Acum este Dum Apr 28, 2024 12:54 am

Articole Nikonisti.ro

Pareri

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Pareri

Mesajde cezarzanf » Joi Aug 30, 2012 3:17 pm

Am inteles. Am zis si eu 1-2cm dar in hora sau altfel de dans se misca mai mult. Eu asteptam sa focalizeze si apoi dupa jumatate de secunda apasam si eu pe declansator.

Multumesc frumos.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Pareri

Mesajde parpa_tupac » Vin Aug 31, 2012 9:02 am

Ca sfat, incearca pe cat posibil ca fotografiile sa fie cat mai luminate. Fotografiile subexpuse accidental dau impresia de aparate point and shoot. In casa la pregatirea miresei/mirelui daca nu te ajuta tavanul si nici lumina artificiala, aseaza-i cat mai aproape de geam in lumina naturala. Legat de pozele care sunt complet out of focus, nu le mai posta si in niciun caz sa nu le dai mirilor. Atentie mare la incadrari mai ales in poze de grup.
Daca e o sitatie controlata repeta cadrul pana iese. Ecranul lui D90 este unul foarte bun si permite vizualizarea in detaliu a fotografiei pentru verificarea punctului de clar.
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Pareri

Mesajde cezarzanf » Vin Aug 31, 2012 10:58 am

Foarte adevarat. Dupa ce faceam o poza o verificam pe display si imi arata ca e clara. Ma uitam la ochii persoanelor in primul rand. Nu toate, dar majoritatea erau clare. Si pe monitor..surpriza..
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Pareri

Mesajde parpa_tupac » Vin Aug 31, 2012 11:03 am

Probabil e vorba de obisnuinta si de formarea ochiului. Mie imi ia o secunda sa ma uit exact unde am focalizat deoarece D700/D300 au aceasta functie. Insa la fel de bine se pot observa si pe D90 doar ca dureaza maxim 5 secunde pana dai zoom de 3-4 ori pe aparat. Totusi pe aparat sa le vezi clare apoi pe monitor complet out of focus o pun pe seama oboselii sau grabei tale :)
Sau poate accidental ai activat functia AF-C si in momentul in care ai recadrat s-a dus punctul de clar.
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Pareri

Mesajde ieftinachee » Mie Apr 03, 2013 10:02 am

Lasand culorea deoparte..de ce granuleaza poza asa la ISO 200? Si cu blitz TTL BL si aparat pe P. Astea sunt poze dinainte discutiei cu celellate poze. Dar ma sperie granulatia la ISO 200...focalizarea e alta treaba sa zicem.


Daca nu ma insel, modul TTL BL la Metz se refera la Balanced Light, un fel de "fill-in flash"? Daca e asa, atunci cred ca ar fi mai simplu, in biserica, sa il pui pe TTL, aparatul in modul A, daca ai mana ferma, poti sa dai linistit cu 1/60, iar la diafragma... "ta joci". Iso, la D90, in biserica, poti da linistit cu 800 (astfel nu omori blitul, iar la postprocesare poti lucra putin noisu). Incearca sa faci bounce, cu cartonul, si eventual maresti putin expunerea. Restul vine din creativitate ;)
ieftinachee
 
Mesaje: 169
Membru din: Sâm Noi 12, 2011 4:48 pm

Re: Pareri

Mesajde cezarzanf » Mie Mai 15, 2013 4:38 pm

Multumesc frumos pentru sfaturi. ;)
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron