Acum este Dum Apr 28, 2024 7:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Lumina buna !

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Lumina buna !

Mesajde Dan Sava » Mie Aug 15, 2012 10:06 pm

Buna ziua si bine v-am gasit ! De 1 luna am intrat in posesia unui D3100 cu 18-55 si 55-200 ...o oferta la ALTEX la pret de 2.200 ron. Am citit cam tot ce am gasit despre setari...si cum se face o fotografie...oricum sunt la inceput de drum dar sper sa ma ridic la inaltimea asteptarilor mele :).
Un amic m-a chemat la el la cununie ca fotograf...da stiu...l-am sfatuit sa nu economiseasca bani si sa caute un adevarat fotograf...dar nah...nu mai dezvolt...stiu ca e ciudat dar cu cele 2 obiective...blitz incorporat si d3100 am sa reusesc ceva sau mai bine ma fac ca ploua?
Avatar utilizator
Dan Sava
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 27, 2012 10:30 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: Lumina buna !

Mesajde cristijupinu » Mie Aug 15, 2012 10:46 pm

Nu ai precizat despre ce cununie este vorba..daca e civila, atunci ar fi ceva mai abordabil, insa daca ne referim la cununia religioasa, iar amicul este ortodox, atunci lucrurile se complica notabil in lipsa unui blit extern.
P.S. Viitoarea lui sotie stie? :lol:
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Lumina buna !

Mesajde razvan_denis » Mie Aug 15, 2012 10:47 pm

Dan Sava scrie:l-am sfatuit sa nu economiseasca bani si sa caute un adevarat fotograf...

Cel mai bun sfat pe care il puteai da.
razvan_denis
 
Mesaje: 193
Membru din: Lun Sep 19, 2011 11:58 am

Re: Lumina buna !

Mesajde Dan Sava » Mie Aug 15, 2012 11:09 pm

cristijupinu scrie:Nu ai precizat despre ce cununie este vorba..daca e civila, atunci ar fi ceva mai abordabil, insa daca ne referim la cununia religioasa, iar amicul este ortodox, atunci lucrurile se complica notabil in lipsa unui blit extern.
P.S. Viitoarea lui sotie stie? :lol:


e vorba si de civil si de religios ...e ortodox :oops: :oops:

PPS: "aviatoarea" sotie nu stie nimic, el i-a zis ca se ocupa :lol: :lol:

acum serios... :? chiar nu am nici o sansa?? :? e atata de rau mai ales ca e blitz incorporat...
Celor ce imi zic ca in fotografiile mele nu apar oameni le raspund: intotdeauna apar doi oameni, fotograful si privitorul.
Avatar utilizator
Dan Sava
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 27, 2012 10:30 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: Lumina buna !

Mesajde d4m4g3 » Mie Aug 15, 2012 11:23 pm

Pe langa lipsa de experienta care se traduce prin mai mult timp necesar pentru fotografierea in anumite conditii, trebuie sa cunosti foarte bine tot ce se intampla la cununii incat sa surprinzi toate momentele cheie.

DAR... Pentru asta ai nevoie si de echipament bun si sa il cunosti foarte bine. Mai ales in biserica unde e lumina slaba, ai nevoie de un obiectiv luminos, de blit (daca iti e permis in biserica, si da, e vorba de unul extern deoarece este mai puternic, iti permite o iluminare mai buna, nu-ti termina acumulatorul aparatului), acumulator de rezerva, carduri si tot asa.

Si eu sunt de parere sa aduca un fotograf profesionist pe care sa se bazeze, insa sa faci si tu fotografii pe cat posibil, asa inveti una alta, poate iti ies si cadre dragute incat sa aiba mai multe, de ce nu? :)
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Lumina buna !

Mesajde ashtefan » Joi Aug 16, 2012 6:08 am

Cea mai buna solutie este sa ii oferi, in loc de bani, o sedinta foto cu un profesionist. Si cel mai bine ar fi sa stai si tu pe langa el, sa "furi" cate ceva din ceea ce face(setari camera, compozitie, aranjare lumini, etc) astfel incat pe viitor, dupa ce mai investesti in aparatura, sa poti tine tu sedinta foto.
Nikon D5100|Nikon AF-S 18-55mm f/3,5-5,6 G II DX VR| Nikon AF-S 55-200mm f/4-5,6 G ED DX VR| Nikon BR-2A|Nikon ML-L3|Praktica Circular Pol - 52 mm|Nikon AF-S 35 mm f/1,8 DX|Hama Traveller Compact Pro|Nikon SB 700|Nikon 50mm f/1.8 AF-S
ashtefan
 
Mesaje: 119
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 8:56 pm
Localitate: Iasi

Re: Lumina buna !

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 16, 2012 6:25 am

Eu, sa fiu in situatia ta, as face cam asa: inainte de cununie/nunta m-as duce cu 2-3-4 saptamini inainte la o casa de casatorii si as fotografia o cununie civila si religioasa, iar pozele sa i le arat amicului; daca ii place cum au iesit atunci te-ai "uns" fotograf de nunti; daca nu ii place iti va urma sfatul si va angaja pe altcineva ("profesionist"). Daca s-ar putea sa te duci chiar la locurile de desfasurare a evenimentelor as fi si mai bine, pentru ca te-ai familiariza si cu locul (ce iluminare au in interior, ce fel de lumina: naturala si artificiala, cum arata exteriorul, unde se posteaza restul de fotografi, cit e de mare spatiul, etc.
Daca tu esti cel ales, ar fi bine sa mai faci o investitie intr-un blitz extern+acumulatori, macar si pentru simplul fapt de a diminua posibilitatea de a face poze cu ochii rosii la participanti. Bine ar fi sa tragi RAW+JPG ca in caz de ceva erori sa mai poti recupera ceva din raw.

Cea mai mare problema o vei avea insa tu, pentru ca din postura de fotograf oficial nu vei mai putea participa la nunta ca un invitat obisnuit.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lumina buna !

Mesajde Dan Sava » Joi Aug 16, 2012 8:13 am

Va multumesc pentru raspunsuri.
Mai bine merg ca invitat, fara aparat dupa mine...nu vreau sa il jenez cu blitzul pe fotograful principal sau sa le stric pozele aparand in cadru aiurea cu aparatul in mana in "pozitii profesioniste" :lol: :lol: .
Ma pun pe fotografiat serios macar cateva luni, incerc, experimentez in conditii de lumina puternica si noaptea...pe scurt...cand voi capata destula experienta si mai achizitionez macar un blitz extern chiar daca e un SB 400 si nu e asa de puternic...macar "Domle' " sa stiu cum se foloseste aparatura bine :lol: :lol: .

Va doresc o zi buna tuturor si inca o data multumesc de sfaturile sincere !

Sa auzim de bine si LUMINA BUNA !!!
Celor ce imi zic ca in fotografiile mele nu apar oameni le raspund: intotdeauna apar doi oameni, fotograful si privitorul.
Avatar utilizator
Dan Sava
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 27, 2012 10:30 am
Localitate: Piatra Neamt

Re: Lumina buna !

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 16, 2012 5:56 pm

Dan Sava scrie:Mai bine merg ca invitat, fara aparat dupa mine...


Aceste 2 ipostaze nu se exclud: poti fi invitat care are si aparatul la el (se vor face mii de poze cu telefonul :lol: ); sunt sigur ca prietenii vor gasi ceva bun printre cadrele tale, ceva care nu va fi regasit in pozele "oficiale". Nu se stie ce situatii neprevazute apar, iar fotograful e dus sa imortalizeze "(re)gasirea" miresii furate ;)

Pe de alta parte e o ocazie potrivita (reala) de a prinde ceva experienta, chiar si in modul AUTO; e pacat sa o ratezi.

Petrecere frumoasa si "lumina buna"!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lumina buna !

Mesajde Dan Sava » Lun Aug 20, 2012 12:55 pm

Pana la urma am luat si aparatul cu mine :) incet si discret am facut cateva cadre :) sper sa reusesc sa atasez cateva aici.
Fişiere ataşate
 Picture 041.jpg
 Picture 045.jpg
 Picture 149.jpg
nu e bine focus, mi-a placut numai ideea de "tranzitie" a subiectilor
Picture 266.jpg
Picture 272.jpg
Celor ce imi zic ca in fotografiile mele nu apar oameni le raspund: intotdeauna apar doi oameni, fotograful si privitorul.
Avatar utilizator
Dan Sava
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 27, 2012 10:30 am
Localitate: Piatra Neamt

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron