Acum este Dum Apr 28, 2024 2:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Pareri

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Pareri

Mesajde cezarzanf » Lun Aug 27, 2012 10:06 pm

Bun..am reusit sa fac prima nunta. Fotografiile de la restaurant nu le pun caci acolo e usor. Mireasa e putin plinuta dar si din cauza ob care a distorsionat pare mai plinuta decat normal. Faceti va rog abstractie de figurile mirilor caci depinde d.p.d.v. de la nunta la nunta.

Va rog sa imi spuneti greelile si cum le pot repara. Sau daca va place macar una sa o nominalizati.

Multumesc frumos.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am mai postat acum 10 min dar nu a aparut topicul.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Pareri

Mesajde Merced » Lun Aug 27, 2012 10:18 pm

Cu parere de rau iti spun ca nu prea gasesc una care sa spun ca-mi place. Toate-s dintr-o perspectiva prea "plata". In cazurile astea, mie cel putin, imi place sa inclin putin aparatul intr-o directie. Parca fotografia are cu totul alt aspect, au alta perspectiva, inspira cu totul altceva. Cea cand sunt deasupra rulotei ar fi putut fi una care sa-mi placa daca nu era luata atat de "drept".
In rest, unele par a fi crop-uite din ceva mult mai mare, si au iesit deranjant de pixelate, in alte doua focusu' nu avea legatura cu subiectul, iar editarea din punctul de vedere al culorilor la fotografiile de interior mi se pare nefericita, prea desaturatie culorile, prea mult scoase umbrele, prea putin negru lasat. Iar cele langa semnul de intrare in Vama sunt mult prea exagerate, parca-s editate sa fie tiparite intr-un ziar d-ala cu poze alb-negru.
Incearca sa te uiti putin pe cateva site-uri de fotografi cu ceva mai multa experienta, si sigur poti "fura" diverse idei.
Pana sa ajungi tu sa ai un stil anume, trebuie sa vezi cam cu ar trebui sa arate.

O intrebare mai personala, daca vrei imi raspunzi, daca nu, nu e suparare: cati bani ai castigat din aceasta nunta?
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: Pareri

Mesajde cezarzanf » Lun Aug 27, 2012 10:21 pm

Niciun ban. A fost pentru niste prieteni. Multumesc frumos pentru raspuns. Am de unde invata si trebuie sa bag la cap.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Pareri

Mesajde Merced » Lun Aug 27, 2012 10:27 pm

Acum eu sper sa iei ca o critica constructiva ce am spus. Si sa nu iei de bun tot ce ti-am zis, ca-s departe de a fi vreun expert in domeniu, abia am anul de cand am intrat in lumea asta si mai am muuulte de invatat.
Vei prinde foarte repede celelalte "chicite" si in cateva luni o sa vezi ca se vor imbunatati substantial fotografiile pe care le vei face!
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: Pareri

Mesajde cezarzanf » Lun Aug 27, 2012 10:31 pm

Multumesc. Si chichitele de unde le prind? Unde citesc pentru a invata reguli de compozitie si de incadrare la nunta? Ca atunci cand si citesti parca e mai simplu sa intelegi.
Aparatura cu care am facut pozele:

D90 + 18-105 + Metz 50 AF-1. Restul gen grip, trepied, telecomanda sau card nu cred ca este nevoie sa mentionez.

Am folosit la unele un singur punct de focalizare (cel din mijloc) cu AF-S si am cautat sa focalizez pe ochii lor.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Pareri

Mesajde cezarzanf » Mar Aug 28, 2012 6:21 am

Nu toate sunt cropuite. Si ma intreb daca e pb se aparat cu pozele pixelate sau e de la mine. Am mai observaat si eu asta la alte poze fara sa fac crop. Greseala mea sau nu ? Am incercat mereu sa tin valoarea ISO cat mai jos adica nu am sarit de max 400. Dar pe ecran imi pareau si mie pixelate.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Pareri

Mesajde Merced » Mar Aug 28, 2012 9:06 am

Nu o fi D90 vreo scula de aparat, dar pana la 1250, chiar si 1600 in unele cazuri, poti merge lejer cu ISO-ul.
Asta e o greseala de incepator, dar noise-ul chiar si la valori mai mari de ISO nu e atat de suparator, daca fotografia este expusa corect nici nu prea sare in ochi, chiar si la valori maricele.
Obiectivul nu este tocmai cel mai fericit, dar in conditiile in care tragi cu ISO mai mare, il lasi direct la f/5.6 ca sa nu te "lupti" cu faptul ca se inchide odata cu zoom-ul, lucru care-ti va da batai mari de cap.
Blitzul ala pare decent, n-am avut experiente cu Metz pana acum. Daca are cartonasul ala de bounce, foloseste-l cu incredere unde blitz-ul orientat in sus nu face fata din cauze obiective(tavanu' mult prea sus, sau de culoare foarte inchisa). Incearca pe cat posibil sa nu dai cu flash-ul direct in subiect in interior, eviti pozele alea cu persoanele "arse" si fundalul aproape inexistent. Flash-ul direct e util afara pe lumina, ca sa scapi de eventualele umbre de pe fetele subiectilor.
Focus-ul lasa-l mereu pe AF-S. Asta o sa te ajute si sa faci chestii mai creative pe alocuri, schimband locul de focalizare. N-ai nevoie de alt tip de focus la un eveniment.
Restul echipamentului e complet irelevant. Nu stiu cu ce ajuta grip-ul, pe mine acumulatorul de la D90 ma tine cam 1000 de cadre, suficiente cam pentru orice eveniment, cu trepiedul nu prea ai ce face in acest caz, de telecomanda nu mai zic.
Cat despre pixelare. vezi pe ce setari de calitate sunt facute. Daca nu ai spatiu sa tragi totul RAW cum ar cam trebui, mai ales ca esti la inceput si mai ai nevoie de editari sa zicem mai agresive, macar trage JPEG Fine/Large.
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: Pareri

Mesajde cezarzanf » Mar Aug 28, 2012 11:23 am

Multumesc pentru raspuns :)

Greselile mele din ce citesc mai sus:


Am tras si cu blitz afara ca era pe inserat si am setat pe TTL Bl si modul P la aparat. Am zis sa nu ma incurc cu M la ambele si sa nu fie ok. Am folosit Matrice si cred ca ma ajuta mai mult Spot cand ei erau pe sus si soarele batea fix pe ei. In interior am tras cu un Flash-Diffuser #3 (CLOUD Type) Lambency C3 pe flash. Focalizarea era pe AF-S.
Incadrarea e clar ca nu e buna din ce am inteles. Afara la blitz cand am tras am setat EV -1 pentru fill. Cred ca iar e o greseala. Crop am facut e adevarat la o parte din ele din cauza incadrarii.
La unele am ridicat ISO la 400 sau chiar 600.
Mmmmm...momentan stiu ca am facut. Ca greseli adica. => poze compromise.
Deci greseala si cu zgomotul este de la mine nu de la saracul aparat. :)
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Pareri

Mesajde Merced » Mar Aug 28, 2012 11:43 am

Eu zic sa-ti faci mana sa tragi pe manual pe cat posibil. Eventual cand iesi afara prea repede ca sa apuci sa setezi totul repede si bine(ca din biserica pentru iesirea mirilor si poza de grup), poti sa-l pui pe prioritate de diafragma si scazi ISO-ul repede si-i dai bataie.
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: Pareri

Mesajde cezarzanf » Mar Aug 28, 2012 11:47 am

Am uitat sa raspuna referitor la format. Trag numai RAW caci am doua carduri de 8gb. Special pentru a putea recupera sau pentru a modifica mai usor expunerea si restul. Am sa incerc sa lucrez doar pe M si la blitz si la aparat sau pe A sa vedem ce iese. Poate or sa fie pozele clare si sa exprime ceva. Multumesc tare tare mult pentru ajutor. :)
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori