Acum este Dum Mai 05, 2024 6:07 am

Articole Nikonisti.ro

Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde v3rzy » Sâm Sep 01, 2012 11:24 am

Buna ziua,

As dori cateva pareri / critici referitoare la fotografiile de la urmatoare nunta:
http://www.flickr.com/photos/stephanfoto/sets/72157631342784604/

Aparatura a fost urmatoarea: D5100 + D3000 + 35mm f:1.8 Nikkor + 60mm f:2.2 Tamron + 10-24mm Nikkor + Nissin Di622 + SB800.

Rugamintea mea este sa nu fiu foarte foarte criticat pentru prea mult alb in foto, deoarece asta a fost cererea mirilor. Si oricum, este si parerea mea ca o nunta trebuie sa insemne ceva ... luminos. Un nou inceput, ca sa ii spunem asa.

Astept pareri.
Va multumesc.
Avatar utilizator
v3rzy
 
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 17, 2012 10:28 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde Merced » Sâm Sep 01, 2012 4:50 pm

In mare parte sunt fotografii decente. Un pic de grija cand prinzi grupuri dupa biserica, pune-i cat poti de mult undeva la umbra si da-i cu un pic de blitz direct in ei sa le lumineze putin fetele. E o fotografie unde pe vreo doi bate soarele rau, caz in care blitzul nu mai ajuta mai deloc.
Unele detalii imi plac chiar mult, si majoritatea fotografiilor b&w sunt foarte frumoase. In biserica parca unele mi s-au parut subexpuse simtitor.
Nu-mi plac cele cu tenta rosiatica data de perdeaua aia, doar cea portret cu el a iesit bine din punctul meu de vedere. Poate ca trebuia sa te joci in postproductie cu rosul ala, mi se pare cam dubios el din start.
Oricum nu pare a fi prima nunta la care mergi. La mai multe!
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde v3rzy » Sâm Sep 01, 2012 11:56 pm

Merced scrie:In mare parte sunt fotografii decente. Un pic de grija cand prinzi grupuri dupa biserica, pune-i cat poti de mult undeva la umbra si da-i cu un pic de blitz direct in ei sa le lumineze putin fetele. E o fotografie unde pe vreo doi bate soarele rau, caz in care blitzul nu mai ajuta mai deloc.
Unele detalii imi plac chiar mult, si majoritatea fotografiilor b&w sunt foarte frumoase. In biserica parca unele mi s-au parut subexpuse simtitor.
Nu-mi plac cele cu tenta rosiatica data de perdeaua aia, doar cea portret cu el a iesit bine din punctul meu de vedere. Poate ca trebuia sa te joci in postproductie cu rosul ala, mi se pare cam dubios el din start.
Oricum nu pare a fi prima nunta la care mergi. La mai multe!


Multumesc pentru apreciere si critica. Intr-adevar, sunt lucruri carora nu am stiut sa le fac fata, intocmai perdelei rosii sau bisericii, care era foarte intunecoasa. Sau soarele prea arzator de dupa biserica. Mi-as dori sa stiu ce pot face in aceste cazuri. E destul de greu, dar imi doresc sa invat.

Intr-adevar, nu e prima nunta, dar mi s-a parut cea mai grea, datorita mai multor detalii, pe care le-am uitat din start.

Imi doresc din suflet sa fac o treaba cat mai buna pe viitor si sa citesc cat mai multe critici / pareri din partea voastra.

Multumesc si va doresc un week-end placut in continuare.
Avatar utilizator
v3rzy
 
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 17, 2012 10:28 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde parpa_tupac » Mar Sep 04, 2012 10:10 am

Legat de culoarea rosie, se stie bine ca Nikon are anumite probleme in redarea perfect corecta, Chiar si cu un WB manual cu expodisc. Acelasi lucru e valabil si pentru culoarea violet(mov).
Cu ceva straduinta se pot obtine rezultate aproape perfecte in redarea acestor 2 culori, dar mai intervine si problema redarii culorilor din monitor.
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde razvan_denis » Mar Sep 04, 2012 10:01 pm

parpa_tupac scrie:Legat de culoarea rosie, se stie bine ca Nikon are anumite probleme in redarea perfect corecta, Chiar si cu un WB manual cu expodisc. Acelasi lucru e valabil si pentru culoarea violet(mov).
Cu ceva straduinta se pot obtine rezultate aproape perfecte in redarea acestor 2 culori, dar mai intervine si problema redarii culorilor din monitor.

Macar ai vazut despre ce este vorba sau afirmatia cu redarea culorilor este prea cool ca sa nu fie adusa in discutie? Cazul evident in care lumina reflectata sau difuzata "imprumuta" culoarea suprafetei sau materialului in cauza. Tu iti faci probleme de cum reda Nikon culoarea sau de faptul ca tonul pielii este influentat intr-o maniera neplacuta de nenorocita aia de perdea?
razvan_denis
 
Mesaje: 193
Membru din: Lun Sep 19, 2011 11:58 am

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde parpa_tupac » Mie Sep 05, 2012 7:14 am

Razvan, calm fratioare. Nu a dat nimeni cu parul. Am vazut o oarecare ironie in mai multe posturi ale tale.
Legat de culoare, asa este. A influentat usor culoarea tenului mirilor, dar nu este exagerat de deranjanta. Se putea corecta din postprocesare, nu zic nu. Problema mare ar fi fost daca erau peretii complet rosii(cum nu odata am intalnit). Acolo trebuie sa faci un WB trucat, deoarece daca redai exact ceea ce vezi cu ochii, culoarea tenului capata tenta culorii in care este zugravita camera(chiar si fara flash).
Personal ca observatie(la ce mi-a sarit in ochi la inceput) este fotografia costumului. Acolo se putea lucra ceva mai mult la redarea culorii reale a costumului. Este usor supraexpusa, costumul in realitate fiind mai inchis la culoare.
Pentru prima nunta, rezultatele sunt mai mult decat decente. Sunt pe net o groaza de fotografi care se dau mai mult decat sunt si nu au rezultate care sa se apropie macar de cele ale lui v3rzy.
Bafta in continuare!
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde razvan_denis » Mie Sep 05, 2012 7:47 am

Da, scuze. Dar nici respectivele posturi nu au fost gratuite, unii chiar vorbesc despre avioane si se dau mari cunoscatori (iar altii, mai rau, le iau de bune).

La costum, parerea mea, ar trebui sa scoata niste detalii din shadows (dar depinde de cadru, nu in toate).
razvan_denis
 
Mesaje: 193
Membru din: Lun Sep 19, 2011 11:58 am

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Sep 05, 2012 8:54 am

Cateva obiectii: imaginile sunt prea statice (se vede prea tare ca stau la poza), prelucrarile tip sepia, pinhole, desaturarile selective le consider kitsch-oase. Cand tragi in contralumina masurat spot pe subiect si se arde cerul (ceea ce e normal), mai bine il lasi ars decat sa il innegresti la editare. La print nu deranjeaza.

As fi pus accent si pe invitati, nu doar pe miri.

Bafta,

Bogdan.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde cezarzanf » Mie Sep 05, 2012 4:06 pm

Bun bun bun...ma bag si eu si sper sa nu supar. Ca incepator mie mi se par ok pozele. Dar am cateva intrebari:

1. Care este definitia fotografiei de nunta asa cum trebuie sa fie. Adica sa gasesc 30 de poze din care sa tragi concluzia ca ASTEA SUNT POZE DE NUNTA. Si dupa ele sa te poti ghida ca sa spun asa la lumina si incadrare.
2. Cum va place mai mult sa fie pozele in biserica de exemplu sau chiar la local? Mai albe si mai deschise sau cat mai aproape de realitate. Adica in biserica sa nu fie prea deschise ci cat mai aproape de lumina din interior ( normal, sa se distinga clar zona) si la local sa fie cat mai aproape de lumina din interior adica daca este galbena si peretii sunt maro sa fie tenta respectiva de culoare la poza si mai inchisa sau sa fie spre alb sau supraexpusa (nu arsa)?
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Cateva pareri - La nunta cu D5100 + D3000

Mesajde v3rzy » Sâm Sep 08, 2012 7:06 am

parpa_tupac scrie:Razvan, calm fratioare. Nu a dat nimeni cu parul. Am vazut o oarecare ironie in mai multe posturi ale tale.
Legat de culoare, asa este. A influentat usor culoarea tenului mirilor, dar nu este exagerat de deranjanta. Se putea corecta din postprocesare, nu zic nu. Problema mare ar fi fost daca erau peretii complet rosii(cum nu odata am intalnit). Acolo trebuie sa faci un WB trucat, deoarece daca redai exact ceea ce vezi cu ochii, culoarea tenului capata tenta culorii in care este zugravita camera(chiar si fara flash).
Personal ca observatie(la ce mi-a sarit in ochi la inceput) este fotografia costumului. Acolo se putea lucra ceva mai mult la redarea culorii reale a costumului. Este usor supraexpusa, costumul in realitate fiind mai inchis la culoare.
Pentru prima nunta, rezultatele sunt mai mult decat decente. Sunt pe net o groaza de fotografi care se dau mai mult decat sunt si nu au rezultate care sa se apropie macar de cele ale lui v3rzy.
Bafta in continuare!


Multumesc mult pentru critci / aprecieri. Inseamna foarte mult pentru mine parerile oamenilor.
Multumesc.
Avatar utilizator
v3rzy
 
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 17, 2012 10:28 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron