Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Rezolutie fotografii Nikon D7000

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Rezolutie fotografii Nikon D7000

Mesajde cristijupinu » Mie Sep 05, 2012 6:28 pm

Cand stabilesc contractul, in acesta este specificata calitatea digitala a fotografiilor(rezolutia maxima 12, 16mp, etc), iar la rubrica observatii se pot mentiona diferite aspecte cerute sau propuse de clienti, nr. de DVD-uri livrate, copii, etc.. Eu asa procedez. Cand predau materialul, in situatia in care acesta este livrat doar pe suport digital, prezint si un print, maxim A4 cu o fotografie editata, din cadrul sedintei foto. Mentionez ca editarea pozelor o fac doar pe monitoare calibrate, astfel culorile fiind exact ca pe suportul printat. Avantajul printului prezentat este de a arata cum trebuie sa arate pozele printate, deoarece clientul poate vedea pozele pe un monitor necalibrat, iar culorile s-ar putea sa difere de ceea ce prezint eu. In situatia in care se editeaza pe monitor necalibrat, mai mult ca sigur difera culorile de pe monitor fata de cele din printul pe hartie, ceea ce este un dezavantaj major. Consider ca nu este o pierdere substantiala sa livrez clientului chiar si 10 DVD-uri, pretul acestora+coperti+printarea lor fiind extrem de decent, daca nu derizoriu. Ex: 1DVD-1,2lei; 1 carcasa(4dvd)alba - 2lei; 1 hartie foto lucioasa A4 - 0,5lei (printez acasa cu HP 3920 - o banala imprimanta); printare DVD - 0,25lei/buc (print profesional executat la PIM). Total carcasa cu 4 DVD-uri - 8,3lei. :)
Poate vine cineva cu completari folositoare tuturor :)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Rezolutie fotografii Nikon D7000

Mesajde sp4wned » Vin Sep 07, 2012 6:16 pm

Multumesc... se pare ca tot mai mult ma duc catre varianta rezolutiei maxime.
sp4wned
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Aug 12, 2012 11:08 am

Re: Rezolutie fotografii Nikon D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Sep 07, 2012 8:30 pm

cristijupinu scrie:... Mentionez ca editarea pozelor o fac doar pe monitoare calibrate, astfel culorile fiind exact ca pe suportul printat. Avantajul printului prezentat este de a arata cum trebuie sa arate pozele printate, deoarece clientul poate vedea pozele pe un monitor necalibrat, iar culorile s-ar putea sa difere de ceea ce prezint eu. In situatia in care se editeaza pe monitor necalibrat, mai mult ca sigur difera culorile de pe monitor fata de cele din printul pe hartie, ceea ce este un dezavantaj major. ...


Ce monitor calibrat si ce imprimanta (marca, tip, pret) reusesc sa produca imagini identice? Daca combinatia nu e prea scumpa, as vrea si eu o astfel de "pereche".

Ce se intimpla daca clientul, ajungand acasa cu poza printata de test si DVD-ul, doreste sa-l vada pe monitorul lui (avem 2 varinate:calibrat si necalibrat) si constata ca poza (de test) arata altfel decat o vede el pe monitor? Sau chiar mai are nevoie de o copie a pozelor pentru nu-stiu-ce-ruda, se duce RPD la cel mai apropiat centru, face pozele si ies diferite de mostra ta?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Rezolutie fotografii Nikon D7000

Mesajde cristijupinu » Sâm Sep 08, 2012 8:31 am

@Bogdan Dulgheru: Nu e foarte greu de priceput ce este un monitor calibrat: nu conteaza foarte tare marca acestuia, eu folosesc pentru calibrare DataColor Spyder 4 Elite. Lucrez pe doua monitoare fara pretentii deosebite..un Benq full hd led de 22,5" si un Toshiba 15,6" hd led(laptop). Culorile rezultate coincid cu cele rezultate in urma printarii la un laborator Fuji de cea mai buna calitate. Daca iti permiti achizitionarea unui astfel de laborator, e foarte bine, dar am indoieli serioase :lol:
Nu imi pasa catusi de putin pe ce monitor vede clientul pozele, atat timp cat eu ii spun ca pozele au fost lucrate pe monitor calibrat, tocmai pentru a coincide culorile cu cele din print. Pana la urma ne raportam la fotografia printata, nu??? Eu ii recomand laboratorul unde sa le printeze. Sunt absolut convins din replica postata ca habar nu aveti in ce consta diferenta de culori si tonuri in general la un monitor calibrat fata de acelasi monitor necalibrat si implicit rezultatul printarii unei poze lucrate pe mon. calibrat vs necalibrat. Dupa ce vedeti exact despre ce vorbesc eu, va astept comentariul. Chiar credeti ca degeaba costa 949 lei un calibrator?
Cu stima.
Astept si parerile celor care lucreaza pe monitoare calibrate :)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Rezolutie fotografii Nikon D7000

Mesajde emil » Joi Sep 13, 2012 4:37 pm

Nu vreau sa fiu "gica contra", dar ca si Bogdan Dulgheru am o mica problema cu partea cu calibrarea, d-nu @cristijupinu ati reusit sa va contraziceti singur in cele 2 posturi :
cristijupinu scrie:1 hartie foto lucioasa A4 - 0,5lei (printez acasa cu HP 3920 - o banala imprimanta)
si
cristijupinu scrie:Eu ii recomand laboratorul unde sa le printeze.

Acuma intrebarea e, pana la urma printati acasa pe "banala imprimanta" sau la laboratorul foto ?
Intreb pentru ca eu am avut probleme printand aceeasi poza la 2 laboratoare, pozele au iesit vizibil diferit, desi ambele sustin ca au imprimante calibrate (intrebarea e calibrate fata de ce, ce au folosit ca referinta).

Trebuie sa recunosc ca nu am experienta prea mare in a printa pe imprimante calibrate, dar eu parca asa stiam ca fotografii seriosi care isi iau monitoare si imprimante le calibreaza intre ele (ca ceea ce vede pe ecran sa iasa pe hartia imprimata), nu fata de un reper universal valabil.

P.S. am si folosesc un Spyder 3, stiu cum arata un ecran necalibrat fata de unul calibrat dar stiu si ca 2 ecrane de la producatori diferiti, chiar si dupa calibrare nu vor arata 100% identic, poate doar in cazul monitoarelor foarte scumpe (care sunt convins ca nu se vor regasi in casa mirilor ca tot era vorba de miri).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Rezolutie fotografii Nikon D7000

Mesajde cristijupinu » Joi Sep 13, 2012 5:18 pm

@emil: poza pe care o printez acasa este doar pentru coperta DVD-ului(A4)...era un calcul referitor la costul unui set DVD-foto; restul se printeaza la acel laborator Fuji.
Imprimanta sau laboratorul foto(cum este corect) din oras, cel Fuji, este calibrat sau nu...nu stiu asta, sau daca o fi, poate s-a folosit tot Datacolor pentru imprimanta, insa culorile pe care le vad pe monitorul calibrat se regasesc in fotografiile printate acolo. Inainte de calibrarea monitorului meu, nu coincideau culorile de pe printurile aceluiasi laborator, chiar si luminozitatea era alta. Nu am incercat acelasi print la 2 laboratoare sa vad daca difera sau nu.
In fine...daca si tu folosesti calibrator pt monitor, stii cu siguranta ceea ce sustin eu...si anume faptul ca este extrem de importanta editarea pozelor pe monitoare calibrate! Punct. ;)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Rezolutie fotografii Nikon D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 13, 2012 5:54 pm

emil scrie:... dar eu parca asa stiam ca fotografii seriosi care isi iau monitoare si imprimante le calibreaza intre ele (ca ceea ce vede pe ecran sa iasa pe hartia imprimata), nu fata de un reper universal valabil.

P.S. am si folosesc un Spyder 3, stiu cum arata un ecran necalibrat fata de unul calibrat dar stiu si ca 2 ecrane de la producatori diferiti, chiar si dupa calibrare nu vor arata 100% identic, poate doar in cazul monitoarelor foarte scumpe (care sunt convins ca nu se vor regasi in casa mirilor ca tot era vorba de miri).


Exact acest lucru i l-am sugerat si eu lui Cristi: imagine identica pe print cu cea de pe monitor calibrat. Am subliniat "identica" pentru a fi riguros si nu doar parerea ca unele culori apar reprezentate la fel si pe print si pe ecran; oare toate culorile spatiului sRGB sunt corect reprezentate pe un monitor calibrat? oare toate culorile sRGB sunt corect reprezentate de o imprimanta/laborator? oare culoarea rosie (un exemplu oarecare) este identica si pe monitorul calibrat, si pe imprimanta (sau doar ochiul lui Cristi asa le percepe, fara a fi "calibrat" ;) )?

Chiar si rezultatele obtinute pe o imprimanta calibrata (cu Spyder, sa zicem) nu vor fi identice cu cele de pe un monitor calibrat (tot cu Spyder); vor fi doar apropiate, iar pentru unii, doar, "la fel".
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Rezolutie fotografii Nikon D7000

Mesajde cristijupinu » Joi Sep 13, 2012 6:30 pm

Erata: Inlocuiti "identic" in text, cu "asemanator" si am rezolvat ..dilema dvs :lol: Pun ramasag ca ambii ati prins ideea ;)
Respect tuturor :)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori