Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Prima nunta, as dori cateva pareri.

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde qdata » Mar Dec 04, 2012 11:45 pm

schwarze_katze scrie:Si acum... prima sedinta foto in studio :D

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.464530703590186.99402.207334102643182&type=3


Pozele in sine sunt dragute, dar cred ca exista niste mici probleme cu ele. In cele cu fundal deschis ai un color cast albastru, destul de vizibil si care modifica si culoarea pielii. Daca nu e ceva intentionat, ma face sa ma gandesc ca nu a fost stabilit corect balansul de alb (btw, prin ce metoda l-ai setat?).
Iar la poza tisha-124.jpg http://danielatphotography.files.wordpress.com/2012/12/tisha-124.jpg
apare alta problema: iluminarea modelului este neuniforma si total diferita la culoare. In partea de sus predomina culoarea albastra data de lampa, iar in partea de jos apare o puternica lumina rosiatica (probabil reflecatata de un obiect rosu?). Iar fundalul din spate numai negru nu e si se vede destul de urat in unele poze. Cred ca ai pozat subiectul mult prea aproape de materialul de fundal si nu a iesit foarte ok. Lasa mai mult spatiu pana la fundal, ca sa nu reflecte lumina lampii.

Acum, cel mai probabil, 99% din privitori se vor uita doar la cum arata fata si putin o sa le pese de color cast, fundal si lumina rosie. Dar daca vorbim totusi de poze in sine, cred ca e bine sa fie semnalate micile probleme pentru a fi rezolvate pe viitor.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde dasguzu2003 » Mar Dec 04, 2012 11:58 pm

Si eu am observat acea "problema" la fundal dar mi-a placut in schimb. Nu e un degrade perfect cum ar trebui sa fie, dar asta il face mai plastic, parerea mea.
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde schwarze_katze » Mie Dec 05, 2012 12:07 am

qdata scrie:
schwarze_katze scrie:Si acum... prima sedinta foto in studio :D

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.464530703590186.99402.207334102643182&type=3


Pozele in sine sunt dragute, dar cred ca exista niste mici probleme cu ele. In cele cu fundal deschis ai un color cast albastru, destul de vizibil si care modifica si culoarea pielii. Daca nu e ceva intentionat, ma face sa ma gandesc ca nu a fost stabilit corect balansul de alb (btw, prin ce metoda l-ai setat?).
Iar la poza tisha-124.jpg http://danielatphotography.files.wordpress.com/2012/12/tisha-124.jpg
apare alta problema: iluminarea modelului este neuniforma si total diferita la culoare. In partea de sus predomina culoarea albastra data de lampa, iar in partea de jos apare o puternica lumina rosiatica (probabil reflecatata de un obiect rosu?). Iar fundalul din spate numai negru nu e si se vede destul de urat in unele poze. Cred ca ai pozat subiectul mult prea aproape de materialul de fundal si nu a iesit foarte ok. Lasa mai mult spatiu pana la fundal, ca sa nu reflecte lumina lampii.

Acum, cel mai probabil, 99% din privitori se vor uita doar la cum arata fata si putin o sa le pese de color cast, fundal si lumina rosie. Dar daca vorbim totusi de poze in sine, cred ca e bine sa fie semnalate micile probleme pentru a fi rezolvate pe viitor.


Da, toate chestii astea legate de culori cred ca se datoreaza efectului aplicat in PS. am aplicat un action care are in pozele pe fundal negru o tenta rosiatica/maronie, iar in cele pe fundal alb, albastruie. cu modificarea tenului, e posibil sa fie si din cauza asta, dar cred eu ca vine si de la faptul ca tipa a avut un machiaj destul de ciudat, in sensul ca era prea mult alb pe fatza in comparatie cu tenul ei. deci clar fatza ar fi trebuit sa se vada altfel decat restul pielii.. eu am incercat sa atenuez cumva chestia asta, dar se pare ca nu prea mi-a iesit...

Subiectul a fost pozat la mai mult de juma' de metru de fundal. mie nu mi s-a parut prea aproape.

ce ma enerveaza e ca nu stiu cum se vad la altii.. pe monitorul meu se vad ok si chiar m-am chinuit sa se vada asa, insa astazi le-am vazut pe alt monitor (care se presupune ca era calibrat calumea) si se vedeau fff nasol cele pe fundal negru. mult prea contrastate, intunecate, iar costumatia se confunda in multe poze cu fundalul. In una din ele, abia daca se vedea chitara, era mai mult ca o umbra asa, iar la mine poza respectiva se vede foarte ok, chitara conturata bine, totul in regula.
WB-ul a fost pe auto.

Mersi pt sfaturi, data viitoare nu cred ca o sa mai aplic action-uri ciudate in PS, insa ce e cert, e ca trebe' schimbat monitorul sau macar calibrat corect.. eu am tot cautat chestii pt calibrare si am incercat sa-l fac singura, dar se pare ca tot nu e in regula.
Nikon D600 | Nikkor 50mm 1.4 | Sigma 20mm 1.8 | Nikkor 105mm 2.8 | Nikkor 85mm 1.4 | Sigma 35 1.4 | Nikon SB-910
www.cherrymoments.ro
Avatar utilizator
schwarze_katze
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 10:27 am
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde qdata » Mie Dec 05, 2012 12:59 am

schwarze_katze scrie:Mersi pt sfaturi, data viitoare nu cred ca o sa mai aplic action-uri ciudate in PS, insa ce e cert, e ca trebe' schimbat monitorul sau macar calibrat corect.. eu am tot cautat chestii pt calibrare si am incercat sa-l fac singura, dar se pare ca tot nu e in regula.


Legat de aspectul asta: iti trebuie a) un monitor de calitate, de prferat din gama profesionala daca ai bani destui; b) conectat digital, prin DVI sau HDMI, nu Vga, c) calibrat corect cu un colorimetru, nu din ochi; d) plasat intr-un loc unde lumina ambientala sa nu influenteze prea tare ce se vede pe ecran.
In rest, sunt de parare ca exista multe alte detalii de care ar trebui sa tii seama cand fotografiezi, dar din anumite motive nu voi vorbi despre asta. Deatlfel, experienta mea este limitata asa ca tot ce spun trebuie luat doar la nivel orientativ.
Spor la pozat in continuare!
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde schwarze_katze » Mie Dec 05, 2012 2:58 am

qdata scrie:
schwarze_katze scrie:Mersi pt sfaturi, data viitoare nu cred ca o sa mai aplic action-uri ciudate in PS, insa ce e cert, e ca trebe' schimbat monitorul sau macar calibrat corect.. eu am tot cautat chestii pt calibrare si am incercat sa-l fac singura, dar se pare ca tot nu e in regula.


Legat de aspectul asta: iti trebuie a) un monitor de calitate, de prferat din gama profesionala daca ai bani destui; b) conectat digital, prin DVI sau HDMI, nu Vga, c) calibrat corect cu un colorimetru, nu din ochi; d) plasat intr-un loc unde lumina ambientala sa nu influenteze prea tare ce se vede pe ecran.
In rest, sunt de parare ca exista multe alte detalii de care ar trebui sa tii seama cand fotografiezi, dar din anumite motive nu voi vorbi despre asta. Deatlfel, experienta mea este limitata asa ca tot ce spun trebuie luat doar la nivel orientativ.
Spor la pozat in continuare!


Daca imi si poti recomanda ceva concret, ti-as fi recunoscatoare :)
Nikon D600 | Nikkor 50mm 1.4 | Sigma 20mm 1.8 | Nikkor 105mm 2.8 | Nikkor 85mm 1.4 | Sigma 35 1.4 | Nikon SB-910
www.cherrymoments.ro
Avatar utilizator
schwarze_katze
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 10:27 am
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde qdata » Mie Dec 05, 2012 11:07 pm

schwarze_katze scrie:Daca imi si poti recomanda ceva concret, ti-as fi recunoscatoare :)


Un monitor vrei sa zici? Un monitor cu adevarat profesional costa enorm, asa ca mai bine te indrepti catre un LED obisnuit, dar de calitate.

Recomand sa cumperi ceva care foloseste tehnologia IPS sau, si mai bine, MVA. Ultima are are avantajul ca reproduce foarte bine culorile si nivelul black-ului este foarte profund.
Un monitor MVA foarte bun este Asus ML249H (pagina oficiala http://ro.asus.com/Display/LCD_Monitors/ML249H/#specifications )
Cauta pe price.ro modelul ca sa vezi si preturile. Evident, trebuie sa si fie calibrat cu un colorimetru pentru rezultate bune.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde schwarze_katze » Joi Dec 06, 2012 11:03 am

qdata scrie:
schwarze_katze scrie:Daca imi si poti recomanda ceva concret, ti-as fi recunoscatoare :)


Un monitor vrei sa zici? Un monitor cu adevarat profesional costa enorm, asa ca mai bine te indrepti catre un LED obisnuit, dar de calitate.

Recomand sa cumperi ceva care foloseste tehnologia IPS sau, si mai bine, MVA. Ultima are are avantajul ca reproduce foarte bine culorile si nivelul black-ului este foarte profund.
Un monitor MVA foarte bun este Asus ML249H (pagina oficiala http://ro.asus.com/Display/LCD_Monitors/ML249H/#specifications )
Cauta pe price.ro modelul ca sa vezi si preturile. Evident, trebuie sa si fie calibrat cu un colorimetru pentru rezultate bune.


mersi, m-am uitat la el, pare in regula.. eu as fi dispusa sa dau si mai mult, doar sa stiu ca iau ceva calumea.
Nikon D600 | Nikkor 50mm 1.4 | Sigma 20mm 1.8 | Nikkor 105mm 2.8 | Nikkor 85mm 1.4 | Sigma 35 1.4 | Nikon SB-910
www.cherrymoments.ro
Avatar utilizator
schwarze_katze
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 10:27 am
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde lefteralexandru » Joi Dec 06, 2012 1:22 pm

Eu iti recomand sa mergi pe un monitor cu gamut extins si cu 1920x1200 , foarte bun este dell U2410 dar e cam scump:

http://www.shopmania.ro/monitoare/p-dell-u2410-7176902

Exista si la HP ceva echivalent dar si pretul este pe acolo, probabil sunt si de la alti producatori dar in specificatiile astea toate se invart in jur de 2000 ron, mai mult sau mai putin.
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde schwarze_katze » Joi Dec 06, 2012 1:42 pm

lefteralexandru scrie:Eu iti recomand sa mergi pe un monitor cu gamut extins si cu 1920x1200 , foarte bun este dell U2410 dar e cam scump:

http://www.shopmania.ro/monitoare/p-dell-u2410-7176902

Exista si la HP ceva echivalent dar si pretul este pe acolo, probabil sunt si de la alti producatori dar in specificatiile astea toate se invart in jur de 2000 ron, mai mult sau mai putin.


Da, spuneam cateva postari mai sus ca m-am uitat zilele trecute la pozele cu Tisha pe un monitor calumea si bine calibrat si ca cele pe negru se vedeau naspa rau. Eh... despre monitorul asta era vb, de la dell.... in rest, pe majoritatea monitoarelor pe care m-am uitat, se vedeau cam ca la mine.
asta inseamna ca majoritatea au monitoare proaste sau necalibrate? :))
Nikon D600 | Nikkor 50mm 1.4 | Sigma 20mm 1.8 | Nikkor 105mm 2.8 | Nikkor 85mm 1.4 | Sigma 35 1.4 | Nikon SB-910
www.cherrymoments.ro
Avatar utilizator
schwarze_katze
 
Mesaje: 91
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 10:27 am
Localitate: București

Re: Prima nunta, as dori cateva pareri.

Mesajde lefteralexandru » Joi Dec 06, 2012 5:03 pm

Nu as spune proaste ci standard sau consumer si necalibrate cu siguranta :)
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori