Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Prima nunta, as dori cateva pareri.

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde schwarze_katze » Joi Aug 23, 2012 10:42 pm

In sfarsit am avut prima nunta. Ca fotograf secundar, bineinteles. Mi-a placut.. cam incomod cu 2 obiective fixe, dar aia e.
Daca m-ati putea ajuta cu cateva pareri, v-as fi recunoscatoare.
Fotografiile le puteti vizualiza aici: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.429653727077884.91340.207334102643182&type=3

Echipamentul folosit: Nikon D7000, Nikkor 50mm 1.4, Sigma 20mm 1.8, blitz Nissin di622 + Lightsphere collapsible - Gary Fong.

Multumesc frumos!
Nikon D600 | Nikkor 50mm 1.4 | Sigma 20mm 1.8 | Nikkor 105mm 2.8 | Nikkor 85mm 1.4 | Sigma 35 1.4 | Nikon SB-910
www.cherrymoments.ro
Avatar utilizator
schwarze_katze
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 10:27 am
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde d4m4g3 » Joi Aug 23, 2012 11:46 pm

Felicitari pentru fotografii si pentru curaj! :)
Mie-mi plac! Ce-i drept, eu n-am experienta cu evenimentele si nici nu am fost la nunti in general, dar am vazut ca ai surprins si detalii, si imagini de ansamblu, momentele importante, fericirea... Foarte bine!
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde schwarze_katze » Joi Aug 23, 2012 11:52 pm

d4m4g3 scrie:Felicitari pentru fotografii si pentru curaj! :)
Mie-mi plac! Ce-i drept, eu n-am experienta cu evenimentele si nici nu am fost la nunti in general, dar am vazut ca ai surprins si detalii, si imagini de ansamblu, momentele importante, fericirea... Foarte bine!


mersi frumos :D da, am incercat sa surprind cat mai bine totul, in general am o atentie sporita pt detalii.. pacat ca n-am avut si un zoom ceva.. m-am chinuit rau cu fixele.

multumesc frumos inca o data!
Nikon D600 | Nikkor 50mm 1.4 | Sigma 20mm 1.8 | Nikkor 105mm 2.8 | Nikkor 85mm 1.4 | Sigma 35 1.4 | Nikon SB-910
www.cherrymoments.ro
Avatar utilizator
schwarze_katze
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 10:27 am
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde d4m4g3 » Vin Aug 24, 2012 2:29 am

Te-ai chinuit dar ti-a iesit, in opinia mea.
Nu stiu care-i parerea altora dar... Parerea altora e a lor. :P

Ti-am vazut si restul de poze pe acel cont, mi-a placut si cea cu fetita si privirea ei... Spor la fotografiere! :)
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde schwarze_katze » Vin Aug 24, 2012 10:09 am

d4m4g3 scrie:Te-ai chinuit dar ti-a iesit, in opinia mea.
Nu stiu care-i parerea altora dar... Parerea altora e a lor. :P

Ti-am vazut si restul de poze pe acel cont, mi-a placut si cea cu fetita si privirea ei... Spor la fotografiere! :)


mersi :) pt urmatoarea nunta am facut rost de un tamron 17-50 2.8 :D e el cam lent, dar sper sa-si faca treaba.
Nikon D600 | Nikkor 50mm 1.4 | Sigma 20mm 1.8 | Nikkor 105mm 2.8 | Nikkor 85mm 1.4 | Sigma 35 1.4 | Nikon SB-910
www.cherrymoments.ro
Avatar utilizator
schwarze_katze
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 10:27 am
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 24, 2012 11:52 am

Daca Tamron-ul se vrea a fi un inlocuitor al fixelor (cu care ai reusit sa obtii rezultate, cred eu, comparabile cu ale "oficialului", poate chiar mai bune si ramine doar sa ne contrazici chiar tu ;) ), doar pentru comoditatea utilizarii, eu personal m-as mai gindi ...
S-ar putea ca "fixele" sa devina atuul tau, ca stil de fotografiere; daca si subiectii vor fi macar 50% satisfacuti de rezultate, cred ca poti revigora trendul (utilizarii) obiectivelor fixe.

Si mie imi plac rezultatele tale; eu astept sa postezi citeva cadre oficiale; ar fi interesant de facut o comparatie, chiar daca nu obiectiva 100%.

Mult succes in continuare!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde Sucre » Vin Aug 24, 2012 12:19 pm

Imi plac fotografiile de la Restaurant, sunt chiar frumoase ! Eu sunt adeptul obiectivelor fixe, insa e greu de lucrat la o nunta numai cu ele, pentru ca pierzi momente importante. Eu spun ca daca ai 50 -ul , 20-ul, si mai faci rost de 85-ul de la Nikon sau 90-ul de la tamron o sa fie suficient. Nu sunt fotograf de nunta, insa banuiesc ca e greu de lucrat cu fixe si cu un singur body. Daca ai avea doua, cred ca se poate lucra chiar bine cu fixe.

50-ul 1.4 pare minunat, si mi-as dori si eu unul.

Momentan invat si strang bani de echipament.
Sucre
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 08, 2012 1:31 pm

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde schwarze_katze » Vin Aug 24, 2012 12:24 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Daca Tamron-ul se vrea a fi un inlocuitor al fixelor (cu care ai reusit sa obtii rezultate, cred eu, comparabile cu ale "oficialului", poate chiar mai bune si ramine doar sa ne contrazici chiar tu ;) ), doar pentru comoditatea utilizarii, eu personal m-as mai gindi ...
S-ar putea ca "fixele" sa devina atuul tau, ca stil de fotografiere; daca si subiectii vor fi macar 50% satisfacuti de rezultate, cred ca poti revigora trendul (utilizarii) obiectivelor fixe.

Si mie imi plac rezultatele tale; eu astept sa postezi citeva cadre oficiale; ar fi interesant de facut o comparatie, chiar daca nu obiectiva 100%.

Mult succes in continuare!


Nici mie nu prea-mi vine sa inlocuiesc fixele, de fapt doar unul dintre ele (20mm), insa ma gandesc ca ma voi putea concentra mai bine pe incadrare. Nu stiu ce sa zic, il iau o data sa vad cum e, iau si 20-ul si pe urma trag concluziile.

Multumesc frumos! :)
Nikon D600 | Nikkor 50mm 1.4 | Sigma 20mm 1.8 | Nikkor 105mm 2.8 | Nikkor 85mm 1.4 | Sigma 35 1.4 | Nikon SB-910
www.cherrymoments.ro
Avatar utilizator
schwarze_katze
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 10:27 am
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde schwarze_katze » Vin Aug 24, 2012 12:27 pm

Sucre scrie:Imi plac fotografiile de la Restaurant, sunt chiar frumoase ! Eu sunt adeptul obiectivelor fixe, insa e greu de lucrat la o nunta numai cu ele, pentru ca pierzi momente importante. Eu spun ca daca ai 50 -ul , 20-ul, si mai faci rost de 85-ul de la Nikon sau 90-ul de la tamron o sa fie suficient. Nu sunt fotograf de nunta, insa banuiesc ca e greu de lucrat cu fixe si cu un singur body. Daca ai avea doua, cred ca se poate lucra chiar bine cu fixe.

50-ul 1.4 pare minunat, si mi-as dori si eu unul.

Momentan invat si strang bani de echipament.


Este greu intr-adevar, tocmai ca sa nu pierd momentele importante, am pus incadrarea pe planul doi. Da, daca as avea 2 body-uri.. bine mai am un D3000 (pe care incerc sa-l vand, impreuna cu un 40mm 2.8), dar nu ma pot duce cu el la nunta.

50-ul este foarte misto intr-adevar, sunt multumita de el.

Multumesc, ma bucur ca ti-au placut :)
Nikon D600 | Nikkor 50mm 1.4 | Sigma 20mm 1.8 | Nikkor 105mm 2.8 | Nikkor 85mm 1.4 | Sigma 35 1.4 | Nikon SB-910
www.cherrymoments.ro
Avatar utilizator
schwarze_katze
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 10:27 am
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde Merced » Vin Aug 24, 2012 6:17 pm

Pentru prima nunta eu zic ca au iesit niste cadre mai mult decat ok. Se vede faptul ca desi n-ai mai fost la evenimente, ai experienta cu aparatele, fotografiile sunt expuse mai mult decat decent si sunt prin tara asta multi fotografi "principali" care nu surprind cadre similare cu ce ai surprins tu.
Niste sugestii tot din partea unui "secundar"(sau "principal de avarie" in unele momente). Sunt cateva cadre cu detalii trase din perspective care nu prea scot nimic in evidenta(primul care mi-a sarit in ochi e cel cu "substantele" de la machiaj). Cel cu inelele mi s-a parut super insa.
Pe alocuri ar fi mers si un alt crop, dar tinand cont ca ai folosit doua fixe, nu am ce sa reprosez, si eu m-am dus la niste evenimente cu fixa de 35mm, stiu cat e de lucru ca sa faci un crop cat mai bun, si se intelege.
Ca utilizator de Tamron 17-55mm iti spun ca nu vei obtine vreodata cu el sharp-ul pe care-l ai cu fixele alea doua. Are si problemele lui, de exemplu ce am luat eu e mult prea soft pana la f/3.5, abia de la f/4 sa zic ca e utilizabil, dar si atunci are momentele lui in care focalizeaza in balarii(aici posibil sa fiu si eu ghinionistul, intentionez cand timpul o sa-mi permita sa merg cu body-ul si obiectivul la o calibrare), sau refuza sa o faca pe lumina mai slaba. E un obiectiv de inceput decent, o sa te ajute in niste situatii, dar sigur o sa vrei Sigma-ul ala pe body in multe momente.

Imi place ca nu observ nimic editat agresiv. Ai lasat cosurile pe fata miresii, si asta imi place. Problema e ca s-ar putea sa nu-i placa ei. Unele poze color le-ai desaturat cam mult, sau asa mi se pare mie. Si setarea de sharpness pe Hard din aparat in unele cadre parca nu-si are locul, mi se pare mai potrivita pentru cele alb-negru, dar in unele colorate e prea mult sharpness. Pentru ca aparatul iti permite, baga cu incredere ISO ceva mai mare si mareste si f-ul, pentru ca la cununie de exemplu, f/3.5 nu iti da tocmai profunzimea dorita. Un f/5.6 ar fi fost foarte ok, mai ales ca senzorul de pe D7000 n-are noise deranjant la un ISO 1600. Eu cu D90 tre' sa mai fac d-astea cu diafragma mica in unele locuri, ca ala de la 1000 in sus e nasol tare zgomotul. Profunzimea mica la eveniment nu prea isi are locul, ajungi sa ai doi oameni care stau unul langa altul, totusi unul e putin mai in fata, si cu f mic scoti din focus unul dintre ei. Sigur, cand faci o sesiune, niste portrete sau poate detalii, unde vrei sa scoti ceva in evidenta ceva, poti trage cu incredere cu diafragma deschisa. Dar in rest nu ti-as recomanda. Si sa vezi pe un full frame unde profunzimea e si mai redusa, ce tepe iti poti lua.

In orice caz esti pe drumul cel bun. Keep up the good work!

Vad ca toate cadrele le-ai bagat prin Photoshop, desi la multe sigur ti-ar fi fost mai simplu sa le aranjezi din Lightroom. Gandeste-te ca daca ajungi sa ai pe viitor mult mai mult de lucru, n-o sa ai timpul sa iei cadru cu cadru sa slefuiesti la el.
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori