Acum este Joi Mar 28, 2024 3:20 pm

Articole Nikonisti.ro

Peripetii la nunta...

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Peripetii la nunta...

Mesajde parpa_tupac » Vin Aug 31, 2012 9:56 am

Poate parea un subiect usor diferit dar consider suficient de interesant ca sa postam aici patanii sau peripetii, momente funny la nuntile la care am participat ca fotografi/invitati. Cred ca am avea de invatat din greselile sau accidentele altora.
Personal nu am avut evenimente neplacute la nuntile la care am participat ca fotograf sau invitat dar incep cu un moment funny.
La o nunta pe care am fotografiat-o in luna August in Bucuresti, pe cand eram la Biserica(o biserica mai diferita fata de cele ortodoxe, nu spun care) pe cand mireasa incepe sa-i jure credinta mirelui in stil mai americanesc, incepe sa rada...si rade si rade de nu se mai putea oprii, doar dupa ce a primit un pahar cu apa :)
Chestia si mai interesanta a fost ca vizionasem inainte cu o saptamana un astfel de moment pe youtube si ma gandeam ca nu oi prinde eu o nunta la care sa se petreaca la fel un astfel de moment. Din pacate nu pot posta secventa nici video(a colegului) nici foto deoarece nu consider ca as putea obtine aprobarea mirilor pentru asemenea moment.

Un moment neplacut al unui fotograf din Mures pe care l-am auzit pe la noi a fost ca s-a stircat aparatul principal si culmea imposibilului s-a stricat si aparatul de back-up. "Norocul" lui a fost ca al doilea aparat s-a stricat dupa venirea tortului.
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Peripetii la nunta...

Mesajde zvonacfirst » Vin Aug 31, 2012 7:52 pm

excelenta ideea deschiderii acestui topic.
hai sa va povestesc cum un fotograf a ajuns vedeta unei nunti la care am participat anul trecut la ... undeva in Oltenia rurala.
acel fotograf cred ca era la prima nunta, investise ceva banuti intr-o camera video si un DSLR, ambele entry-level sau home use products, cum vreti sa le spuneti :D (DSLR-ul era un Nikon D40, D60 sau D3000 cu un 18-55) si s-a apucat sa traga la evenimente.
am sesizat ceva in neregula cand l-am vazut fotografiind si filmand in acelasi timp mireasa in timp ce era gatita. cu mana dreapta filma iar cu mana stanga fotografia. nu cred ca va imaginati cum putea declansa manevrand camera foto cu mana stanga (puteti incerca sa vedeti ce iese) tragand pur si simplu la intamplare si orbeste deoarece ochii ii erau fixati pe LCD-ul camerei video.
eram curios de muream sa vad rezultatele dar nu am avut norocul asta deoarece ce am vazut in continuare la acea nunta a fost scenariu de film.
ne-am urcat in masini pentru a merge la biserica, vreo 10 Km mai la vale, in satul vecin. in timp ce noi mergeam incet, cu vreo 40Km/h, suntem depasiti vijelios de o masina cu hayonul deschis.
fotagraful de care va spuneam era mandrul detinator al unei alte minuni a tehnicii moderne, si anume un Tico.
In portbagajul acelui Tico isi amenajase un studio foto mobil. pe doua trepiede micute montase pe unul camera foto si pe unul camera video si le-a asezat in portbagaj indreptate spre alaiul de masini din spatele lui, pe care incerca sa il filmeze si fotografieze din mers si din nou ambele operatiuni in acelasi timp. va dati seama ca nu voia sa rateze niciun moment al evenimentului :lol:
declansarea camerei foto o facea cu o telecomanda cu cablu sofand in acelasi timp.
la o groapa pe care nu a avut cum sa o ocoleasca pentru ca, fiind ocupat cu actul artistic nu a vazut-o, camera video s-a dezechilibrat si a cazut din portbagaj cu trepied cu tot. foto-soferul s-a repezit sa o prinda lovind camera foto cu mana dreapta in care avea telecomanda, aceasta cazand si ea, ramanand agatata in firul telecomenzii. camera video deja era undeva sub masinile din spate unde a ajuns si camera foto in scurt timp deoarece s-a smuls din firul telecomenzii. moment in care foto-soferul, franand disperat, a fost lovit din spate de un super mertzan in care se aflau mirii si al carui sofer fusese furat de evenimentele la care era martor. Tico cu foto-soferul au ajuns pe fundul santului de langa sosea, sant adanc cam de un metru.
ce va povestesc acum am aflat toti cei prezenti acolo exact de la soferul mertzanului accidentat si de la cei doi miri care fusesera martorii intregii intamplari. eu ma aflam vreo 4-5 masini mai in spate si nu am vazut cu ochii mei.
treaba este ca mirele, un tip de 1,90m, dupa ce si-a revenit din uluiala s-a facut verde-albastru si primul impuls a fost sa il linseze cu noi de fata pe ghinionistul fotograf care nu stiu cum a facut dar nu l-am mai vazut pana am plecat din zona.
la intoarcere de la biserica pe acelasi traseu in sens invers, soseaua era curatata de urmele celor doua camere, numai Tico era tot in sant.
nunta a fost in continuare rezolvata din punct de vedere fotografic cu compactele din dotarea nuntasilor si cu un bridge Canon care a rezolvat multumitor problema. oricum am ras toata noaptea de circarul 4 in 1: sofer, cameraman, fotograf si asistent.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Peripetii la nunta...

Mesajde razvan_denis » Sâm Sep 01, 2012 9:21 am

Povesti pescaresti sau cu marmote. Cool.
razvan_denis
 
Mesaje: 193
Membru din: Lun Sep 19, 2011 11:58 am

Re: Peripetii la nunta...

Mesajde moaartea » Vin Ian 04, 2013 5:52 pm

la cateva nunti diferite (inclusiv una la care eram invitat) la diferti fotografi ori li se terminasera bateriile - si asteptau sa se incarce bateriile
sau cardurile erau prea mici s-au dus acasa sa isi copieze pozele in calculator.

sau cameramanul care a plecat la furatul miresei fara baterie (ca era la incarcat) si pe urma s-a intors a 2-a oara ca dupa ce a venit cu bateria si-a dat seama ca nu mai avea nici caseta sau card (nu mai stiu care) :))

p.s. si eu era sa o patesc odata, fix cand mi-am pus la descarcat un card (de facut back-up mai corect spus) s-a furat mireasa, noroc ca mai aveam inca 2 carduri goale cu mine si am folosit unu din ele...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Peripetii la nunta...

Mesajde bikeruursu » Vin Ian 04, 2013 9:12 pm

Un prieten cameraman s-a impiedicat de o scara si s-a intins pe burta, dar a reusit sa nu loveasca camera
Nikon D810, Nikon D7100, Nikon D5100, Nikkor 24-70 F2.8, Nikkor 50mm F1.8 G, Nikkor 35mm F1.8 G, Nikkor 18-200 VR, Nikkor 40 F2.8 MIcro , 2 x Nikon Sb-700, 4xYn560III, trepied, stative, blituri studio
https://www.facebook.com/UrsuPhotography
bikeruursu
 
Mesaje: 109
Membru din: Vin Apr 22, 2011 10:46 pm
Localitate: Hunedoara

Re: Peripetii la nunta...

Mesajde Marius Titulescu » Mie Noi 23, 2016 8:45 am

Am un prieten (fotograf amator) care a pozat cu obiectivul acoperit cununia religioasa. O fi un semn :))
_______________________________________
Marius de la pahare speciale
Marius Titulescu
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Noi 03, 2015 11:43 pm

Re: Peripetii la nunta...

Mesajde Iancu Mihai » Joi Noi 24, 2016 10:21 pm

Eu am o ''patanie'', nu de la nunta ci de la un botez al unei colege de serviciu. La botezul fetitei ei au fost nu mai mult nu mai putin decat 7 (sapte) copii programati la aceasi ora. Cred ca va imaginati cum arata biserica plina cu rudele si invitatii celor 7 copii...
Asadar, toti copiii erau dezbracati si asezati pe o masa lunga, urmand sa-i bage pe rand in cristelnita. In timp ce eu incercam sa fotografiez (asta este cuvantul corect ''incercam'') cineva ma trage de mana si imi zice: vezi ca fotografiezi alt copil, al meu este mai incolo!
Nu o sa uit niciodata acel botez.:)
Avatar utilizator
Iancu Mihai
 
Mesaje: 400
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Peripetii la nunta...

Mesajde gabyte00 » Vin Noi 25, 2016 12:16 am

Apropo de botezuri din astea. Am un coleg de breasla care a fost la un botez cu 12 copii in acelasi timp. Cand a inceput sa ii bage in cazan, de frica ca nu mai stie al catelea e la rand, i-a fotografiat pe toti sa fie sigur.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Peripetii la nunta...

Mesajde CalinMihail » Sâm Ian 07, 2017 12:42 am

1.Prima nunta din viata mea. Dupa 3 ani de fotografiat gratis a nunti (din partea formatiei), am indraznit primul contract.
A inceput "grozav": dupa sedinta de make-up unde totul parea ok, am asteptam mireasa acasa la ea. Cand a intrat pe usa rimelul ii ajungea la gura de plans, parca era actorul din The Crow...nu ii placea make-up-ul. Panica. I-au refacut prietenele tencuiala.
Totul a decurs ok dupa aia, pana seara, cand am vazut ringul de dans: o schela de fier, ruginita toata, cu stalpi de fier din 3 in 3 metri, cu o copertina galbena Nikon style si neagra pe alocuri, toata numai in unghiuri, cam la 2,5 metri inaltime (afara), si roata numai frigidere cu racoritoare (si cica era local cu pretentii). Au curs apele de pe mine de stres.

2. Ma plimbam cu sotia prin parc si vad un fotograf care fugarea un cuplu de miri ca sa-i pozeze cu toate statuile tip bust (politicieni, poeti, primari sau mai stiu eu ce alte personaje care fusesera probabil rude cu mirii); Avea un asistent cu un dosar plin cu foi A4 pe care listase poze color cu exemple de fotografii, ce gasise si el pe net. Le arata mirilor si le spunea: "uite asa trebuie sa stati". Si se contorsionau saracii oameni, apoi fortau un zambet tamp catre 18-55-ul din fata si boldeau ochii cat cepele spre blitul extern orientat in sus ca sa dea cu bounce din cer probabil.
Ma fortam sa nu rad cu hohote ca sa nu le stric momentul de glorie sau sa nu disturb spiritul artisitic.
Am zis atunci: "fereasca...tre sa cresc tarifu'!"

PS: tare de tot povestea cu Tico; am vazut si pe una care filma din mana cu un DSLR si fuma o tigara in acelasi timp :))
CalinMihail
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 22, 2012 2:38 pm
Localitate: Iasi

Re: Peripetii la nunta...

Mesajde razvanraz » Dum Ian 06, 2019 9:56 pm

Eu am ajuns la un botez cu aparatul, insa fara nici un acumulator. Pana mi-a adus cineva acumulatorii am simulat pozele :D
____________________

Razvan de la invitatii nunta
razvanraz
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 06, 2019 9:49 pm

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator