana evenimentul nedocumentat.
Cred ca daca beneficiarii sunt constienti ca nu ai experienta si totusi nu sunt deranjati de acest aspect atunci nu-i problema, pentru ca oricum nu dau mare importanta.

LE: am vrut sa dau si eu exemplu ca se pot face poze decente si cu blitzul onboard in biserica dar cand am cautat in arhiva si am vazut ce am facut eu acum ~4 ani am renuntat, sunt praf :D
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Primul eveniment: un botez. Ceva sfaturi?

Mesajde bobydinbc » Mie Oct 03, 2012 8:41 pm

Radu_Grozescu scrie:
bobydinbc scrie: dar cum o sa reuseasca sa ajunga la diafragma 1.8??????


În primul rand, ati republicat un mesaj al meu în loc să îl citati.

Apoi, nici măcar nu l-ati citit :-)

Dacă o făceati, vedeati că scrie „aparatul în Program”.

Adică, se răsuceste selectorul de moduri (cilindrul acela de pe partea superioară a aparatului, pe care sunt simboluri si litere) până ce apare P în dreptul reperului.

Dacă doriti neapărat să obtineti 1.8, este suficient să montati un 35/1.8 sau 50/1.8 (in orificiul rotunjit cu margini metalice care apare în fata aparatului la demontarea obiectivului de kit) si o să reusiti, fără probleme, în special în lumină mai redusă (tot în P).

imi cer mii de scuze.....sunt nou pe aici...de fapt am inceput sa frecventez acest site de vreo 2 saptamani.....cu toate ca sunt inscris de vreo cateva luni bune....nu am vrut sa supar pe nimeni
bobydinbc
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 10:03 pm
Localitate: genova

Re: Primul eveniment: un botez. Ceva sfaturi?

Mesajde lucib » Vin Oct 05, 2012 1:58 pm

Mai ales pentru cineva la primul eveniment, apreciez că ar fi mai sigură o diafragmă mai închisă de f/5,6.
La f/1,8, câmpul de profunzime e ff. limitat, iar pt. cineva care nu știe jongla corespunzător cu acesta pentru a obține efecte creative și nu plasează punctul de focalizare acolo unde e optim să fie, va strica pozele mai tare decât dacă va crește ISO_ul. Granulația e neplăcută, dar acceptabilă; ochii personajului neclari și nasul blur-at sunt elemente ce compromit iremediabil imaginea, chiar dacă un alt element (evident nedorit) a ieșit cu claritatea perfectă :D
D800 + D90 + 1 V1 + F60 + F55 + 80-200 2,8 + 50 1,8 + 60 2,8 + 20-35 2,8 + 28-80 + 18-105 + 55-300 + 35 1,8 +... +... pe scurt, dependent de Nikon-uri. Fost proprietar de D70, D3100 si P7100.
Mai multe despre mine, pe http://fotografiecluj.blogspot.ro/.
Avatar utilizator
lucib
 
Mesaje: 382
Membru din: Vin Ian 27, 2012 2:16 am
Localitate: Cluj, RO

Re: Primul eveniment: un botez. Ceva sfaturi?

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 05, 2012 3:41 pm

lucib scrie:Mai ales pentru cineva la primul eveniment, apreciez că ar fi mai sigură o diafragmă mai închisă de f/5,6.
La f/1,8, câmpul de profunzime e ff. limitat, iar pt. cineva care nu știe jongla corespunzător cu acesta pentru a obține efecte creative și nu plasează punctul de focalizare acolo unde e optim să fie, va strica pozele mai tare decât dacă va crește ISO_ul. Granulația e neplăcută, dar acceptabilă; ochii personajului neclari și nasul blur-at sunt elemente ce compromit iremediabil imaginea, chiar dacă un alt element (evident nedorit) a ieșit cu claritatea perfectă :D



Multumesc pentru corectii.

Dar:

1. mesajul original e din iulie, nu ma indoiesc ca botezul a avut deja loc :-)

2. ar fi minunat daca s-ar raspunde la întrebarea originală:

dysco scrie:Spun inca de la inceput ca sunt incepator in ale DSLR-urilor.
Sambata voi fotografia la botezul unor prieteni.
Am un D5100 cu Sigma 18-50 2.8-4.5 si SB600.
Cateva sfaturi privind setarile la biserica, respectiv restaurant?
Spre exemplu, sa folosesc modul P sau Manual? Daca folosesc Manual, intre ce valori ar trebui sa ma joc cu deschiderea diafragmei si timpul? Avand in vedere ca voi folosi si blitul extern, cum ar trebui setat ISO? Daca il pun pe automat, ce valori maxime ar fi recomandate? Ce ar trebui sa stiu despre folosirea blitului?...


Adică, descrieti într-un mesaj de forum cum se fotografiază atât afară și înăuntru, pentru cineva care nu e încă familiarizat cu modurile de expunere, sensibilitatea si utilizarea flash-ului.


3. Repet, eu am spus „aparatul în program” si am facut si o captura de LCD.
Era noapte, si a iesit F:1.8.
Au mai fost mesaje care s-au legat de asta, data viitoare o să folosesc un zoom mai întunecos pentru capturi :-)

Ba chiar am mai spus în repetate rânduri că nu am intentionat initial să răspund, întrebarea initială e cam dificilă.

Greseala mea că am răspuns.

Dar, astept alte variante de răspuns, mai bune, mai rapide si mai de folos (repet, într-un singur mesaj, adresat unui pasionat aflat la momentul descifrării ISO-ului).

4. Dacă vă osteneati să ajungeti la mesajul original, ati fi observat că nici nu avea cum să deschidă diafragma la 1.8, acolo este pomenit zoom-ul care urma să fie folosit (repet, în vară).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron